1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Vali Öksüz, "Her Birimizin Bu Şehre Borcu Var"
Vali Öksüz, "Her Birimizin Bu Şehre Borcu Var"

Vali Öksüz, "Her Birimizin Bu Şehre Borcu Var"

Kars’ta 2022 yılının 3’üncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

LİDER HABER AJANSI/TURGUT KAYA 

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Kotan, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile tüm kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, il genelinde 2021 yılında yapılan ve 2022 yılında yapılacak olan yatırımlar masaya yatırıldı.

Kamu kurum kuruluşların temsilcilerinin yatırımlarını anlattığı sunumlar öncesi gündemi değerlendiren Vali Türker Öksüz, kurumlar arası koordinasyonun önemine değinerek, mevsim şartlarının kısa olduğuna ve bu nedenle yatırımcı kurumların özverili bir şekilde çalışması gerektiğine bir kez daha dikkat çekti.
Olumsuz geçen mevsim şartlarına bağlı olarak inşaat sezonunun kısa olduğunu hatırlatan Vali Öksüz, bu nedenle Kars’ın vakit kaybetmeğe tahammülü olmadığına vurgu yaparak, tüm kurumların koordinasyon içerisinde işlerini ivedi bir şekilde yapmalarının son derce önemli olduğunu söyledi.

15 KURUMA AİT 9 MİLYAR, 121 MİLYON 571 BİN LİRA TUTARINDA 204 ADET PROJE DEVAM EDİYOR

Kars Valisi Türker Öksüz kurul üyeleri ve gazetecilere yaptığı konuşmasında; Kars’ta hali hazırda 15 kuruma ait 9 milyar, 121 milyon 571 bin lira tutarında 204 adet projenin devam ettiğini hatırlattı. 

Vali Öksüz söz konusu projelerin yatırımcı kuruluşlara göre dağılımının ise; “DSİ 24. Bölge Müdürlüğü 66, Milli Eğitim Müdürlüğü 46, Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü 24, TCDD 4. Bölge Müdürlüğü 18, Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü 10, Kars Belediye Başkanlığı 9, Sarıkamış Belediye Başkanlığı 8, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü 7, Kars İl Özel İdaresi 6, Kars Şeker Fabrikası 4, Kars İl Sağlık Müdürlüğü 2, TEİAŞ 15. Bölge Müdürlüğü 1, Kağızman Belediye Başkanlığı 1, Tapu ve Kadastro VIII. Erzurum Bölge Müdürlüğü 1 ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 1.” olduğunu dile getirdi. 

Vali Öksüz, başkanlık ettiği 2022 yılı 3. dönem İl Koordinasyon Kulu Toplantısında dile getirilen projelerin, nihai amacının şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunmak, alt yapı yönünden daha da gelişmesine vesile olmak ve topyekûn kalkınmayı da başarabilmek olarak özetleyebileceğini de söyledi. 
Tüm kurum temsilcilerin yatırımlarını çok iyi takip etmeleri için de talimatlandıran Kars Valisi Türker Öksüz, “Her zaman ifade ettiğim gibi amaçlara ulaşabilmek için her kurumumuzun kendi uhdesinde bulunan yatırım taleplerini, başlayan ve devam eden yatırımları, önümüzdeki dönemde de planlanan yatırımları çok iyi takip etmesi gerekiyor. Her kesin bu yatırımların biran önce hayata geçirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve nihayetinde en kısa sürede yatırımları bitirerek şehrimize kazandırılmasında üstün gayret göstermesi gerekiyor. Elbette önemli yatırımların mevcut durumu nedir ve hangi noktaya geldik? ve nihayetinde bunların sorunları nedir, sıkıntılar var mıdır? Bilmemiz lazım. Bunları zaman zaman ifade ediyoruz ama bu toplantının amacına ulaşabilmesi için elbette daha çok koordinasyonu gerektiren durumları ifade etmek, yatırımların daha fazla hızlanması için daha kısa sürede bitirilmesi için gerekli adımlar neler olabilir? İlgili kurumlar arasında bu konuda bir anlaşmazlık bir sıkıntı varsa bunları nasıl çözebiliriz? Bunun üzerine odaklanmamız bu toplantının amacına ulaşmasında daha önemlidir diye düşünüyorum.

KURUMLARIN KENDİ ARASINDAKİ KOORDİNASYONU EN ÜST DÜZEYDE TUTMASI OLDUKÇA ÖNEMLİDİR!

Her kurum yöneticisi elinden gelen gayreti gösteriyor ama yatırımları biraz daha hızlandırmamız daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili kurumlarla görüşerek sorun varsa sorunu çözme adına katkıda bulunuyorum. İlk önce kurumların kendi arasındaki koordinasyonu en üst düzeyde olması gerektiğini düşünüyorum. Zamandan kazanmamız gerekiyor, bekleyecek vaktimiz yok. Kars’ın ve 7 ilçemizin beklemeye tahammüllü yok, hızlı hareket etmemiz lazım. Bir dezavantajımız var o da mevsim şartlarıdır. Yaz çok kısa süre sürüyor ve ‘bu işte seneye kaldı’ diyoruz. İşte sene bırakmamak amacımız olmalı. Diyelim ki seneye kalmadı, bitirdik, planladık mesele bitti. Yapacağımız bütün çalışmaları tamamladık.

HER BİRİMİZİN BU ŞEHRE BORCU VAR!

Sonuç itibariyle hedefe ulaştık diyelim. Her birimizin bu şehre borcu var. Bu serhat şehir sıradan bir şehir değil. Burada insanlar ülkemizin tarımına, hayvancılığına çok büyük katkıda bulunuyorlar. Bir yandan da ülkemizin doğu sınırında ülkemizin korunmasında, güvenliğinde, çok büyük emek sarf ediyorlar. Burada yaşayarak hayatını burada idame ettirerek 90 bin vatan evladının burada şehit olduğunu bu topraklarda kefenleriyle yattığı gerçeğini hatırlatmama gerek yok herhâlde. Onlara layık olabilmek için bu yatırımları biran önce bitirmek gerekiyor. Yoksa her sene şehitlerimizi anıyoruz anmaya da devam edeceğiz. Onların ruhların şad etmek onları rahat ettirmek, bizlerin gayretine bağlıdır. Kars şehrini ne kadar gelişmiş ve mağrur bir şehir yaparsak onlara karşı görevimizi de yerine getirmiş oluruz. İşlerimizi düzenli takip ederek planlamamızı zamanında yaparak hedeflerimize ulaşmamız lazım. Artık bu mevsimsel problemler mazeretini hiç birimiz kabul etmememiz lazım. O yüzden çok çalışarak şehrimizin kaderini değiştirebiliriz, daha üst noktalara taşıyabiliriz şehrimizi gelişimine katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum.”dedi.

8abc5d08-d047-4979-8b56-1c46db033924.jpge0785385-5de3-40d6-9588-d674410666dc.jpgf7e1ac08-a5e1-41fd-ae6d-81049167dd4f.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.