Iğdır Haber Turu

Iğdır Haber Turu

 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI IĞDIR'DA COŞKUYLA KUTLANDI. Iğdır’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle...

 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI IĞDIR'DA COŞKUYLA KUTLANDI.

Iğdır’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle büyük bir coşku ile kutlandı.
Zübeyde Hanım Bulvarı’nda düzenlenen kutlamalar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kutlama alanına geçildi.

Öğrencilerin şiirler okumasıyla başlayan kutlama programında,Şehit Er Cihat Sayım Anaokulu,75.Yıl Anaokulu,Mehmet Çavuş Anaokulu,Kurtuluş İlkokulu,Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Kafkas ekibi ve her yaş grubundan çocuklar çeşitli halkoyunları ve dans gösterisi ile renkli görüntüler sergilediler.

Burada konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cirit, dünyada sadece Türkiye’nin çocuk bayramı kutladığını anlattı.

Cirit, Aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrencilerim,Her fidanı sevgiyle büyüten fedakâr öğretmen arkadaşlarım,Serhat şehri, misak-ı millinin sınırlarını koruyan çok değerli Iğdırlılar…Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 95. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını,tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve

beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.İşte o diriliş ruhu, vatan, millet ve İslam sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bu milleti şaha kaldırdı.Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti,demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bu millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilme, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazi Mustafa Kemal’in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, coşkuyla,rengârenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla

kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız.Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz.Sevgili çocuklar, sevgili gençler;Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri;Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan,çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı,evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe,ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi,ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir.

Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…Sevginin, kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden beklentimiz dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması, barışın ve mutluluğun tesis edilmesidir. Suriye’de, Filistin’de, Karabağ’da

Mayanmar’da, Irak’da, Doğu Türkistan’da, Bosna’da, Artık çocuklar savaşmasın, ölmesin Yaşasın, elele verip birlik olsunlar; ülkelerini ve yaşadıkları ortamları neşelendirsinler, kalkındırsınlar. Konuşmamı Büyük GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN sözüyle bitirmek istiyorum. “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle,Bir olacağız İri olacağız Diri olacağız,Kardeş olacağız,Tek yürek olacağız

Hep beraber TÜRKİYE olacağız,Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve,minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya,çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi,saygılarımla selamlıyorum. " diye konuştu.

Program, okunan şiirlerin ve okulların yaptığı çeşitli gösterilerle sona erdi.

Programa Iğdır Valisi Davut Haner, Garnizon Komutanı Kurmay Albay piyade Kur. Alb. Ekrem Küçükberber, Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Mustafa Yılmaz, Vali yardımcıları,Muhlis Arslan ,Bilgehan Karanfil, Jandarma Alay komutanı Mustafa Ulus, Emniyet Müdürü Yüksel Babal,Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş,rektör İbrahim hakkı Yılmaz,Ağır Ceza reisi Mustafa Güneş,protokol üyeleri vatandaşlar öğrenci velileri katıldı.

İNÖNÜ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLDULAR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96. Yılı Kutlamalarına katılan minik öğrenciler bir süreliğine Milli Eğitim Müdürünün koltuğuna oturarak Milli Eğitim Müdürü oldular.

İnönü İlkokulu öğrencileri Ömer Faruk Kartal, Zehra Yalçın ve Zehra Yılmaz Tekin okul Müdürü Kenan Şafak ve rehber öğretmenleri Hayriye Boz ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyarette bulundular.

Öğrencileri kapıda karşılayan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,ve şube müdürü Cevdet Parlar ziyaret sebebiyle öğrencilere teşekkür etti ve tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.
Öğrenci Ömer Faruk Kartal, temsili olarak İl Milli Eğitim Müdürü oldu ve koltuğa oturdu.
Yeni Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Kartal, Sosyal ve Kültürel Faaliyet projeleri olarak; Maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için ücretsiz servisler ayarlanacağını, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere müdürlük bünyesinde bir minibüs alınacağını, tüm okulların bünyesinde spor merkezi oluşturacaklarını söyledi.
Ömer Faruk Kartal ayrıca, öğrencilerin daha iyi yetiştirilebilmesi için tüm öğretmenlere maddi açıdan iyileştirilme yapılması gerektiğini ifade ederek kendi okullarındaki fotokopi makinesinin arızalı olduğunu belirterek , Milli Eğitim Şube Müdürü Cabbar Turan’ı telefonla arayarak İnönü ilkokuluna yeni bir fotokopi makinesi gönderilmesini istedi.

Öğrenciler büyük ilgi gösteren Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Çeşitli sorular sorarak sohbet etti. Üç öğrencinin sırayla İl Milli Eğitim Müdürü olarak koltuğa oturması öğrencileri mutlu etti.

Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Öğrencilere daha iyi bir gelecek için ,çok çalışıp dürüst ahlaklı olunması gerektiği konusunda öğütler vererek ,şunları söyledi:”Sizler geleceğimizsiniz.Bunun için derslerinize çok çalışın yüreğinizden vatan ,millet,bayrak sevgisi eksik olmasın.Anne ve babanıza,vatanınıza layık insanlar olun.”

IĞDIR’DA MİNİK VALİ HER OKULA BİR POLİS İSTEDİ

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 96'ıncı yıldönümü Iğdır'da coşkuyla kutlanmaya başlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Okul Müdürü Ercan Bilen, Öğretmen Güleren Durmagit ve Hüsnü M.Özyeğin İlkokulu öğrencileri ile birlikte Vali Davut Haner’i makamında ziyaret ettiler.

Öğrenciler Vali’nin, koltuğuna oturdu. Iğdır Valiliği koltuğuna oturan Fatma Nur Parlar isimli öğrenci, bir basın açıklaması yaparak, isteklerini söyledi.

Barış ,huzur istediğini söyleyen Fatma Nur Parlar,”Iğdır ‘da bulunan okul bahçelerinin yumuşak zeminle çimle kaplanması gerektiğini öğrencilerin koşarken düşüp yaralanmaması gerektiğini belirterek her okulun önünde de güvenlik için bir polis dikilmesini istedi.

Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal’ı teflonla arayarak her okulun önünde bir polis görevlendirilmesi için talimat verdi.

Vali Davut Haner’i makamında ziyaret eden Hüsnü M. Özyeğin İlkokulu öğrencileri Fatmanur Parlar, Fatma Beyza Atlas ve Ayşe Feza Atlas sırayla valilik makam koltuğuna oturarak, bir günlüğüne de olsa Vali koltuğuna oturmaktan dolayı mutlu oldular.

Iğdır Valisi Davut Haner ise öğrencilere kol saati hediye etti.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KUTLU DOĞUM PİLAVI DAĞITTI

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğünce Cuma namazı sonrasında iki bin kişiye etli pilav ve ayran dağıtıldı.
Milli Eğitim Müdürlüğü Belediye yer altı çarşısı üzerine kurulan çadırda iki bin kişiye Kutlu Doğum Aşı dağıttı.

Cuma namazı sonrasında, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, iki bin kişilik pirinç pilavı, haşlama et ile ayranı vatandaşlara ikram etti. Bir çadırda dağıtılan Kutlu Doğum Aşı'ndan alabilmek için vatandaşlar kuyruk oluşturdu.

Amaçlarının, yiyecek dağıtmak olmadığına dikkat Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt:”Vatandaşlarımızın dağıtılan aştan alıp, Efendimiz’e (SAS) salavat getirmesi, O'nu (SAS) düşünerek lokmasını yemesinin manevi lezzetini hissettirmek amacıyla Kutlu Doğum aşını dağıttık. Katılımın yüksek olması sevindiriciydi." dedi

IĞDIR VALİLİĞİNDEN BİR TEBESSÜM ET PROJESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlamaları kapsamında Iğdır valiliği “Bir Tebbessüm et”adı altında Proje başlattı.

Proje kapsamında 20’ye yakın kamu kuruluşu çalışanları ceplerinden aldıkları hediyeleri köy okullarındaki öğrencileri ziyaret edip bayramlarını kutlayıp hediyelerini verdiler.

Iğdır vali yardımcısı Muhlis Arslan’ın başkanlığında başlatılan proje Küllük köyü ilk okulunda yapılan programa, Vali yardımcısı Muhlis Arslan,Bilgehan Karanfil,Cumhuriyet başsavcısı Hacı Mustafa Yılmaz,Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, ve daire müdürleri katıldı.

Küllük ilkokulunda yapılan programda öğrencilere Hediyeler dağıtıldı. Vali yardımcısı Muhlis Arslan, “valilik olarak böyle bir proje başlattık. Amacımız çocukları sevindirmektir. Kamu kuruşlarımız içinde birliği sağlamak çocuklarımızın yüzünde tatlı bir tebessüm yaratmak onlarda tatlı bir anı bırakmak istedik. Bu kapsamda geldik çocuklar çok mutlu oldular”dedi.

Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’te öğrencilere seslenerek,”Bugün 23 Nisan sizin bayramınız,bu nedenle bizlerde sizlere hediye vermek sizlerin bayramını kutlamak için okulunuza kadar geldik.bayramınız kutlu olsun okuyun gelecek sizindir.”şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Iğdır