1. HABERLER

  2. IĞDIR

  3. Iğdır Haber Turu
Iğdır Haber Turu

Iğdır Haber Turu

 IĞDIRLI ŞAİR TOLGA KENAN ARAS’IN ŞİİR KİTABI “GİT… ME!” ÇIKTI. Iğdırlı şair Tolga Kenan...

A+A-

 IĞDIRLI ŞAİR TOLGA KENAN ARAS’IN ŞİİR KİTABI “GİT… ME!” ÇIKTI.

Iğdırlı şair Tolga Kenan Aras’ın ilk şiir kitabı olan, Laçın yayınevinde basılan 144 sayfadan oluşan “Git… me!” adlı şiir kitabı çıktı.

Şair Tolga Kenan Aras, yıllardan beri yazdığı yüzlerce şiirinden seçmeler yaparak ilk eserini yayınladı.

Şiir kitabını Araştırmacı gazeteci yazar Serdar Ünsal’a hediye eden Aras,” Çok sayıda şiirim var. Dostlardan gelen talep üzerine seçmeler yaparak kitap olarak yayınladım. Yakında ikinci kitabımın da çalışmasına başladım. İnşallah Türk edebiyatına katkım olur.”dedi.

Araştırmacı gazeteci yazar Serdar Ünsal ‘da” Sizi yakından takip ediyorum. Gerçekten güzel ,yürek yakan ,vatan ,bayrak,hasretlik,aşk,kızgınlık,sitem dolu şiirleriniz var. Zevkle şiirlerinizi okuyorum. Daha doğrusu yürek sözünüzü çok güzel bir şekilde mısralara döküp anlatıyorsunuz. Bir Iğdırlı olarak sizin gibi gençlerimizle hep gurur duydum. Duymaya da devam edeceğim. Iğdır’ımız şairler, yazarlar otağıdır. Yolunuz açık olsun başarılar dilerim. ”şeklinde konuştu.

1968 doğumlu Tolga’nın Iğdır’da başlayan çalışma hayatı, şimdi İstanbul’da devam ediyor. Tolga Kenan Aras: “Hayatı dolu dolu yaşadım desem kendimi, sıradan yaşadım desem başkalarını kandırmış olurum,” diyerek kendisini şöyle özetliyor:

Tolga Kenan Aras’tır, bellidir adım

O nurumla yaşadım, omurgasız olmadım

Laf söyletmem adıma o yüzden böyle şad’ım

Gardaşlar budur benim, kimliğim karekterim,

Alnım aktır her zaman, her şeyim alın terim…

 

Kimseler diyemez ki, yazında bir eğri var,

Edep haya demişsin, sözünde bir eğri var,

Nazar bakış etmişsin, gözünde bir eğri var,

Allah’a and olsun ki iyiye iyi derim,

Nefret eder kötüden, hep kahrolsun isterim…

 

Ağrı gibi yücedir, duygularım zirvede

Ruhumda volkan kaynar, deprem olur kuvve’de

Aras olur çağlarım, kıvrılmadan giderim,

Sel su olup aksamda, kumum kalır geride…

 

Babam...
B.aba evin direği, kırıldı direğimiz
A.ğır yükün altında, ezildi yüreğimiz
B.abasız bir dünya da, büküldü küreğimiz
A.llah'ım cennetine, vusul eyle babamı,
M.akul karşıla bunu, kabul eyle duamı...!

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTÜRK YILMAZ ECZACILAR ODASINI ZİYARET ETTİ.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Milletvekili Turabi Kayan Iğdır’a yaptığı ziyaret kapsamında Eczacılar odasını ziyaret ederek eczacıların sorunlarını dinledi.
Iğdır Eczacılar odası başkanı Nazım Karadağ tarafından karşılanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Milletvekili Turabi Kayan odada bulunan eczacıların sorunlarını dinledi.

Nazım Karadağ ve eczacılar sorunlarını anlatarak, sistem ağır işliyor bazen donuyor bundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. SSK ödemeleri gecikiyor. İlaç fiyatları düştü fiyat farkını firmalar ödemedi. Bundan dolayı zor durumdayız.Türkiye’de 24800 eczane var .13 bin tanesi iflasın eşiğinde 4 bini iyi diğerleri normal ,2800 eczacı kamuda çalışıyor. 6197 sayılı yasa kapsamı genişletilmeli“dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’da sorunların çözümü için çalışacaklarını belirtti.


TÜRK SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÖNDER KAHVECİ, İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ALPARSLAN EROL VE BAŞHEKİM NEVRUZ EREZ’İ ZİYARET ETTİ.


Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı Türk sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Başkan yardımcısı Mustafa Genç, Abdurahman Uysal,mail İşler müdürü Hasan Şirin,Kars şube başkanı Erhan Sarıkaya
Kamu Sen Iğdır Temsilcisi Ali Arslan, Türk Sağlık-Sen Iğdır İl Temsilcisi Haydarali Karasu, Iğdır develt Hastanesi iş yeri temsilcisi Ayşe Gölçek ,Haber Sen başkanı Cafer Alakaş ile birlikte Sağlık Müdürü Alpaslan Erol ve Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Nevruz Erez’i makamlarında ziyaret ettiler..

. Önder Kahveci, Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Nevruz Erez’’e hayırlı olsun dileğinde bulunduktan sonra sendika çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi.

Kahveci,Türkiye genelinde teşkilatlanan 82 şube ve 12 il temsilciliğinin olduğunu söyleyen Önder Kahveci, kamuda Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Üniversite Hastaneleri ve Adli Tıp Kurumu’na bağlı tüm birimlerde sendikal faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi.

Başhekimi Nevruz Erez, sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile el ele vererek hep beraber çalışılması gerektiğinin önemine değindi.

Başhekimi Nevruz Erez ve Sağlık Müdürü Alpaslan Erol, gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

TÜRK SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÖNDER KAHVECİ, IĞDIR ‘DA SENDİKA ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ


Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı Türk sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Iğdır’da sendika üyeleri ile bir araya geldi.
Önder Kahveci, Aralık, Karakoyunlu Tuzluca ilçeleri ile merkezde görev yapan üyeleriyle bir araya gelip sohbet etti.
Kamu-Sen toplantıda salonunda bir konuşma yapan, Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Diyarbakır’da ve son günlerde yaşanan terör olaylarını şiddetle kınadıklarını ifade etti.
Kahveci “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara Allah’tan şifa diliyorum. Terör olaylarının son bulmasını bu teröristlerin yok edilmesi gerekiyor. Bütün Türk vatandaşları gibi yüreğimiz yanıyor. Türkiye’ye karşı Oyun oynayanların oyunlarını bozmak için mücadele etmemiz gerekiyor. Her gün şehitlerimiz geliyor.Güneydoğu Suriye’den farksız.” dedi.
Kamu çalışanlarının haklarının her geçen gün gasp edildiğini ifade eden Kahveci, “Her geçen gün kamuda çalışan arkadaşlarımızın hakları yeniyor. Yetkili sendikanın hiçbir şey yaptığı yok toplu sözleşme masasında iktidar ne derse onu yapıyor. Sürekli çalışanlar, kaybediyor. Bu nedenle sendika olarak daha fazla çalışarak, üye sayısını attırmamız gerekiyor. Sendikacılık mücadele ile olur. Bizim yıllarca verdiğimiz mücadele nedeniyle kamu çalışanları kazanımlar elde etti. Ama yetkili sendika başkasına geçtiği için söylememe gerek yok her gün çalışanlar kaybediyor” diye konuştu.
740 bin kişinin kadroya geçirilmesi için vaatte bulunulduğunu vurgulayan Kahveci, “Yeni kadroya alınacak arkadaşların özlük hakları falan yok. İşte bu arkadaşlarımızın haklarını da bizler savunacağız. Nasilki geçmişte savunduk ise bundan sonrada savunacağız” ifadelerini kullandı.
Toplantıya Başkan yardımcısı Mustafa Genç, Abdurahman Uysal,mail İşler müdürü Hasan Şirin,Kars şube başkanı Erhan Sarıkaya
Kamu Sen Iğdır Temsilcisi Ali Arslan, Türk Sağlık-Sen Iğdır İl Temsilcisi Haydarali Karasu, Iğdır develt Hastanesi iş yeri temsilcisi Ayşe Gölçek ,Haber Sen başkanı Cafer Alakaş ile sendika üyeleri katıldı

İŞ ADAMI MEHMET SÜRKİT’İN YAPTIRDIĞI OKUL HİZMETE GİRDİ


Iğdırlı İş adamı Mehmet Sürkit’in 2010 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden kardeşi Reşat Sürkit ve yeğeni Yakup Akil adına yaptırdığı 5 derslikli ilkokul’un açılışı yapıldı.

Iğdır’a bağlı Aralık İlçesi Babacan köyünde yaptırılan 5 derslikli okulun açılışına Iğdır valisi Davut Haner, Jandarma Alay komutanı Mustafa Ulus,Aralık Kaymakamı Hayri Zorlu, Aralık Belediye başkanı Bayram Teksay,Deftardar Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,Durak Sercan,il özel idare genel sekreteri Ferhat Akkuş, ve iş adamı Mehmet Sürkit ,davetliler ,köylü vatandaşlar katıldı.
Açılışta konuşan Iğdır valisi Davut Haner,”Bu okula adını veren ve yaptıran ailenin mensupların Allahtan rahmet diliyorum. Yaptıran Mehmet Sürkit’e de teşekkür ederim. Kazandığı parayı köyü için eğitim için okul için harcayan iş adamalarına teşekkür ederim. İnsanalrın en hayırlısı insanlara faydası olandır. Bu sözden hareketle kazandıklarımızın yalnız kendimizin değil içinde yaşadığımız toplumun hatta insanlığın hissesi olduğunu unutmadan. O hisseyi bir şekilde hak sahiplerine vermemiz gerekiyor. İşte bu tür hayır işleri de bunun bir vesilesi oluyor.Kendi köyüne içinde köyünün çocuklarının okuyacağı toplumuna milletine vatanına faydalı bir fert olarak yetişeceğine inandığımız.bu güzel eserin ve buna benzer ilimize yapılan yatırımların,bu bölgede insanımız üzerinde oynanmak istenen fitne oyununa teröre anarşi ye de iyi bir cevap olacağına inanıyorum. Bunu herkes bilsin ki bir iş adamı doğduğu köye kendi çocukları köylüsü için bu yatırımı yapıyorsa bu ülke bugüne kadar geldiği değerler üzerinde mensup olduğu inançlar doğrultusunda bütün insanlarla tüm farklılıklara rağmen bir arada yaşayacağına inancımız tamdır. bu tür eserler bunun bir delilidir. Sevgili çocuklar gençler bu okulda okuyarak yetişeceksiniz inşallah yarın topluma insan faydalı olan birer Mehmet Surkit olacaksınız. kendinize örnek alacağınız kişiler bunlardır. İnsanlığa ve insan faydası olanı örnek almalısınız. Bozgunculuk yapan fitneye sebep olan insanlığa zarar vermekten başka işi olmayan unsurları kişileri de sizlerin burada alacağı eğitimle onların karşısında durarak söndüreceğinize inanıyorum .”dedi.

Iğdırlı İş adamı Mehmet Sürkit’de, elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden kardeşim ve yeğenimin adı yaşasın diye bu okulu yaptırdım. Görüyorum ki güzel hayırlı bir iş yapmışım. Çocuklarımızın okuması gerekli. Köyüme hayırlı olsun ”şeklinde konuştu.
İş adamı Mehmet Surkit’i kutlayan Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,”İş adamlarımız bu tür hayır işler ve yaptırdıkları okullar ile bizleri mutlu ediyor. İş adamımız Mehmet Sürkit yaptırdığı bu okul ile eğitime büyük katkı sağlamıştır.Bir araya gelmek başlangıç bir arada çalışmak başarı ortak noktalarımızı ülkemizin gelişmesi için itici bir güç olarak görüyoruz.İnanıyorum ki birbirimize güvenerek birlikte çalıştığımız sürece hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. İnsana yatırımın en güzel yatırım olduğunu iş adamımız Mehmet Sürkit göstermiştir. Bu öğrencilerimizi geleceğe hazırlayacaktır. Bu yatırım maddi yönü değil manevi yönüyle önem taşımaktadır.”dedi.
Daha sonra vali DavutHaner İş adamı Mehmet Sürkit’e plaket verdi. Adından okulun açılışı gerçekleşti. Öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı. Vali Davut Haner ve Milli eğitim Müdürü Hakan Cırıt,öğrencilerle sohbet etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.