Engellilerin bir engeli de siz olmayın!

Özürlülük, doğuştan ya da biz kaza ve uzun süren bir hastalık sonucu bedensel veya zihinsel olarak meydana gelen, kişinin hayatında engeller oluşturabilen duyusal, zihinsel ve diğer yeteneklerinin kaybetmesi olarak anlatılabilir.

Evet, belki bizler veya sizler şu an için özürlü değiliz. Ancak bu olmayacağımız anlamına gelmiyor değil mi? Engelleri olan insanların bir engeli de siz olmayın. Engelli olan insanların önüne geçip onları, mağdur bırakmayın. Engellilere ait asansörleri kullanıp onların bu imkanlarını ellerinden almayın. Onlar hayatta büyük mücadelelerle her gün yeniden doğuyorlar. Sizlere ‘Dünya Engelliler Günü’ ne zaman? Diye bir soru yönetilirse şu cevabı veriniz; ‘her gün, her an. Formalitede 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanan bu gün bir gün değil, her gündür. Bir yılın 365 günü sokakta, yanı başımızda olan engelli insanlarımıza karşı duyarlı olalım.

Doğuştan, bir hastalık nedeniyle veya bir kaza sonucu bedensel veya ruhsal bozukluğu olan insanlara ‘engelli’ denir. Her insanın başına gelebilecek olan bu durum karşısında duyarlı olmalıyız, Engelli insanlara acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız.
Her insan bir engelli adayıdır

Engelliler, doğuştan ya da sonradan sakat kalarak hayatlarına devam eden kişiler olarak toplumda yaşamak zorundadır. Engellilerin, engelleri olduğu için onlar için özel ulaşım ve iletişim kanalları, alanları oluşturulmalıdır. Engellilerin engellerinin aşılmasında topluma çok büyük görevler düşmektedir. Engellilerin yaşadığı sorunlar genel olarak toplumda bazı farkındalıkların oluşması gerekir. Böylece onların hayatını kolaylaştırmak için harekete geçilir. Engelli olmak bir seçim değildir. Bu nedenle herkes bir engelli adayıdır. Engelli olan insanların toplumdan dışlanması söz konusu olduğunda bu durum daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

Engellilerin yaşadığı sorunlar şu şekildedir:

Enelliler, ulaşımın gerçekleştirilmesinde sorunlar yaşarlar. İletişim kurma bozukluğu yaşayabilirler. Toplum tarafından dışlanırlar. Yardıma muhtaç durumda oldukları için yardımsız kalabilirler. Eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasında sorunlar yaşarlar. Sağlık sorunlarının çözülmesinde aksaklıklar yaşarlar.

Engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm yolları şu şekildedir

Engellerin aşılmasında toplumun bilinçlenmesi gerekmektedir. Engelliler için özel araçlar üretilmelidir. Engelliler için özel yollar inşa edilmelidir. Engelliler için özel yaşam alanı oluşturulmalıdır. Engellilerin toplumla olan iletişimin gelişmesi sağlanmalıdır. Engellilerin meslek hayatına adapte edilmesi gerekmektedir. Toplumda engellilerin farkındalılığının oluşması için eğitim çalışmaları yapılmalıdır. Seminer, forum, panel gibi bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması gerekir. Engellilerin sorunları dinlenerek çözümler oluşturulması için özel birimlerin görevlendirilmesi gerekir…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
SON YAZILAR