Yu Hongyang Kaü'de Tek Kuşak Tek Yol Projesini Anlattı

Yu Hongyang Kaü'de Tek Kuşak Tek Yol Projesini Anlattı

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen...

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programda, “Türkiye - Çin İlişkileri” konulu konferans verdi.

KAÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdiresi Yrd. Doç. Dr. Arzu Önel ve Kars’ta Çin ve Çince hakkında farkındalık oluşturmada katkıları olan Çin Halk Cumhuriyeti - Türkiye Cumhuriyeti Kolluk Kuvvetleri İrtibat Görevlisi Ersin Hoşer tarafından organize edilen Konferans, Üniversitesinin Tıp Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Türkiye - Çin ilişkilerinin 45. Yıl Dönümü nedeniyle Kars’ta bir dizi gezi ve görüşmelerde bulunan Büyükelçisi Yu Hongyang, gerçekleştirdiği konferansa, merkezi Ankara’da bulunan Çinli İşletmeciler Derneği üyesi 8 dünya devi Çinli şirketin en üst düzeydeki 10 temsilcisi de katıldı. Her iki ülkenin milli marşların okunmasıyla başlayan konferansa, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Metin Erdoğan, Belediye Başkan Vekili Arda Soner Tatlı ve üniversite öğrencileri de katıldı.

Konferans sonunda Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sami Özcan, Büyükelçisi Yu Hongyang’a porselen kahve takımı, Büyükelçisi Yu Hongyang’a Rektör Özcan’a porselen çay takımı hediye etti.

ARZU ÖNEL, ÇİN - TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ HEYECANIMIZ, KARS’TA ÇİNCE KURSU İLE BAŞLADI

KAÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdiresi Yrd. Doç. Dr. Arzu Önel, yaptığı açılış konuşmasında, Çin Büyükelçisi Yu Hongyang ve işadamlarını Kars’ta ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyledi. Bu heyecanlarının, 8 ay önce Kafkas Üniversitesinde Çince Kursu açmakla başladığını da belirten Önel: “Kars’ta Çin ve Çin dili hakkında farkındalık oluşturmak ve arttırmak adına Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang’ı Üniversitemize davet ettik ve kendileri de bizleri kırmadılar. Ülkemizin böylesine nadide ama bir o kadar da ücra şehri Kars’ta Büyükelçi Yu Hongyang ve Çinli işadamlarını ağırlamaktan ayrı bir onur duyduk. Ayrıca Çince dil kursu hocamız Şule Aydın Hoşer'de katkılarından dolayı teşekkür ederim ”dedi.

ERSİN HOŞER: “TEK YOL TEK KUŞAK” PROJESİ İLE KARS’IN ÖNEMİ COĞRAFİ VE POLİTİK OLARAK DAHA DA ARTTI”

Çin Halk Cumhuriyeti - Türkiye Cumhuriyeti Kolluk Kuvvetleri İrtibat Görevlisi Ersin Hoşer’in de yaptığı konuşmada: “En önemli şey ülkemizin çıkarları ve hepimiz bunun için çalışmalıyız. Pekin Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Çince kolluk kuvvetleri hukuku eğitimi aldım. Türkiye’ye döndükten sonrada Çin Hükümeti ve Devletini daha doğrusu Çin’in ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Dünyanın birinci ekonomisinin temsilcileri olan Sayın büyükelçi ve heyetinin davetimizi kabul ederek güzel şehrimiz Kars’a milyar dolarlık şirket temsilcileri ve ataşeleriyle gelmesi bizi gururlandırdı. Hepimiz Türkiye’nin en ücra şehri Kars’ta yaşıyoruz. Arzu Önel Hocamız ile Çin Büyükelçimiz ve işadamlarını Kars’ta ağırladık. Kars’a ve Türkiye’ye büyük yatırımlar peşinde koşmak adına ve Ülkemizin çıkarları için buradayız. İki yıldan bu yana Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından başlatılan “Tek yol tek kuşak” projesi ile Kars’ın önemi coğrafik ve politik olarak daha da arttı. Bunun bir parçası olmak, bizleri ayrıca onurlandırmaktadır. Umarım bu faaliyetlerin ve yarattığımız Çin farkındalılığının değeri anlaşılır, devamı gelir ve iki ülke arasında daha çok işbirliği sağlanır ve bende irtibat görevlisi olarak Ülkem ve Kars için elimden geleni yapacağım ‘’diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ YU HONGYANG, ÇİN DEVLET BAŞKANI Xİ JİNPİNG’İN HAYATA GEÇİRDİĞİ “TEK YOL TEK KUŞAK” PROJESİNİ ANLATTI

Konuşmaların ardından Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang konferansına başladı. Büyükelçisi Yu Hongyang, Türkiye’nin en yüksek irtifalı ilinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Kafkas Üniversitesi’nin sıcak ve özenli programları için teşekkür etti. Çince dil kursu açtıkları için de Üniversite Rektörlüğüne teşekkür eden Büyükelçisi Yu Hongyang, öncelikli olarak Çin Devlet Başkanı tarafından başlatılan “Tek yol tek kuşak” projesi ve Kars’ın Kafkasların merkezi olması ile birlikte İpek Yolu Güzergahı üzerinde bulunmasının önemine değindi.

TÜRKİYE, TARİHİ VE MEDENİ BİR ÜLKE OLDUĞU GİBİ KARS İLE BİRLİKTE KADİM İPEK YOLUNUN KAÇINILMAZ BİR GEÇİŞ NOKTASI ÜZERİNDEDİR

Türkiye’nin tarihi ve medeni bir ülke olduğunu ve kadim İpek Yolunun kaçınılmaz bir geçiş noktası olduğuna da dikkat çeken Büyükelçisi Yu Hongyang:“Kafkas Üniversitesinin Çince kursu açtığını görmekten büyük memnuniyet duyduk. Bundan da anlaşılır ki okulunuz Çin ve Çin kültürüne çok büyük sevgi gösterdi ve aynı zamanda okulun Çin ile Türkiye ilişkisine verdiği önemi de görmüş olduk. Ve bu vesile ile Çin - Türk kültürel iletişimini ve iki halk arasındaki gönül bağıntısının gelişmesi için katkıda bulunanlara teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz.”dedi.

KARS, İPEK YOLU’NUN TÜRKİYE KISMININ DOĞU BAŞLANGICINDA YER ALIYOR

Kars’ta oluş nedenlerini 3 açıdan bilgilendiren Yu Hongyang: “Çin Devlet Başkanımız Xi Jinping İpek Yolu yani Bir kuşak Bir Yol İnisiyatifi” ikincisi ise Çinin ekonomisi, üçüncüsü ise Çin - Uygur Özerk Bölgesi. Önce birinci konuya gelelim; Malum ki Türkiye tarihi ve medeni bir ülkedir. Kars, Kadim İpek Yolu’nun kaçınılmaz bir geçiş noktasıdır ve bugün “Bir kuşak bir yol inisifiyatifini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Türkiye, çok önemli bir güzergâhta yer alan bir ülkedir. Kars, İpek Yolu’nun Türkiye kısmının doğu başlangıcında yer alıyor.

HEM ÇİN, HEM TÜRKİYE, İPEK YOLUNDA ÖNEMLİ İKİ TARİHİ VE MEDENİ ÜLKEDİR

Bir kuşak bir yol inisiyatifinin ortaya konması, çok uzun bir geçmişe ve derin kültürel sistemlere sahiptir. Hem Çin, hem Türkiye, İpek Yolunda önemli iki tarihi ve medeni ülkedir. Ve iki ülkede bu İpek Yolu Medeniyetinin yaygınlaştırılması için büyük katkıda bulunmuştur. Bir kuşak bir yol inisiyatifi çağımızda istenen bir unsurdur ve günümüz dünya ekonomisi yine de iyileşmekte zorlanıyor ve karmaşık ve çok büyük değişikliklerden geçiyor. Ülkelerin karşılaştığı gelişme sorunu hala ciddiyetini korumaktadır. Birbiriyle bağlantılı olma, iş birliğiyle ortak kazanç artırma, artık çağımızda en istenen unsurdur.

2013 yılında Çin Devlet Başkanı Sayın Xi Jinping Kazakistan’a yaptığı ziyarette çok önemli bir konuşma yaptı ve İpek Yolu Ekonomi Kuşağı teklifini ortaya koydu. Ardından da Ekim ayında Sayın Devlet Başkanı, Endonezya ya da bir ziyaret yaparak ve 21. yy da denizdeki ipek yolu teklifini ortaya koydu ve bu iki inisiyatif daha sonra bir kuşak bir yol inisiyatifini oluşturmuştur. Yine bir kuşak bir yol inisiyatifinin gayesi şöyle yani bir çok kapsamda çok düzeyli kompleks bir bağlantılı ayna oluşturulması ve güzergah boyunca ki ülkelerin çeşitli yöntemlerle bağımsız dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmesini sağlamasıdır. Israr ettiğimiz prensipler de şöyledir: BM tüzüğünün prensiplerini ve ilkelerini izlemek, barış içinde bir arada yaşamanın beş ilkelerini izlemek barışçıl ve açık bir şekilde iş birliği yapmakta ısrar etmek huzur ve hoş görüde ısrar etmek piyasa işletmesinde ısrar etmek karşılıklı yarar ve ortak kazançta ısrar etmektir. Bir kuşak bir yol inisiyatifinin üç dayanağı var.

