6 Köy Birlik Olup Kutlu Doğum Haftası´nı Kutladı

6 Köy Birlik Olup Kutlu Doğum Haftası´nı Kutladı

  Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü ve il Müftülüğü tarafından tarihi Kervansaray ‘da Kutlu doğum Haftası etkinliği düzenlendi. 6 köyün...

  Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü ve il Müftülüğü tarafından tarihi Kervansaray ‘da Kutlu doğum Haftası etkinliği düzenlendi.

6 köyün bir araya geldiği programda konuşan Iğdır Valisi Davut Haner,”Bugün burada binlerce yıldır peygamberin getirdiği bu yüce dini cansiperane yaşatan bir ecdadın yadigarı olan bu mekanda kutlamanın gururunu yaşıyorum. Sizlerle birlikte olduğum bu anlamalı kutlamayı yaptığım için gurur duyuyorum. Allah sizleri ve çocuklarınızı fitne ve fesattan uzak tutsun .Bu yüce peygamberimizin getirdiği bu dinin güzel ahlakı ile çocuklarınızı yetiştirmenizi istiyorum.. Bizleri yüzyıllardır bu topraklarda bir arada tutan maya dinimizdi. Bu topraklarda yaşamak dinimizi yaşatmak için çok bedeller ödedik. Çok istilalara düşman saldırılarına el birliği ile karşı koyduk. Çok şükür bir arada yaşıyoruz. Ezanlar okunan bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz. Fakat şeytanlar boş durmuyor. Sizlere bizlere bu toprakları çok görenler var. Nasıl geçmişte el birliği birlik içinde olduksa bundan sonrada bu birliği bozmak isteyenle bu toprakları kan gölüne çevirmek isteyen İslam dininden çıkarmak isteyenlere karşı yine el birliği içinde karşı koyarak peygamber efendimizin dinini birliğimizi vatanımız el birliği gönül birliği içinde yaşatacağız .”dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’te “Bu tarihi kervansaray’da kutlu Doğum Haftasını 6 köy halkıyla kutlamanın gururunu yaşıyoruz.Bu birlik beraberlik Peygamber efendimiz sayesinde gerçekleşmiştir. Cahiliye karanlığına bir güneş gibi doğan, gelişiyle kız çocuklarını bile hiç acımadan, yüreği sızlamadan öldürebilen taşlaşmış kalpleri yumuşatan İslamiyet dininin ve onun âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamberi Hz.Muhammet (SAV)’nin ümmeti olmakla duyduğumuz onuru dile getirirken İslamiyet’e yakışır Muhammedi ahlakla mücehhez Müslümanlar olmamızı temenni ediyorum.”şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Cüneyt Kulaz’da İslam dininin barış, sevgi ve kardeşlik dini olduğunu Diyanet İşleri Başkanlığı olarak daha iyi bir dünya için sevgi, saygı merhamet teması etrafında Hz Peygamber ve birlikte yaşama ahlakını aşılamaya çalıştıklarına dikkat çektiği konuşmasında öğrencilere Hz.Ali(ra)´ın “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünü hatırlatarak öğretmenlerine öf bile diyen Peygamberimizi incitir dedi ve konuşmasını dünya bize biz birbirimize emanetiz sözleriyle tamamladı.

Daha sonra Kervansaray İlk –Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri hazırladıkları programı sundular. Program misafirlere gül, karanfil ve dini, kitap dağıtımı ile sürdü. Mevlit okunmasıyla sona erdi. Tarihi Ejder Kervansarayın da 6 köy halkı ve protokol üyeleri birlikte yemek yediler.

Iğdır Kervansarayı

Iğdır ilinden on beş kilometre mesafede Harmandöven Köyü yakınında yol üzerinde yer alan Kervansaray Batum, Ani ve Doğu Beyazıt kervan yolu üzerinde bugünkü Harmandöven Köyü dışında yapılan Iğdır Kervansarayı 13.yüz Yılsonlarında Anadolu Selçuklu devletinin yaptırmış bulunduğu son abidevi eserlerden biridir. Selçuklular döneminde Anadolu da çokça yaptırılan açık avlulu ve kapalı hol sistemi planı çerçevesinde kale görünümündeki bu büyük kolsal yapılar, özellikle sultan ve vezirlerin talimatları ile önemli yol güzergâhları üzerine inşa edilmişlerdir. Iğdır Kervansarayı ise tali bir yol üzerinde inşa edilmiş plan olarak diğerlerinden avlusu olması ile ayrılmıştır.13 y.y.y. sonunda yapılan Kervansaray Elazığ Çemişgezek yakınında aynı yüz yılsonlarında kaldığı tahmin edilen İbrahim Şah hanının planına benzemektedir. Avlusu kapalı hol sistemi planı ile yapılmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Iğdır