Özdemir Kars Medeniyet Merkezi Olacak

Özdemir Kars Medeniyet Merkezi Olacak

 Kars Valisi Günay Özdemir, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Fakültesi...

 Kars Valisi Günay Özdemir, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Fakültesi öğrencilerine, yönelik “Avrupa - Kafkasya - Asya Ulaşım Koridorları ve Türkiye'nin Artan Önemi” konulu konferansta konuştu.

Vali Özdemir, fakat zaman zaman kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin farklı alanlara kaymasıyla ve Ümit Burnu’nun keşfine bağlı olarak, İpek Yolu’nun önemini yitirmesiyle, Kars’ın da bir süre önemini yitirmiş olduğunu söyledi.

Bakü Tiflis Kars Demir Yolunun (BTK) faaliyete geçmesiyle, İpek Yolu’nun yeniden canlanacağını ve Çin’den Londra’ya kadar bütün Doğu ve Batıyı bir birine birleştirecek olan güzergah olacağını da belirten Vali Özdemir, Kars’ın da bu güzergah üzerinde Kafkasların merkezi olacağını ifade etti.

Tarih boyunca medeniyetlerin ve birçok şehrin İpek Yolu güzergâhında kurulduğuna da işaret eden Özdemir: “Tarihe bakıldığında, ticaretin yapıldığı ekonominin döndüğü sosyal ve kültürel hayatın yoğun olarak yaşandığı hatta incelediğiniz zaman hastalıkların bile İpek Yolu’ndan yayıldığını görürsünüz. Çünkü toplumların sosyal anlamda en yoğun olarak hareket ettiği güzergâh yine İpek Yolu üzerindedir. Kars, Bakü Tiflis Kars Demir Yolu üzerinde yer aldığı için yine Türkiye’nin ve Kafkasların en önemli kentlerinden birisi olacak. Bu nedenle bizimde bunu çok iyi anlamamız gerekiyor.”dedi.

TÜM KURUMLAR OLARAK HER KESİME, GELECEĞİ PLANLAMAKLA İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ GÖREV VE SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR

Bölgemizin enerji koridorunun yine Bakü Tiflis Kars üzerinden Ceyhan’a, TANAP ile Avrupa’ya ulaşacağını da hatırlatan Vali Günay Özdemir: “Enerji koridoru anlamında da yine Kars, önemli bir kent olacak. Bu da gösteriyor ki Kars’ın hem enerji koridoru olarak hem ulaşım olarak önemli bir noktada olması nedeniyle bütün kurumlarımıza geleceği planlamayla ilgili çok önemli görev ve sorumluluklar düşüyor.

KARS’IN SOSYAL VE KÜLTÜREL ANLAMDA BİR MERKEZ OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ İMKÂN VAR

Bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda bir merkez olması için her türlü imkân var. Kars, Sadece kültürel anlamda bölgenin bütün kültürlerini barındıran etnik anlamda bölgenin bütün etnik yapısını içerisinde barındıran, yıllarca da ortak yaşama kültürünün oluştuğu bir merkez olmayı sürdürmüştür. Dünya ve Türkiye’de bu şekilde çok kültürün olduğu farklı etnik yapıların huzur ve barış içerisinde yaşadığı başka bir il yok başka bir merkezde yok. Son dönemdeki çatışmaların yoğun olduğu bölgemizde Kars bu anlamda da örnek bir merkezdir.
Kars’ta valilik olarak, mahalli yöneticiler olarak, kamu kurum ve kuruluşları olarak, üniversite olarak, sivil toplum kuruluşları ve halk olarak biz geçmişte Kars neydi, bugün Kars’ın konumu nedir? Gelecekte Kars bölgede, ülkede ve dünyada nasıl bir konumda olacaksa bunun da planlanmasını hep beraber yapmamız gerektiğine inanıyorum.

HEPİMİZE ÇOK BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Eğer biz geleceğimizi iyi yönetebilirsek geleceğimizi iyi planlayabilirsek, ben inanıyorum ki Avrupa, Asya ve Kafkasya arasındaki bu ulaşım kültürel ekonomi anlamında faaliyete Kars’ın katkısı çok daha büyük çok daha önemli olacaktır. Hepimize çok büyük görevler düşüyor. Kafkas Üniversitemizin öğrencileri de aslında bu konuda çok şanslılar. Çünkü gelecekte bölgenin dünyanın önemli merkezi haline gelecek ve Kars’ta bu önemli merkeze önemli katkı sağlayan bir il olacağı için sizlerde gelecekteki bu planlamada faaliyetlerde bu konuda da sizler de şanslısınız.

TÜM PLAN VE PROJELERİMİZİ, 10 YIL SONRASINA GÖRE YAPMALIYIZ

Eğer biz eğitimimizi 10 yıl sonrasına göre hazırlamazsak, alt yapımızı 10 yıl sonrasına göre hazırlamazsak, üniversite olarak projelerimizi 10 yıl sonrasına göre yapmazsak, bizim bu ulusal ve ulusallar arası projelerden elde edeceğimiz katkı da ona göre az olacaktır. Valiliğimiz de, üniversitemiz de, Ankara’daki bütün kamu kurum kuruluşlarımız, siyasilerimizle hedef koymalıyız. Hep birlikte Kars’ta 10 yıl sonra neler yapılabilir, bunların planlanması için hep beraber ortak akıl yürütmeliyiz. Böylece gelecekte çok daha önemli projelere imza atacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber