TÜRKİYE DE SÜT ÜRETİMİ YÜZDE 5 ARTTI

TÜRKİYE DE SÜT ÜRETİMİ YÜZDE 5 ARTTI

Toplanan inek sütü miktarının Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttığı gözlendi.

 TÜRKİYE DE SÜT ÜRETİMİ YÜZDE 5 ARTTI

Turgut KAYA / KARS (LİDER HABER AJANSI)

Toplanan inek sütü miktarının Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttığı gözlendi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) açıkladığı verilere göre, ticari süt işletmelerince Ocak ayında 748 bin 336 ton inek sütü toplandı.

TUİK Kars Ardahan Iğdır ve Ağrı Bölge Müdürü Adnan Bedlek yaptığı açıklamada: “Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 134 bin 212 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 50 bin 945 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 469 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60,6 azaldı.”dedi.

Bedlek açıklamasında ayrıca, yoğurt üretiminin ise 89 bin 229 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı. Ayran üretimi ise 45 bin 2 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artış gösterdiğini de belirterek, Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalamasının yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildiğini bildirdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber