TÜRKİYE´DE BİR İLK: DİGOR´DA ÇOK AMAÇLI GENÇLİK MERKEZİ

TÜRKİYE´DE BİR İLK: DİGOR´DA ÇOK AMAÇLI GENÇLİK MERKEZİ

TÜRKİYE´DE BİR İLK: DİGOR´DA ÇOK AMAÇLI GENÇLİK MERKEZİ

 Kars’ın Digor ilçesinde Kaymakamlık tarafından Anadolu Lisesi bünyesinde açılan çok amaçlı sportif ve soysal aktivitelerin gerçekleştirileceği Gençlik Merkezi, Türkiye’de bir ilk olacak.

İlçe kaymakamı İsa Bolat’ın girişimleri sonucu açılan Gençlik Merkezi, öğrenciler ve ilçede görev yapan memurların ilk ve tek sosyal alanı olma özelliği taşıyacak.

Digor Anadolu Lisesinin zemin katında, okulda görev yapan öğretmenlerin gönüllü olarak işçiliğini yaptıktan sonra hizmete sokulan gençlik merkezinde, Bilardo, Masa Tenisi, Langırt, Boks, Karate, Fusboll, Hentbol, Duvar Sporu, Mini Tenis, Hokey gibi spor aktiviteler yapılabilecek. Fitness Salonu da bulunan merkezde öğrencilere Saz, Gitar, Piyano ve müzik ile sportif dersler de verilerek korolar oluşturulacak. Otantik sedir odasında ise ders saatleri dışında ve hafta sonları da öğrenci velileri ve ilçede görev yapan memurlar ile askeri personel de hoş sohbetler edecek.

TÜRKİYE BİR İLK: “DUVAR SPORU”

2 Bin nüfuslu ve imkanları kısıtlı olan Digor’da Gençlik Merkezi bünyesinde Duvar Sporunun da yapılabileceği solon, Türkiye’de bir okul bünyesinde kurulan ilk merkez olacak.

Yağlıca Ortaokuluna beden öğretmeni olan ve aynı zamanda Gençlik Merkezinde Duvar Sporu antrenörü olan Milli Takım Sporcusu Buket Akça’nın çalıştırdığı genç öğrenciler, 9 - 10 Nisan’da Nevşehir’de gerçekleştirilecek olan Duvar Sporu Gençler Şampiyonasına katılacak.

Milli Takım Sporcusu Buket Akça’nın Duvar Sporunun gençlerin vücut ve ruh sağlıklarının gelişmesini olumlu yönde geliştirdiğine dikkat çekerek yaptığı açıklamada: “Digor’a böyle bir duvar yaptık. Kapalı bir alanda yapılan bir spor olduğu için bu sporun çocuklarımıza fayda sağlayacağını düşündük. Bu birim, Türkiye’de bir lise bünyesinde yapılan ilk alan olma özelliği de taşıyor. Bu sporun adı spor tırmanışı olarak geçiyor. Bu spor dalında birçok şampiyona düzenleniyor. Bu şampiyonalarda dereceye girenler daha sonra yurt dışında ülkemizi temsil ediyor. Bu spor dalı, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından oldukça faydası olan çok yönlü bir spor daldır. Kaymakamımız da bu sporu destekliyor ve önemsiyor. Türkiye’de bir okul bünyesinde yapılan ilk projedir. Bu sporu yapanlardan ve Federasyonumuzdan da destek sağlayacağız. 9 ile 10 Nisan’da Nevşehir’de Duvar Sporu Gençler Şampiyonası yapılacak ve Kaymakamımız İsa Bolat’ın desteği ile bu şampiyonaya katılmayı düşünüyoruz. “ dedi.

İŞÇİLİK OKULUN ÖĞRETMENLERİNDEN

Okulun Müdür Yardımcısı, Müzik Öğretmeni ve Gençlik Merkezinin İdari Sorumlusu, Özden İnan Çölmekçi ise Gençlik Merkezini tanıtmak için yaptığı açıklamada, 2 Bin nüfuslu ilçede tek bir sosyal alan olmadığını hatırlattı.

Çölmekçi, Gençlik Merkezinin inşa aşamasında okulda görev yapan öğretmenlerin gönüllü olarak işçilik yaptıklarını belirterek, verdikleri desteklerden dolayı da İlçe Kaymakamı İsa Bolat ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kumaş’a teşekkür etti.

İlçede ve okulunda öğrenim gören öğrencilerin büyük çoğunluğunun evlerine işçilik yapıklarına da dikkat çeken Çölmekçi, çok amaçlı gençlik merkezinin ilçe için son derece değerli bir sosyal alan olduğunu söyledi.
Gençlik Merkezinden, ders saatleri dışında ve hafta sonları öğrenci velileri ve ilçede görev yapan güvenlik güçleri ile diğer memurlarında faydalanacağını da açıklamasında ifade eden Gençlik Merkezinin İdari Sorumlusu, Özden İnan Çölmekçi: “Digor 2 Bin nüfuslu bir ilçedir. Digor’un imkanları kısıtlı. Uzun ve sert yaşanan kış ayları oldukça zor geçiyor. Bu nedenle öğrencilerimizi başta benden eğitimi dersleri olmak üzere diğer sosyal faaliyetlerini daha iyi yapabilmeleri için böyle bir merkezi açmayı düşündük. Kaymakamımız İsa Bolat ve ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Abdullah Kumaş’ın katkılarıyla bu projeyi başlattık. Bu projenin gerçekleşmesi için Digor Anadolu Lisesi öğretmenleri çalıştı. Yani ustalar öğretmenler oldu. Çocuklarımıza başka bir dünya ve başka bir seçenek sunmak için gerçekleştirdik. Çünkü ilçedeki öğrencilerin büyük çoğunluğunu işçi çocuklardır. Çocuklarımız okula gelmedikleri vakitlerde ya tarlada yada ahırlarında çalışıyorlar. Okula geldiklerinde başka bir dünyayı yaşamalarını istedik. Bu merkezi açarken okul saatleri dışında ilçe halkının da yararlanmasını düşündük. Çünkü ilçede yaşayan insanlar, özellikle öğretmenler ve memurlar, akşam saatlerinin tamamını evlerinde geçiriyorlar. Özellikle bayanların akşam saatlerinde sosyal aktivite yaşayacakları tek bir mekan bulunmuyor. Otantik Sedir odamızda da insanlarımız toplanarak hoş muhabbetler edebilecekler. Ayrıca İlçe Halk Eğitim Merkezinin birçok faaliyeti de bu merkezde Gerçekleştirilecek. Bağlama, piyano, gitar, ebru ve bazı spor dersleri de burada verilecek” şeklide açıklamada bulundu.

BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNİ SINIFLARDA YAPIYORDUK

Beden Eğitimi Öğretmeni Milli Sporcu Tolgahan Kayran da açıklamasında Gençlik Merkezinde çeşitli branşlarda yetiştirecekleri genç öğrencilerle Kars İl Genelinde ve Ülke genelinde düzenlenecek turnuva ve şampiyonalara katılarak Digor’u en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.

Bu zamana kadar kış aylarında beden eğitimi derslerini sınıflarda yaptıklarını hatırlatan Beden Eğitimi Öğretmeni Milli Sporcu Tolgahan Kayran: “3 yıldan beridir Digor’da öğretmenlik yapıyorum. Kış aylarında beden eğitimi derslerimizi sınıflarda işlemek zorunda kalıyorduk. Öğrencilerin eşofmanlarını giyecekleri bir küçük odamız bile yoktu. Bu merkezi bizlere kazandıran Sayın Kaymakamımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Çocuklarımız için her türlü sportife ve sosyal aktivitelerini yapabilecekleri bir salona sahip olduk. Daha önce il genelinde ve bölgede gerçekleştirilen sportif turnuvalara hazırlamak için oldukça zorlanıyorduk. Çünkü ilçemizde bir tane bile spor ve antrenman yapacak kapalı alanımız yoktu. Bu gençlik merkezimizde ise her türlü imkana kavuştuk. Tüm branşlarda öğrencilerimi çalıştırabileceğimiz için çok mutluyum. Artık bundan sonra tüm branşlarda yetiştireceğimiz öğrencilerimizle il ve bölge düzeyindeki turnuva ve şampiyonalarda ilçemizi temsil edeceğiz. Birçok dalda il ve bölge illerinde ve hatta ülke genelinde dereceye girecek öğrenciler yetiştirmeyi düşünüyoruz. Kars’ın doğal şartları ve temiz havası nedeniyle çocuklarımız çok sağlıklı ve hepsi atletik vücut yapısına sahip. Bu durumu değerlendirmek son derece önemlidir. Digor’da açtığımız bu gençlik merkezi gibi bir mekan başka il ve ilçelerdeki devlet okullarımızın birçoğunda bulunmuyor. “dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber