Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz Anısına Ceviz Ağacı Dikildi

Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz Anısına Ceviz Ağacı Dikildi

18 Ekim 2015 tarihinde Hakkari Dağlıca'da teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz anısına, memleketi Kars’ın...

18 Ekim 2015 tarihinde Hakkari Dağlıca'da teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz anısına, memleketi Kars’ın Aydınalan Köyü’nde belirlenen bölgeye, 1000 adet gelir getirici ceviz ağacı dikildi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 500 köye 500 Orman Projesi kapsamında, gelir getirici tür (Ceviz) ağaçlandırma çalışması ve tesis edilecek ormana, Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz'ın adı verildi.

 

Naaşı İstanbul Edirnekapı Şehitliğine defnedilen Şehidin adı verilerek orman alanı olarak belirlenen bölgeye, sonbaharda da 90 bin sarıçam fidanı toprakla buluşturulacak.

 

Şehit Ünal Darboğaz adına fidan dikimi nedeniyle tören düzenlendi. Düzenlenen törene Kars Valisi Günay Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Şehidin yakınları, köy muhtarı Mehmet Bulut, Kars Orman İşletme Müdür Vekili Cemal Çelik, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı, öğrenciler, daire müdürleri ve köylüler katıldı.

 

Vali Özdemir’i tören alanında minik öğrenciler ve öğretmenleri karşılayarak çiçek verdi. Vali Özdemir de çiçeği bir öğrenciye geri vererek annesine Anneler Günü hediyesi olarak vermesini istedi. Vali Özdemir, ağaç dikiminin ardından köydeki ilk ve ortaokulu da ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenler ile bir süre sohbet ederek varsa sorunlarını dinledi.

 

Fidan dikim töreninde konuşan Kars Valisi Günay Özdemir, halkın hiçbir zaman şehitlerini ve bu ülkeye hizmet eden insanlarını unutmadığını ve şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz’ı tüm Karslılar olduğu gibi köylülerinin de unutmadığını söyledi.

 

Oluşturulan ormanlık alana Şehit Ünal Darboğaz’ın adının verilmesiyle birlikte sonbaharda da 90 bin fidan dikilerek Sarıkamış’ta yatan 90 bin şehit ile beraber kendisinin anılacak olmasının önemine değinen Vali Özdemir, zor günler yaşanan Ülkemize, buradan önemli bir mesaj verilmekte olunduğunu söyledi.

 

KARS’IN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA ÇOK İHTİYACI VAR

 

İl genelinde yüzde 5’e yakın bir ormanlık alana sahip olan Kars’ın ağaçlandırma çalışmalarına son derece ihtiyacı oluğunu da ifade eden Vali Özdemir: “Gerçekten Kars’ın ağaçlandırmaya çok büyük ihtiyacı var. Bu konuda köylülerimizden de ciddi talepler alıyoruz. Çevre ve Orman Bakanımız Harun Tüfekçi’nin de geçtiğimiz günlerde Kars’a gelmesiyle ağaçlandırma seferberliği başlattık. Kars’ta ceviz fidanı konusunda ciddi bir talep var. Geçen yıl merkezde bir köyümüzde yine böyle bir ceviz fidanlığı oluşturduk. Daha öncede Digor’da köylerimizde oluşturmuştuk. Yine Kağızman bölgesinde diğer köylerimizden de böyle talepler geldiği zaman değerlendireceğiz. Çünkü ormanın yanında köylülerimize gelir getirecek ve köylümüzün ekonomik anlamda da destekleyecek bir başlangıcı yine Aydınalan Köyümüzde başlatıyoruz.

 

ACABA BURADA CEVİZ FİDANI OLUR MU? OLUR

 

Burada bir düşünce bir algı var genellikle Kars’ta “Acaba burada ceviz fidanı olur mu?”, “Burada meyve fidanları olur mu?” bu konuda ciddi bir olumsuzluk, olmaz diye bir düşünce var. Tarım İl Müdürlüğümüz de bu konuda meyve fidanları ile ilgili çalışmalar yapıyor. Özellikle Orman Bakanlığımız gerçekten şuan da ceviz ile ilgili böyle bir çalışma var. Türkiye’de ceviz konusunda birçok bölgede ceviz yetişiyor. Her bölgenin de iklim şartlarına göre cevizin yetiştiği ve ceviz fidanlarının çeşitli olarak yetiştirildiği bölgeler var. Bu bölgede de rakıma ve iklime göre yetişecek ceviz fidanı seçildi. İnşallah burada ceviz fidanının yetişeceğini düşünüyorum. Halkımın bu konuda duyarlı olduğunu görüyorum. Özellikle öğrencilerimiz gençlerimiz bu konuda fidanlıkları olduğu zaman korusunlar. Çünkü onların hayatta dikil bir ceviz fidanları olacak.”dedi.

 

MUHTAR MEHMET BULUT: “ŞEHİDİMİZİN ADI SONSUZA KADAR YAŞAYACAK”

 

Kars Orman İşletme Müdür Vekili Cemal Çelik’in konuşmasın ardından söz alan Köy Muhtarı Mehmet Bulut da, 1986 yılında dünyaya gelen Şehit Ünal Darboğaz’ın ilk ve orta öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra Kara Harp Okulu'na girdiğini ve 2008 yılında mezun olarak şanlı ordumuza Teğmen rütbesiyle katıldığını söyledi. Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz’ın 2011 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığında göreve başladığını da belirten Muhtar Bulut, Şehidin görevde olduğu dönemde yurt içinde ve yurt dışında önemli görevlerde bulunarak büyük başarılar sağladığını fakat 18 Ekim 2015 tarihinde Hakkari Dağlıca'da PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olduğunu ve naaşının İstanbul Edirnekapı Şehitliğine defnedildiğini söyledi.

 

HARCANAN EMEĞE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ

 

Şehit Ünal Darboğaz’ın adının sonsuza kadar yaşayacağını da konuşmasına belirten Aydınalan Köyü Muhtarı Mehmet Bulut: “Köyümüz büyük bir acı yaşadı. Köyümüzün yetiştirdiği değerli bir evladımız şehit oldu. Tüm halkımız gibi, bu acı bizleri de yüreğimizden yaraladı. Şehidimizin adını sonsuza kadar yaşatmak bizler için görev oldu. Bu yüzden de şehidimizin ailesinin onayını aldıktan sonra burada yeşerecek ve yaşayacak ormanımızla beraber Ünal'ımızın adı da sonsuza kadar yaşayacak. Bu konuda bizlere anlayış gösteren ve bizleri destekleyen başta şehidimizin annesi ve ailesine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Onların evladının ismi artık köyümüzün ormanında bizimle beraber sonsuza kadar yaşayacaktır. Köyümüze bu güzelliği katmak için çalışmaları başlatan ve desteğini bizlerden hiçbir zaman esirgemeyen başta Sayın valimiz olmak üzere, Kars Orman İşletme Müdürlüğü çalışanlarına, değerli köylülerime ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Şunu da belirtmek isterim ki burada harcanan emeğe sonuna kadar sahip çıkacağız ve ormanımıza gözümüz gibi bakacağız.” Diye konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Kars Haber