Iğdır Haber Turu

Iğdır Haber Turu

İNŞAATLARDA İŞ VE İŞÇİ KAZALARINA SON! ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDE DIŞ CEPHE İŞ İSKELESİ EĞİTİM SEMİNERİ YAPILDI Kişiye...


İNŞAATLARDA İŞ VE İŞÇİ KAZALARINA SON! ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDE DIŞ CEPHE İŞ İSKELESİ EĞİTİM SEMİNERİ YAPILDI

Kişiye özel bu mesaj ve içeriğindeki bilgiler gizlidir. Mesaj içeriğinde bulunan bilgi, fikir ve yorumlar, sadece göndericiye aittir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu mesajın içeriği ve ekleri ile ilgili olarak hukuksal hiçbir sorumluluk kabul etmez. Yetkili alıcılardan biri değilseniz, bu mesajın herhangi bir şekilde ifşa edilmesi, kullanılması, kopyalanması, yayılması veya mesajda yer alan hususlarla ilgili olarak herhangi bir işlem yapılmasının kesinlikle yasak olduğunu bildiririz. Böyle bir durumda lütfen hemen mesajın göndericisini bilgilendiriniz ve mesajı sisteminizden siliniz. İnternet ortamında gönderilen e-posta mesajlarındaki hata ve/veya eksikliklerden veya virüslerden dolayı mesajın göndericisi herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.
Teşekkür ederiz.


KAFKAS MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLEDİ

Iğdır Kafkas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( Otelcilik ve Turizm lisesi) yiyecek v içecek hizmetleri alanı öğrencileri için Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Levin Cafe de 2015-2016 eğitim-öğretim yılı mezunları için düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,” Bugün sizin en mutlu ve bir o kadar da en duygulu ve hüzünlü gününüzdür. Mutlusunuz çünkü liseyi bitirme heyecanını yaşıyorsunuz. Duygulu ve hüzünlüsünüz. 4 yıl boyunca beraber gülüp oynadığınız, dertleştiğiniz, sınıfta şakalaştığınız, yaramazlıklar yaptığınız, bazen anne ve babanızla paylaşmadığınız sırlarınızı paylaştığınız, bazen de öğretmenlerinize kızıp çekiştirdiğiniz, kısacası acı tatlı hatıralar yaşadığınız ve hiç unutmayacağınız arkadaşlarınızdan ayrılıyorsunuz. Sevgili öğrenciler gelecek sizi korkutmasın. Çünkü yarınlara attığınız ilk adımlar sağlamdır. Ancak her mezuniyet bir başka basamağın başlangıcıdır. Yeni hayatınızda başarılar dilerken ,her zaman doğrudan güzelden yana olunuz,vatanınızı bayrağınızı ,milletinizi seviniz.”dedi.

Okul Müdürü Kadir Turan’da , yaptığı konuşmada, sevinci ve hüznü bir arada yaşıyoruz. 2015-2016 eğitim öğretim yılı 2. Dönem mezun vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.Bilgi çağına entegre olan gençler yetiştirmemizde bize her zaman destek olan Milli Eğitim müdürümüz Hakan Cırıt ve öğrenci velilerimize teşekkür ediyorum”dedi.

17 mezun verdiklerini ve bu dönemle birlikte okulun 2'nci mezunlarını uğurladıklarını ifade edenTuran, "Geriye dönüp mezunlarımıza ve onların yaptıkları işlere baktıkça daha güzel eserler ortaya çıkarmak için kendimize güven duyuyoruz. Hep birlikte verdiğimiz bu eğitim mücadelesinde, mezunlarımız okulumuzun amaçlarına uygun olarak çeşitli mevkilere gelmeye başladı. Gençleri sadece akademik anlamda değil, ahlaki ve sosyal anlamda da geliştirmeyi görev bildiklerini belirtti.
Bölümü birincisi olan Öğrenci Nurcan Ayaz’a Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ,Plaketini Verdi


Okul birincisi Nurcan Ayaz’a da törende yaptığı konuşmada, okulun kendilerine eğitimin yanı sıra mücadele etme azmi verdiğini kaydetti. Nurcan Ayaz, "Hayatla ilgili pek fazla bilgimiz olmasa da tek bildiğim mücadeleye hazır olduğumuzdur sorumluluğumuz ne kadar fazla ise yarın bu okulun mezunu olarak sorumluluğumuz o derece kat kat artacaktır" dedi.Törene milli Eğitim şube müdürü Mehmet Tüzen de katıldı.

 

OBA VE HAKMEHMET KÖYÜNDEKİ ŞEHİTLİK ONARILDI

Iğdır’da 1919 Yılında Ermeni çetecilerin yaptığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Türk vatandaşlar için yaptırılan şehitlikler Türkiye Anıtlar Derneğince onarılarak çevre düzenlemesi yapıldı.

Türkiye Anıtlar Derneğince hazırlanan ve yürütülen Iğdır ili Hakmehmet ve Oba köyleri Şehitlikleri çevre düzenlemesi projesi yapımı tamamlanarak yeni bir görünüm kazandırıldı.

Türkiye Anıtlar Derneği başkanı Selçuk Önal,”Dernek olarak bir proje hazırladık ve Bu proje kapsamında Oba ve Hakmehmet köyünde bulunan şehitliklerimizin çevre düzenlemesini ve onarımını yaptık yeni bir görünüm kazandı. Başbakanlık tanıtma fonundan ,Sayın vekilimiz Nurettin Aras beyde destek verdi.1919 yılında Ermenilerce katledilen toplu,tandır kuyu mezarları onardık.Ermeniler 2015 yılında sözde soykırım yalanlarının 100. Yılını kutlarken bir toplu mezar ortaya koyamadılar. 3 kişinin bile bir arada öldüğü mezar bile gösteremediler. Bugüne kadar. Ama Iğdır’ın köylerinde bir sürü köyde toplu mezarlar vardır. Şehitliklerimize sahip çıkarak, gelecek nesillerimize vatan toprağının kutsallığını aktarmalıyız.. Toprağımıza tarihimize sahip çıkarak gelecek nesillerimizin atalarının katliama maruz kaldıklarını bilmeleri için Görsel olarak bir şeyler bırakmalıyız. Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycan’da Hocalı’da yaptıkları katliamı dedeleri 1915-20 yıllarında oba da Hakmehmette yapılan katliamın devamı olarak görüyoruz. bu bölgede katliam yapmışlardır. Bugün Azerbaycan’ın topraklarının %20 si işgal altındadır. Bu bir toprak savaşıdır. Ermeniler Iğdır,Kars,Ağrı Erzurum,Van gibi 15 vilayeti istiyor. Halada bu isteklerinden vaz geçmiş değillerdir. Paralarında armalarına Ağrı Dağının arması vardır. Biz gelecek nesillere düşmanlık aşılamak amacı içinde değiliz. Yalnız geçmişlerini tarihlerini bilmelerini istiyoruz. 24 Nisan tarihinde açılışını yapacağız”dedi.

Hakmehmet Köyünde 1919 yılında Ermeniler tarafından köy halkını Uzun Hüseyin isimli şahsın su kuyusuna doldurularak diri diri öldürülmesi üzerine yapılan kazı sonucu açılmıştır. Kurban bayramı günü köyün etrafını saran Ermeniler Türkleri bir araya toplayarak öldürmüş su kuyusuna atmışlardır. “Bugün Türklerin kurban bayramıdır bizde bunları kurban ettik” demişlerdir. Günlerce su kuyusundan iniltilerin geldiği belirtilmiştir.

Oba köyünde ise insanları diri diri tandır damına doldurup yakmışlardır.

Hakmehmet köyü Muhtarı Özbey Güneş,”Anıtlar derneğine teşekkür ediyoruz. Güzel bir çalışma yaptılar.1919 yılında Ermeniler Türkleri şehit edip bu su kuyusuna atmışlardır.”dedi.

Köy halkından Feremuz Duman Ermeniler bizlere çok şey yaptılar. Bu su kuyusu bizimdi .O zaman saldırıdan kaçıp kurtulan babam olmuştur.İspatlı delilli Ermenilerin yaptıkları.Ermeniler hala diyor Türkler bizi katletti.Gelsin gerçeği herkes görsünler.”şeklinde konuştu.


 

ÜNİVERSİTEMİZ SUVEREN KAMPÜSÜNDE ÇOK SAYidA AĞAÇ DİKİLDİ

 

Üniversitemiz Suveren Kampüsü’nde, ağaç dikimi çalışmaları kapsamında çok sayıda

ağaç dikildi. Ağaç dikimine Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ile eşi

Çiğdem Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, çok sayıda akademik ve

idari personel ile öğrenciler katıldı.

Ağaç dikim çalışmalarında Rektör Yılmaz, “Bu çalışmalarla, kampüs alanında

akademik ve idari personelimizin yanı sıra öğrencilerimizin dikili bir ağacının olmasını

istedik. İnşallah bu ağaçların gölgesinde ilim sofraları kurulur. Diktiğimiz ağaçlar,

öğrencilerimizin muhabbetine ev sahipliği yapar.” dedi.


Iğdır Üniversitesinden ’Askıda Elbise’ Kampanyası

Iğdır Üniversitesi İhtiyaç Sahipleri için ," İnsanın İki Gayesi Olmalı, Üretmek ve Paylaşmak" Sloganı adı altında Askıda Elbise Projesinin açılışı yapıldı.

Üniversitesi ve Iğdır Girişimci kadınlar derneğinin iş birliği ile Üniversite Butik’in açılışı gerçekleşti.

Açılışa Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ. Hakkı Yılmaz, Rektör Eşi Çiğdem Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren, Iğdır Girişimci Kadınlar derneği Üyeleri, Iğdır Esnafı, Iğdır Üniversite öğrencileri katıldı.

 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ. Hakkı Yılmaz, Iğdır Üniversitesinde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Açılışını yapmış olduğumuz Üniversite Butik’ten ihtiyaç sahipi öğrenciler faydalanacak Buradaki amacımız da ihtiyaç sahibi öğrencilerimize destek çıkmaktır. Iğdır Üniversitesi Uygulama Otelinden bulunan paylaşım evine Iğdır’lı iş adamlarımızdan esnafımızdan ve Iğdır halkındanda desdek bekliyoruz.” dedi.

Rektör Yılmaz,Açılışımıza katılan tüm davetlileri teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Üniversite Butik’in açılışında konuşan öğrenciler ise, Üniversitemizin böyle güzel bir projeye imza atması bizleri sevindirdi. İhtiyaç sahibi arkadaşlarımıza destek olacağımız için çok mutluyuz. Bu projeyi hayata geçiren ve büyük desdek veren Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ. Hakkı Yılmaz’a, Eşi Çiğdem Yılmaz’a, Girişimci kadınlar derneğine çok teşekkür ediyoruz.”şeklinde konuştular.

Açılış davetlilere verilen ikramla devam etti.

Ağaç dikimi programının sonunda katılımcılara sandviç ve meyve suyu ikram edildi.


Iğdır Güzel Sanatlar Lisesi çalgı yarışmasında 3. Oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın TRT ile birlikte düzenlemiş olduğu Sahne Sırası Sende adlı ses ve solo çalgı yarışmasında Iğdır Güzel Sanatlar Lisesi çalgı yarışmasında Doğu Anadolu Bölgesi 3. Oldu.
Doğu Anadolu Bölgesindeki tüm illerin katılımıyla Malatya'da gerçekleştirilen Yarışmaya Iğdır ilini temsilen giden Iğdır Güzel Sanatlar Lisesi Keman Öğretmeni Ozan Malkoç ve Keman öğrencisi Ece Çelik solo çalgı dalında bölge 3.sü oldular.

Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,okul Müdürü Mustafa Alagöz ile birlikte kendisini ziyaret eden Keman Öğretmeni Ozan Malkoç ve Keman öğrencisi Ece Çelik ’i tebrik ederek başarılar diledi.
Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Iğdır’ımız her alanda bölge birincilikleri çeşitli ödüller alıyor. Eğitimdeki başarının yanında sosyal faaliyetlerde de başarımız bizleri mutlu ediyor.”dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Iğdır