BUNLAR BİRBİRİYLE BAĞLANTILI OLMA, ÜRETİM KAPASİTESİNDEKİ İŞ BİRLİĞİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞ TOKUŞTUR

Çerçeve mantığımda şöyle; barışçıl iş birliği, açıklık ve hoşgörü birliğini öğrenme ve karşılıklı yarar ve ortak kazanç prensibinde ısrar etmek içerikleri 5 husustan oluşmaktadır. Ve bu 5 bağlantı şöyledir: Politika bağlantısı, alt yapı bağlantısı, ticaret bağlantısı, finans bağlantısı ve gönül bağlantısı. Böylece bir somut iş birliğini gerektiren ve karşılıklı siyasi güveni olan ekonomileri iç içe ve kültürleri hoşgörülü olan bir çıkar ortaklığı sorumluluk ortaklığı ve kader ortaklığı oluşturulmasıdır.

“BİR KUŞAK BİR YOL’ PROJESİ, BAŞTA ÇİN, TÜRKİYE VE POLONYA OLMAK ÜZERE 30 ÜLKE ARASINDA İMZALANDI

Çin Devlet Başkanlığının ortaya koyduğu bir kuşak bir yol inisiyatifi uluslararası toplum tarafından özellikle de güzergâhtaki ülkelerden büyük bir ilgi gördü. Sıcak bir şekilde karşılandı. Buradaki amaç ülkeler arasında iş birliği yapmak için görüş birliği derinleştikçe derinleşiyor. “Bir kuşak bir yol’ projesi, başta Çin, Türkiye ve Polonya olmak üzere 30 ülke arasında imzalandı. Şimdiden altı koridor, altı yol, çok ülke şeklindeki bir omurga oluşturmaya çalışıyor ve Çin Pakistan Ekonomik Koridoru ile ilgili sayın devlet başkanımızın yaptığı Pakistan ziyaretinde aşağı yukarı 30 milyar dolarlık bir antlaşma imzalandı. Aynı zamanda ticarete yatırımı da geliştikçe gelişmektedir. Çin şimdi uluslararası üretim kapasitesi iş birliği konusunda 10 tane ülke ile uluslar arası üretim kapasitesi iş birliği antlaşması imzalamıştır. Çin demir yolu inşaata başlamıştır ve 2015 yılında Çin ve bir kuşak bir yol inisiyatifinin ilklendirdiği ülkelerle gerçekleştirdiği ticaret miktarı 995 buçuk milyar dolara ulaşmıştır. Aynı zaman da Çinli firmalar da yurt dışında birçok yatırım yapıyor ve gerçekleştirilen direk yatırım miktarı 14 milyar 820 milyon dolara ulaşmıştır. Ayrıca Batı Asya, Kuzey Afrika bölgelerindeki ülkelerle yaptığımız iş birliği artık iyi sonuçlar elde etmişti. Bu çatı altında 1. Husus üst düzeyli siyasi çerçeve artık olgunlaşmıştır Çin, şimdi 8 Arap ülkesiyle stratejik kardeşlik ilişkisi kurmuştur ve 6 da Arap ülkesiyle bir kuşak bir yol inisiyatifi ile ilgili antlaşma imzalamıştır. Somut iş birliğiyle kendi gücünü hissettirmeye başlamıştır şimdi Çin Arap ülkelerinin ikinci en büyük ticaret ortağı ve aynı zaman da Çin’in Arap ülkeleriyle imzaladığı 20 mühendislik ve müteahhitlik antlaşması miktarı 46 milyon doları aşmıştır. Ve aynı zamanda Arap ülkelerin de iki tanesin de Çin parası hesaplama merkezi kurulmuştur. Çin ve Arap ülkeleri ile birlikte iki tane ortak yatırım fonunu da kurmuştur. Kültürel değiş tokuş zenginleşmektedir. Şimdi Çin’de okuyan Arap öğrencilerin sayısı 14 bini aşmıştır. Böylece Arap ülkelerinde kurulan Konfüçyüs Enstitüsü sayısı artık 11’e çıkmıştır. Her hafta Çin ve Arap ülkelerinde gelen giden uçak seferi sayısı artık 183 e gelmiştir. Şimdi de Türkiye ile iş birliği yaparak çok başarılara imza atacağız ve Konfüçyüs Enstitüsü’nün dördüncüsünü umarım Kars’ta açarız.”şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber