Yıkıldıkça güzelleşen şehir!

Yıkıldıkça güzelleşen şehir!

1878 yılına kadar Sancak Konağı, 1918 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan Kars Kalesi eteklerinde bulunan Beylerbeyi Sarayı bölgede yürütülen Osmanlı Evleri Projesi ile yeniden gün yüzüne çıkıyor.

1918 yılında terk edilen ve o tarihten günümüze kadar önüne yapılan yapılarla arka planda kalan, önündeki yapılar kaldırılınca tüm ihtişamıyla yeniden ortaya çıkan Beylerbeyi Sarayı, üzerinde yapılacak tadilat ve tamirat sonrasında hak ettiği yere yeniden kavuşacak. Kars Kalesi’nin eteğinde Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında yaptırılan ve iki katlı olan Beylerbeyi Sarayı ahşap olan tavanı yakılmış ve uzun yıllar kaderine terk edilmiş vaziyette bırakılmıştı. Tarihi Dokunun Korunması Projesi kapsamında önündeki okulun yıkılmasıyla gün yüzüne çıkarılan Beylerbeyi Sarayı proje ile onarımı yapılarak turizme kazandırılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın önemle üzerinde durduğu ‘Tarihi Dokunun Korunması’ projesi, Vali Rahmi Doğan, tarafından da takip ediliyor. Bölgede bulunan ve vatandaşlara ait olan evlerinde istimlak edilmesiyle birlikte oluşturulacak Osmanlı Mahallesi Kars’ın cazibe merkezi olacak.

Göreve başladığı günden itibaren yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Vali Rahmi Doğan, göreve başladığı ilk gün Evliya Cami önünde yapılan ve tarihi dokuyu bozan tuvaletleri yıktırdı. Ardından da Beylerbeyi Sarayı’nın önünü tamamen kapatan eski adıyle 30 Ekim Ortaokulu, yeni adıyla Harakani Lisesi’nin yıktırarak tarihi yapıların önünü açtı.Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kars Kalesi, Evliya Cami, Harakani Türbesi Taş Köprü, Beylerbeyi Sarayı ve Tarihi Hamamlar hayata geçirilen ‘Tarihi Dokunun Korunması’ Projesi kapsamında oluşturulan Osmanlı Mahallesi ile birlikte restorasyonları yapılarak cazibe merkezine dönüştürülecek.

(KHA) 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber