Mahmut Esat Güven

Mahmut Esat Güven

Güven, “Teşkilatlar Kurt, Aday Adayları Kuzu!”

23’üncü Dönem Kars Milletvekili Lider Haber Ajansı yazarı Mahmut Esat Güven, Ülkeyi yönetmeye namzet TBMM’sinde gurubu bulunan siyasi partilerin temayül yoklaması uygulamasını eleştirdi.  

Güven, bazı siyasi partilerin her seçim öncesi yaptıkları sonuçları açıklanmayan temayül yoklamalarını ‘Teşkilatlar kurt, aday adayları kuzu..!’ sözleri ile eleştirdi. 

Milletvekilliği adaylığı için teşkilatlar bünyesinde tüm illerde temayül yoklamaları yapıldığını hatırlatan Mahmut Esat Güven “Oylar kullanıldı, ancak her zamanki gibi oyların sayımı delegeler huzurunda yapılmadı... Oyların sayımı genel merkezde yapılacak... Aday adayları yoklama öncesi il, ilçe teşkilatlarını dolaşıp kendilerini tanıttılar. Teşkilatlara para yardımında bulundular... Teşkilatlardan kendisine oy verecekleri hususunda söz aldılar. Teşkilat mensupları da diğer aday adaylarına verdikleri sözün aynısını bu kardeşimize de verdiler. ‘Elbette oyumuz senin... Senden başka vekillik yapacak kimse mi var?’

Teşkilatlar kurt, aday adayları kuzu...
Sonuçlar açıklanmadığı için, teşkilatların aday adaylarına verdiği sözlere göre değerlendirmeler yapılıyor. İlçe başkanları, il başkanlarına telefon ediliyor, ‘Başkanım, ilçenizde bana kullanılan oy sayısı nasıl?’ Başkan yanındaki teşkilat üyelerine sırıtıp, göz kırptıktan sonra cevap veriyor, ‘Hemen hemen oyların hepsi size çıktı vekilim.’ (bizimki hemen kendini vekil sanıyor, hindi gibi şişiyor)"
‘Fire var mı?’, ‘Zannetmem vekilim, diğer ilçeler de sizi istiyor’
Bu durumda o ilden aday adaylığı için 50 başvuru yapılmışsa, temayül yoklamasında 50'si de birinci olarak çıkmıştır.
Kamuoyu yoklamasında zaten aday adaylarını sevmeyene rastlayamazsınız. Diğer illerden müracaatta bulunanlar ise beni tanımıyorlar ama dedemi, nenemi eskiler hep tanıyor. (Sen git de deden gelsin, yaylalar yaylalar) Dedesinin hatırına kamuoyundan birinci çıkanlardan biride o... 

GERİYE NE KALDI? GENEL MERKEZ MÜLAKATI

Mübareklerin hepsi sanki birer damat adayı. Giyinmiş gelmişler, mülakata çağrılmaları için sıra bekliyorlar. Mülakattan biri çıktığında tıpkı lise öğrencileri gibi neler sorulduğunu öğrenmeye çalışıyorlar. Bazısı telefon ediyor, ‘Abi, Ahmet mülakattan çıktı, ona bunu, bunu sormuşlar. Bana da aynı sorarlarsa ne cevap vereyim?’
Hem soruyor, ‘Şunu, şunu söyle ...’ dediğin zamanda, "Abi sen bana mülakatı mı kaybettireceksin?’ diye sitem ediyorlar.
Yarın ki gün adaylık listeleri belli olacak. 50 aday adayı içinden 5 tanesinin ismi açıklanacak. O ilden 2 milletvekili çıkabilecekse, liste 3-4-5 deki adaylar itiraz edecekler. Bizim çalışmamız liste 1 ve liste 2'ye yarar. Onlar kim ki, biz onlara çalışalım. Benim liste bir olmam lazımdı. Temayülden birinci çıktım, kamuoyu yoklamasından birinci çıktım, mülakatta da bütün soruları bildim.
Bana haksızlık yaptılar, benim yerime bu adamları kim birinci, ikinci yapmışsa gelsin kazandırsınlar. Bu listeye giren arkadaşın tepkisi.
Ya listeye giremeyenler? ‘Adalet istiyoruz, adalet..!’ Adam haklı...
Sen aday belirlemeye şeffaflık getirmezsen, binlerce aday adayın ile düşman olursun. Aday belirlemede ki tüm bu aşamalar şeffaf, aynı zamanda adil bir şekilde gerçekleştirilmiş olursa, kimsenin gıkı çıkmaz. Bükülemeyen bilek öpülür. Milletvekili olmasının yarar getireceği kişiler için, büyük şehirlerden kontenjanlar kullanıla bilinir. Küçük şehirlerde ise ısrarla bunun bir daha, bir daha vekil olması gerekir derseniz, unutulmamalı ki insan, en sevdiği yemeği dahi üç gün üst üste yemek istemiyor.” Dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR