“Engellilere omurgaymış gibi muamele edilmesin!”

Kars DOLUNAY Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde engelli vatandaşların temsiline ilişkin yaptığı açıklamada, engellilere omurgaymış gibi muamele yapılmamasını istedi. 

Ocak yaptığı yazılı basın açıklamasında, engelli yurttaşların yaşamış olduğu ayrımcılığı ortadan kaldırmak için politikalar geliştirebilmek adına 20’ye yakın engellinin çeşitli siyasi partilerden aday adaylık başvurusunda bulunduğu söyledi. 

Ocak açıklamasında, “9 Nisanda Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı kesin aday listelerinde aday adaylık başvurusu yapan birçok yurttaşımız daha ayrımcılıkla mücadele etme yolunda ilk adımı atmadan ayrımcılığa maruz kalmış ve fiziksel ve zihinsel farklılıkları sanki siyaset alanına bir angarya, bir omurgaymış gibi muameleye maruz kalmışlardır” dedi. 

‘ENGELLİ KADIN ADAYLARIN DURUMU DAHA KRİTİK’

Gün geçtikçe ayrımcılık ve ötekileştirmenin arttığı vurgulanan açıklamada, “24 Haziran 2018 seçimlerine kıyasla ayrımcılığın artmakta olduğu kaydedildi.  Söz konusu ayrımcılığın devletin en üst zirvelerinden kaynaklandığı dile getirilen açıklamada, “Bu durum ülkemizde kadınlar özelinde ve cinsiyet eşitliği bağlamında ele alındığı takdirde, daha ağır ve içinden çıkılmaz bir ayrımcılık tablosunu önümüze sermektedir. Üstelik engellilik ve kadın temasında konuyu ele aldığımız zaman, özellikle de bu her iki özelliğin bir arada yaşanması ayrımcılığın ve ötekileştirmenin perçinlenmesiyle karşılaşmaktayız” denildi.

‘SORUN YARDIM TEMELLİ BAKIŞ AÇISINDAN KAYNAKLANIYOR’

 Engellilerin çeşitli sosyal konularda da ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekilen açıklamada, “Sağlık, eğitim, istihdam ve temel sosyal yaşam haklarına erişim bağlamında barınma ve bağımsız yaşam haklarından yetersiz politikalar nedeniyle tam ve etkin bir şekilde yararlanamamaktadırlar. Ne yazık ki yıllardır süregelen engellilere yönelik yardım temelli bir bakış açısı bulunmakta ve bu yardım temellilikten kaynaklı bir şekilde engelliler sosyal yaşamın birçok evresinde ayrımcılığa maruz bırakılmaktalar” sözlerine yer verildi.

 ‘DEVLET MEKANİZMALARI ENGELLİLERİ SÖZ SAHİBİ OLARAK GÖRMÜYOR’

 Devlet mekanizmasının engellileri sadece bakıma muhtaç, sürekli başkalarının desteğine ihtiyaç duyan bir anlayışla politikalarını planladığı ve dikkate almadığı ifade edilen açıklamada, “Bu nedenle engelliler kendi kararlarını kendileri alma hususunda tutsaklığa ve başkalarının inisiyatifine mahkum edilmektedirler” denildi.

‘HAK TEMELLİ POLİTİKALAR BAZ ALINMALI’

 Açıklamada, engelliliğin yanı sıra cinsiyet eşitsizliği ve etnik farklılıklar nedeniyle de birbiriyle ilişkili şekilde ayrımcılığa da maruz kalındığı gerçeğinin toplumsal yaşamın birçok evresinde görüldüğü hatırlatıldı.  Açıklamanın devamında, “Oysaki bizler bu ülkenin engelli yurttaşları olarak yardım temelli değil, hak temelliliği baz alan politikalar planlayıp, karar alma mekanizmalarında yer alıp, insan onuruna yaraşır yaşam koşullarında yaşayabilmek adına etkin mücadele yürütmek hedefindeyiz” diye kaydedildi. 

‘ANAYASANIN 67. MADDESİ İHLAL EDİLDİ’

Hem iktidar hem de muhalefet kanadının engellileri karar alma süreçlerinde ekarte etmesinin ülke nüfusunun yüzde 10’undan fazlasını oluşturan engellilerin devlet mekanizmasına ve siyasi ideolojilere güvenini zedelediği belirtilen açıklamada, “Yaşamakta olduğumuz bu ayrımcılık ve ötekileştirmeyle dolu süreç sadece engelli ve sakat bireylerin devlet mekanizmasına ve ideolojilere güvenini zedelemekle kalmayıp, Anayasanın 67. maddesi ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti ülkesinin taraf olmuş olduğu uluslararası düzeyde insan hakları sözleşmelerini de ihlal etmektedir” denildi. 

‘MÜCADELEYE DEVAM’

 Son olarak, yaşadıkları haksızlıklara hukuksuzluklara karşı susmayacaklarının altı çizilen açıklamada, insani yaşam haklarının standartlarını yükseltene kadar mücadeleye devam edileceğinin altı çizildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR