Türkiye'de Ramazan Topu İlk Kars'ta Atıldı

Türkiye'de Ramazan Topu İlk Kars'ta Atıldı

 Kars Valiliği tarafından 12 yıldır geleneksel hale getirilen iftar topu atma etkinliği bu Ramazan’da da devam ettirildi. Tarihi Kars Kalesi eteklerindeki...

 Kars Valiliği tarafından 12 yıldır geleneksel hale getirilen iftar topu atma etkinliği bu Ramazan’da da devam ettirildi.


Tarihi Kars Kalesi eteklerindeki Ebul Hasan Harakani Külliyesinin içerisinde bulunduğu Evliya Camisi bahçende kurulan Harakani iftar çadırında atılan Ramazan Topu ve ezan eşliğinde Karslılar ilk iftarlarını açtı.
Tacettin Durmuş, dün Kars’tan ayılarak Edirne’ye vali olarak giden Günay Özemir ve Kars’ın yeni Valisi Rahmi Doğan adına tüm İslam âleminin Ramazan’ını kutlayarak topun fitilini ateşledi.


Kars Valiliği adına atılan Ramazan topunun atılışına, Kars Vali Vekili Mehmet Halis Aydın, vali yardımcıları Adem Ünal ve Ali Karakaya ile Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Polat, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Murat Kınay, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Müftüsü Mehmet Genç, İlim Yayma Cemiyeti Kars Şube Başkanı Ebubekir Keleş ve İl Defterdarı Hüseyin Savan da nezaret etti.


Ezan eşliğinde Ramazan Topunun atılmasının ardından, Kars Vali Vekili Mehmet Halis Aydın, protokol mensupları ve Tacettin Durmuş’un gazeteci arkadaşları, Müftülük tarafından kurulan Harakani iftar çadırında vatandaşlarla birlikte iftarlarını açtı.


Böylece saatler 19.44’ü gösterdiği sırada, Ateşleyici Yeterlilik Belgesi sahibi olan Tacettin Durmuş tarafından Kars Valiliği adına atılan Ramazan Topu, ülkende ilk önce atılan top olma özelliğini bu yılda korumuş oldu.
Tacettin Durmuş, Kars’ta Valilik tarafından 12 yıldır geleneksel hale getirilen Ramazan topunun, Iğdır ve Hakkari de iftar vaktinin daha erken olmasına rağmen, o illerde top atılmadığı için yine bu yılda Türkiye’de Ramazan topunun ilk önce Kars’ta atıldığını söyledi.


Tacettin Durmuş, bugün Edirne Valisi olarak göreve başlayan Günay Özdemir’in dün Kars’tan ayrıldığını ve önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Kars’ın yeni Valisi Rahmi Doğan’ın da şehre gelerek göreve başlayacağını belirterek her iki vali adına Ramazan Topunu ateşlediği sırada, onların ardına tüm İslam Aleminin ve Karslıların mübarek Ramazan’ını kutladığını söyledi. Durmuş ayrıca her yıl olduğu gibi bu yılda Ezan eşliğinde Ramazan topu atmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.


VALİ VEKİLİ MEHMET HALİS AYDIN: “BU GELENEK KARS’TA 12 YILDIR DEVAM EDİYOR”

Topun atılması öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Vali Vekili Mehmet Halis Aydın, tüm İslam Aleminin mübarek Ramazan’ını kutladığını belirterek, Ramazan Topu atma geleneğinin 12 yıldan beri Kars’ta Valilik tarafından devam ettirildiğini söyledi. Kars Kalesi eteklerindeki manevi atmosferi doyasıya yaşama imkanı bulmaktan dolayı doyumsuz bir haz yaşadıklarını belirten Vali Vekili Mehmet Hasan Aydın, "Ramazan ayı tüm İslam alemine ve Karsımıza hayırlı olsun. Abul Hasan Harakani Hazretlerinin manevi atmosferinde yıllardır süregelen Ramazan topu atma faaliyetini bugün de gerçekleştirmekteyiz. Top atışı ile Evliya Camisi ve tüm camilerimizin minarelerinden semaya yükselen ezanlar eşliğinde ilk iftarımızı yapacağız. İftar neşesini ve sevincini bugün olduğu gibi 29 gün boyunca halkımızla birlikte yaşayacağız. Kars Valiliği ve Müftülüğümüz öncülüğünde kurulan Harakani Sofrası her gün tüm halkımıza hizmet verecektir" dedi.


MÜFTÜ GENÇ: “DİYANET VAKFI ŞEMSİYESİ ALTINDA HER KESE YER VAR”

Kars İl Müftüsü Mehmet Genç de yaptığı açıklamada: “Geleneksel olarak bu yılda sürdürdüğümüz Ramazan topu ve Harakani iftar sofrası etkinliğimizi, Türkiye Diyanet Vakfı Kars Şubesi olarak sürdürüyoruz. Ramazan boyunca değerli hayırsever vatandaşlarımızın de desteği ile Harakani iftar sofralarımız devam edecek. Kars’ın esnafının da bu sofrada katkıları olacaktır. Her akşam bu sofrada iftar yemeği verecek olan hayırseverlerimize elektronik ortamda kendilerine ‘Allah razı olsun’ denilecektir. Böylece bu hayrı işleyenleri onurlandırmış olacağız. Burada önemli olan Harakani Hazretlerinin bizlere verdiği o algıyı ve misyonu devam ettirmek istiyoruz. Zira kendileri de ‘Bizim soframızda her kese yer vardır ve her canlının soframızda yeri vardır. Kimseye meşrebini ve mezhebini hatta inancını sormayınız’ anlamına gelen ve Mevlana Hazretlerinin de ‘Ne olursan ol yine kendini bulan algıları oluşturmak ve devam ettirmek istiyoruz. Kars’ta Diyanet Vakfı Şemsiyesi altında her kese yer vardır. “ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber