Yıl 2023 Bir Stadım Bile Yok!

Ali UÇUM / Kars 36 Spor Başkanı

Karslı olmak ile Kars Sporlu olmak bir birine çok benzer aslında;

Her ikisi de sahipsiz, her ikisi de yetim kalmış, senelerce hunharca kullanılmış her ikisi de, kimi siyasi emellerine alet etmiş, kimi basit çıkarlar peşinde koşmuş.

Siyasi alana çok girmeyeceğim; fakat siz anladınız ne demek istediğimi!
Ben bugün Kars futbolunu yazmaya ve anlatmaya çalışacağım… 
Malûmunuz Kars halkı futbolu seviyor. Hafızalarımızı yorduğumuzda bunu geçmişte yaşadığı başarılı sezondaki renkli ve canlı tribünlerden anlıyoruz ve dinliyoruz.

Başarılı futbolcular da çıkarmış bünyesinden, bütün bu imkânsızlıklara rağmen! Bir gün bu şehre bir emniyet müdürü gelmiş 1993-1997 yılları arasında görev yaptığı dönem de Kars’a Kars Spor tesislerini kazandırmış. Rabbim gani gani rahmet eylesin Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okan’a.  
Ve dönemin Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da iş insanlarının da desteğini arkasına alarak Kars Spor’u 2. Lige kadar çıkarak başarılı bir dönem yaşatmış. 

Bunlar Kars’ta futbolun öne çıkan artılarından bazılarıdır. Bir de eksileri var ki; Kars Spor ve Kars 36 Spor’un üzerindeki sıkıntılı günlerin bitmemesine sebep olmuş. Bütün bunları bir kenara bıraktık; Bu kadim şehrin halen bir stadı yok! Bu konu şehrimiz için büyük bir ayıptır. Bu ayıptan bir an önce kurtulmak ise il siyasetimizin boynunda büyük bir vebal ve büyük bir borçtur. Karsımızın mevsim şartlarına uygun stadyum ve antrenman tesisleri acilen yapılmalıdır. Bu konu bu şehir için lütuf değil futbol severler ve kulüpler için acil ihtiyaçtır. 

Futbolu çok seven bu şehrin çocuklarına, gençlerine ve tüm insanlarına geç kalınmış tesis ve stadyumlarını bir an önce kazandırmalıyız.

Siyaset üstü bir konu olan futbolun dini dili rengi olmaksızın her kesimden insanı tek amaç ve hedef altında toplayabileceğimiz nadir organizasyonlardan biridir futbol.

Birlik ve beraberliğimize, gelişmişliğimize, sağlıklı nesiller yetiştirmemize ve şehrimizin sosyo- ekonomik şartlarına ciddi anlamda destek olacak bu alanı sadece bir spor faaliyeti olarak değil, bacasız fabrika olarak da algılamamız gerekmektedir. 

Bildiğimiz üzere futbol takımları artık dünyada ve ülkemizde şirketleşerek yönetilmektedir. Futbolcu dediğimiz bu kazanç alanı meslek olarak tanımlanmaktadır. Ve bizler futbol kulübü yöneticileri olarak bu meslek alanına, bu bacasız fabrikalara yatırımlar yapıyoruz. Bazen bu yatırımlar sezonluk (yıllık) 10 milyon lira bütçeleri bulmaktadır. Ve her kulüp kendi bünyesinde ciddi istihdam sağlamakta ve ciddi tüketim de yapmaktadır. Dolayısı ile bu tesislerden yetişecek bu bölgenin çocukları yarın şehrimizi dışarıda gururla temsil edecek, parasını kazanacak ve geçimlerini sağlayacaklar. 

Şimdi hep beraber zaman kaybetmeden Kars futbolu için birlik olma zamanıdır. Tüm takımların önünü açacak büyük projelere imza atmalıyız. Tesisleşme sonucu Kars neden bir Trabzon olmasın! Bugün Elazığ’a yapılan 18 bin kişilik stadyum Serhat Şehrimiz Kars’a neden çok görülsün..!

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR