Faruk Torunoğlu

Faruk Torunoğlu

İYİ BAYRAMLAR

Bir bayram sabahına uyanmış çocuğun ayakkabısını arayan gözleri ile baktım boş sokaklara sen neredesin diye? Hayat bu insanlar hep sevdikleri ile vardır. Belki de sevince vardır insan. Bayram günü yanında olmayınca sevdiği o vakitte gözünde hüzün vardır.
Aslında başka bir yazı yazdım. ‘Kars’ diye ama biraz daha sorgulamalı olduğu için onu sonraya sakladım. Bayram günü bayramınız kutlu olsun diyeyim dedim. Özlem duyduklarımıza. Bizim özlemimiz zaten Kars’ı seven herkes. Çünkü insanın önce sevdiği bir şehir olmalı sonrada onla özdeşleşen bir sevdiği. Şiir gibi olmalı bu şehir Kars gibi… Kars bizde o kadar özdeşleşti ki, vatan sevgisidir Kars bizim için. Ne demişti Şenlik Baba ‘’verilmeyecek şeyler vardır şeref gibi şan gibi Kars gibi Ardahan gibi’’ … Bizim içinde Kars şiirlere türkülere destanlara yazılmış bir şehir.  Sevdanın adı gökkuşağının rengi gibi... O kadar özdeşleşiyor ki Kars bende bazen sevdiğim aklıma düşüyor… Çıkıyorum sokaklara gözüm onu arıyor… Ordu Caddesinden yürüyorum Kars Kalesine doğru bakıyorum orda, Millet Bahçesine gidiyorum bakıyorum birazda orada. Kars bu gecenin içindeki yıldız sen ise yalnızlığımda ki umut. Anlatacağım size dününü de ama şimdi dudaklarımda hüzünlü bir ezgi… 
Belki de tarihten bahsederek yazmalıydım ama önce özleyenler ve özlemler olsun konu. Biraz da Kars’tan uzakta olup özleyenlere gelsin bayram dileklerimiz. Terk edemediğim şehir bu, nasıl sevdamla bütünleşmesin ki? İkisi de yer etmiş ruhumda kalbime öyle işlemiş ki. Sadece benle mi özdeşleşmiş bu şehir peki ya çok uzakta olup da şu an Kars hasreti çekenler ne olacak az önce dedim ya zaten. Aklıma başka bir şiir geliyor uzaktaki Karslıları düşününce Süreya’dan, ‘’Öyle güzel ölürüm artık beyaz uykusuz uzakta’’. Hakikaten Beyaz Uykusuz değil mi bu şehir. Kaç kişi özlüyordur şu an da bu şehri bilemem ama ben ‘’sevdiğimiz şehirde seni özlüyorum’’. 
Karanlık çökünce soğukta düşer bu şehre ama bir çay sıcaklığında iki dost sohbetinde konuşulacak çok şey vardır. Dur o vakit o şekil şöyle yapsak dere içine gitsek bir ateş yaksak semaverde çay sevdiklerimizi yâd etsek. Ama uzakta olanlar özleyenler ne yapsın… Onlarda bir Kars türküsü açıp çaylarını içerken eski bir Kars fotosuna bakıp iç çeksinler. Türküyü de ben tavsiye edeyim o vakit ‘’başına döndüğüm gurban olduğum’’.
Belki çok konuştum az sustum ama sevdamızda kavgamızda Kars bizim bir kez de tarih yazmayayım dedim. Belki de sürçü lisan yaptım. Kim bilir haddimi bile aşmış olabilirim. Sevdamda bahsederken. Yok bence sevdam Kars ile özdeşleşmiş benim bence sorun olmaz. Umarım keyifle okursunuz ve Kars’ı düşlerseniz okurken. Herkese Kars’tan iyi bayramlar dilemek için yazıyorum bu kez sevdayla özlemle… Sadece Kars’tan mı iyi bayramlar? Hayır Kars’taki herkese de iyi bayramlar. Belki eskisi gibi geçmiyordur bayram ama olsun. Biz bir tebessümle arayalım tüm sevdiklerimizi. Bayramlarını kutlayalım… Tekrar İyi Bayramlar….

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR