Iğdır´daki STK´lardan Azerbaycan´a Destek

Iğdır´daki STK´lardan Azerbaycan´a Destek

 Iğdır’da sivil toplum kuruluşları, düzenledikleri basın açıklamasıyla Azerbaycan’a destek verdi. Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla...

 Iğdır’da sivil toplum kuruluşları, düzenledikleri basın açıklamasıyla Azerbaycan’a destek verdi.
Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) binasında bir araya gelen STK temsilcileri, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının bir bölümünü geri almasını tebrik edip, gerçekleştirilen operasyonlarda Azerbaycan’a destek verdiklerini belirttiler. Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Ermenistan’ın Azerbaycan köylerine yaptığı saldırıların provokasyon amaçlı olduğunu, fakat amacına ulaşamadığını belirtti. Azerbaycan ordusunun verdiği karşılıkla Ermenistan’ın yaptığı planların istediği gibi yürümediğini belirten Gülbey, "Azerbaycan devletinin Ermenistan’la yaptığı bir ateşkes protokolü vardı, ama maalesef her zamanki gibi Ermenistan protokolü ihlal ederek köylere saldırıp sivil halkı öldürmeye başladı. Bunun üzerine Azerbaycan haklı olduğu ve işgal edilmiş topraklarını tekrar kurtarmak ve Ermenistan’a gereken dersi vermek adına başlatılan operasyonlarda 12 şehidimizin olduğu, Ermenistan’dan ise 100 askerin öldürüldüğü basına yansıdı. Bizler Iğdırlı sivil toplum kuruluşları olarak buradan Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu, haklı olduğu bu davada yalnız olmadığının mesajını vermek için toplandık" dedi.
Ermenilerin tarih boyunca Rusya’dan aldığı destekle Azerbaycan topraklarını işgal edip Azerbaycan Türklerine soykırım uyguladığını söyleyen Gülbey, "Azerbaycan’ın 1992 yılında Ermenistan ile yaptığı savaşta yüzde 20 toprağı haksız bir şekilde, Rusya’nın da desteğiyle Ermeniler tarafından işgal edilmiştir. O gün Hocalı’da, Karabağ’da bir milyon kişi sürgün oldu. Şu an hala Ermenistan’da esir Azerbaycan Türklerinin olduğu bilinmekte. Dünyada yaşayan 50 milyon Azerbaycan Türkü ve 300 milyon Türk dünyası, Azerbaycan’ın yanındadır. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’ye ziyarete gidecekken yaşanan terör saldırısı nedeniyle programını iptal etmesinin ardından İlham Aliyev Ankara’ya gelip Türk halkının bir olduğunu ve yanında olduğunu bildirdi. Biz bir millet iki devletiz, oradakinin tırnağı acıdı mı bizimde canımız acıyor. Bizler her zaman dedik, yine diyoruz. Eğer sivil halka, Türk dünyasına görev düşerse bizler Karabağ’da savaşmaya hazırız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Iğdır