1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Yeni Kimlik Kartı uygulaması
Yeni Kimlik Kartı uygulaması

Yeni Kimlik Kartı uygulaması

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14 Ocak 2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçildi. yeni kimlik kartlarında kişinin kimlik bilgileri, biyometrik verileri ve elek

A+A-

 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14 Ocak 2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçildi. yeni kimlik kartlarında kişinin kimlik bilgileri, biyometrik verileri ve elektronik sertifikalarının yer almakta.
Kimlik kartı başvurusunun, ülkemiz genelinde olduğu gibi Kars’ta da 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi (Alo 199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere müracaatlar yapılabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Nüfus ve Vatandaşlık il Müdürü Fatma Akbulak, “Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş. Talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır. Kimlik Kartlarının değişim işlemi esnasında vatandaşlardan 16 TL yeni kart ücreti talep edilmekte. Vatandaşlarımız, bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine gelirken yanlarında son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf getirmeleri gerekmektedir. Fotoğrafların vesikalık fotoğraf ölçüsünde olması, ön cepheden çekilmesi, alın-yüz ve çenenin açık olması, gözlüklü fotoğraflarda saydam camlı olması, arka fon renginin beyaz olması gerekmektedir. Kan grubunun kimlik kartında yer almasını isteyen vatandaşlarımızın, sağlık kuruluşundan alınmış resmi yazı getirmesi gerekmektedir” dedi.

İl Müdürü Akbulak, “Yeni kimlik kartlarının verilmesi için 18 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. Kimlik kartlarının 3 yıl içerisinde değiştirilmesi gerekmekte olup, vatandaşlarımızın mevcut nüfus cüzdanları ile kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yaptırmaya devam edeceklerinden, yeni kimlik kartı alıncaya kadar mevcut nüfus cüzdanları geçerli olacaktır” açıklamasında bulundu.

Akbulak ayrıca, “Yeni kimlik kartlarını almak isteyen vatandaşların fotoğraf stüdyolarında bir adet biyometrik fotoğraf çektirmesi gerekmekte.” dedi. (kha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.