1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Ulaştırma ve Kalkınma bakanları Cazibe Merkezleri toplantısına katıldı
Ulaştırma ve Kalkınma bakanları Cazibe Merkezleri toplantısına katıldı

Ulaştırma ve Kalkınma bakanları Cazibe Merkezleri toplantısına katıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu´nda düzenlenen Cazibe Merkezleri toplantısında sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen Cazibe Merkezleri toplantısında sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldiler.
AK Parti Kars Milletvekili Dr. Yusuf Selahattin Beyribey, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Kars Valisi Rahmi Doğan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın’ın da katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bölgesel kalkınmanın artık kaçınılmaz olduğunu söyledi. Sadece Kars’ın değil Kars’ın etrafından Ardahan, Iğdır, Ağrı hatta Erzurum, Artvin birlikte bölge olarak kalkınmanın hem bölgeye hem de ülkemize fayda sağlayacağını ifade eden Arslan, bölgedeki birçok kültürün, mezhep temsilcisinin bin yıldır bir arada yaşayarak birlik ve beraberliğin ne olduğunu ortaya koyarak Türkiye’ye ve dünyaya örnek olduğunu söyledi.
Bakan Arslan daha sonra şunları söyledi:
“Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ilimiz, bölgemiz için çok önemli, biraz da gecikmiş bir proje. Mahkeme süreçleri nedeniyle proje gecikti ancak bu kış özellikle biraz daha yoğun çalışırız derken kış Allah’a şükür bereketli geçiyor, kar bereketli geliyor ama bir yandan da işleri engelliyor. İnşallah mart - nisan aylarında yoğun bir çalışmayla test aşamasına getireceğiz ve yıl ortasında da inşallah bu projenin açılması bizim ve bölgemiz için elzem ve önemli. “Hepinizin bildiği lojistik merkez, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun tamamlayıcısı. Lojistik merkezin de 4 - 4,5 aydır ihale süreci devam ediyordu. Artık bu hafta nihai kararı verip yükleniciyi belirleyeceğiz ve inşallah bir itiraz olmasa da martta kazmayı vuracağız. Bu da Bakü-Tiflis-Kars’ın da tamamlayıcısı bir proje. ve ülkemizde artık son yıllarda gelişen hızlı trenin Kars’ımıza kadar gelmesinin öneminin bilincinde olarak etap etap Kars’a geliyoruz. Bunun bir başka tamamlayıcısı Iğdır üzerinden Nahçıvan’a, İran’a, Pakistan’a hatta Hindistan’a kadar gidecek ikinci bir demiryolu projesinin öneminin bilincinde olarak onun da çalışmasını sürdürüyoruz. Kars’ı Ardahan’dan sonra Artvin üzerinden Karadeniz’e bağlamayı çok önemsiyoruz, orada eksik olan kısmı Türkgözü Sınır Kapısı’na kadar eksik olan Ilgar Tüneli’nin ihalesini yaptık, ciddi bir paraya 300 milyon liraya, eski parayla 300 trilyona ihalesini yaptık. İnşallah ilkbaharla birlikte yapımına başlayacağız. Ama onunla yetinmiyoruz. Ardahan’dan sonra Artvin Sahara Tüneli var ki Türkiye’nin üçüncü en büyük tüneli olacak inşallah onu gerçekleştirerek, Kars’ı Karadeniz’e bölünmüş yol ile sıcak asfalt ile bağlamış olacağız. Ne yazık ki Ermenistan sınırı kapalı, keşke kapalı olmasaydı ancak onun bir şartı var, Ermenistan Karabağ’daki işgalini sonlandırır Azerbaycan ile olan ilişkilerini düzeltirse eyvallah. O zaman orayı da açarız. Ancak bu problemi çözmediği sürece orayı kullanamadığımıza göre Aktaş Sınır Kapısı o zaman bizim için çok önemli. Gürcistan’a giden güzergah olarak, orada da bir tünelimiz var hemen Çıldır’dan sonra onun inşaatı başladı. Bu sene ortalarında tüneli bitireceğiz. İnşallah önümüzdeki sene de yolu bitireceğiz. Biz Kars’ı bölünmüş yollarla etraftaki coğrafyasıyla buluşturacağız.”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da Cazibe Merkezlerinin bölgenin istihdamına, kalkınmasına ve gelişmişliğine ne kadar olumlu bir artı katacağını anlattı. Cazibe Merkezlerinin, Türkiye tarihinde ilk defa bu kadar kapsamlı ve imkan sunan büyük bir proje olduğunu da kaydeden Bakan Elvan, devletin tüm imkanlarını bölge yatırımcılarına sunduğunu ifade etti.
Bakan Elvan bu arada Cazibe Merkezlerinin sunduğu imkanları daha rahat anlatmak için Yakup Demir isimli yatırımcıyı yanına çağırdı. Yakup Demir’in elini tutan Bakan Elvan, kalkınma Bakanlığı olarak yatırıcıya arsa, bina yapımı, kredi imkanlarını sağladıklarını ve en önemlisi de bürokrasi işlemleri ortadan kaldırdıklarını ve tüm işlemleri kendilerinin yaptığını aktardı. Bakan Elvan, “Yakup bey alsana bir belge. İşte git kamu kurumlarından, bürokrasiden izinleri al, şunları, bunları yap demeyeceğiz. Diyeceğiz ki Yakup Bey biz seninle beraberiz. İşin başından bu yana Yakup beyle işi birlikte yürüteceğiz.” dedi.
Toplantıya ayrıca, Kars Eski Milletvekili Mahmut Esat Güven, AK Parti Milletvekili Adayı İşadamı Suat Ögel, Kars Karayolları 18’inci Bölge Müdürü Recep Yener Birliker, Serhat kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday, Kars, Fırıncılar ve Lokantacılar Oda Başkanı Subutay Kılıç, Kars Radyo TV Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin İzkübarlas, AK partili ilçe belediye başkanları da katıldı. (KHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.