ENGELLi VE ÖZÜRLÜ ARASINDA  NE FARK  VAR?

Özürlü; özrü olan.,kusuru olan,defolu mal demek.

Engelli: engelli olan vücudunda eksiklik yada kusuru olan demek.

Ikisi arasında ne fark var ben şahsen bir fark göremiyorum. biri dışlanmış bozulmuş mal anlamına geliyor .diğer ikinci kelime ise eksiklik kusurlu vücut..üzülmesinler diye sadece anlamları aynı okunuşları farkli kelimeyemi laik  gördüler. 
Bakin onlara ne engelli nede özürlü dememeliyiz bence,onları kırmayacak utandırmayacak şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Engelli olmayan insanlar icin bu cok takılacak bir kelime olmaya bilir ama engelli bi insanın bununla ilgili bir rahatsızlığı varsa kullanılmamalıdır. Bakin ben bile engelli diye hitap ediyorm  ne yazıkki adımız cıkmış dokuza inmez sekize. Kişinin adı yani ismi yeterlidir. Bence engelli dememek lazim engellenenler demek daha uygun degilmi? Ama adına "engellide" deseniz, "Sakat"da deseniz, "kör", "sağır " gibi özel tanımlama kelimelerinide kullansanız, yada çok güzel imajı olan bir kelimede bulsaniz/ uydursaniz onu kullansanizda, ne yazikki, o kişilerin "eksikligini" vurgu yapmaktasınız.bu bağlamda, tanimlayici  kelimeye cok takılmadan esas o kisilere  gosterilen tutumu hem sosyal anlamda hemde sistemsel anlamda iyilestirmek icin ufak- büyük demeden adımlar atmaya çalışılmalı bence, başka bir kelime bulalım ama ne? Diyeceğiz. Çünkü 5- 10 yıl önce özürlü kelimesinin yerine "Engelli" diye geçişte ayni sey yaşandı. 15-20 yıl önce "Sakat" tan "Özürlü " ye geciste de ayni şey yaşandı.gosterişli bir acıma duygusuyla engellilere iyilik yaptığınızı düşünürken siz size yakışan ay bu kelime cok olumsuz degistirelim de uzulmesinler engelliler diye ukalaca cevap verirsinz. Aşırı anlamlar yükleyerek engellileri ötekileştirmek yerine, halı hazirda kullanilan kelimenin ("Engelli") anlamini çözüm bulalim. Benim tanıdığım bir kaç tane engelli var. Birisine "Abi" diyorum, birine "gardaşım" diyorum, ötekine "Kanka naber" diyorum. Ha genel konuşmammi gerekiyor. Bu saydiklarim ne güne duruyor. Birini tarif ettiklerinde sahitim buna adı şöyledi hani engelliydi ayagi soyle olan, yada eli olmayan , yada gözu kör olan  onu sordum sana bilgin varmi gördünmü onu derler  ayip ya günah ya...
"Engelli" kelimesinin yerine kullanilabilecek kelime tabiki kisinin adıdır! Bu benim düşüncem.. Siz ne düşünüyorsunuz? 

Demem o ki bu başlık, bu tartisma iyi niyetle bile olsa engellilerin iyiliği için  degil ,kötülüğü için çalışılmış oluyor.  Önemli olan ona nasil hitap edecegimizi arayip politik doğruculuk oynarken engellileri engel kelimesini aşarak onlarinda bizim gibi isim/ ad kullandıklarını unutmayalim ve unutturmayalim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR