Orta Doğu´yu özel ordular dizayn ediyor!

Orta Doğu´yu özel ordular dizayn ediyor!

 Hem devlet olarak pis işlerin içinde olmamak hem de kamuoyunun asker cenazelerinden olumsuz etkilenmesini önlemek için “kiralık asker” kullanan...

 Hem devlet olarak pis işlerin içinde olmamak hem de kamuoyunun asker cenazelerinden olumsuz etkilenmesini önlemek için “kiralık asker” kullanan ülkeler, yıllarca süren savaşlara da kapı aralıyor.

Dünya kamuoyu onları Felluce’de köprüye asılan 4 arkadaşlarının cesetleri sayesinde tanıdı. Kimi zaman yaptıkları şovlarla TV’lere yansıdılar, kimi zaman işkence görüntüleri ile gazete sayfalarında günlerce yer aldılar. Onlar “Asker A.Ş”nin çalışanları... Yıllık 200-300 bin dolara kadar para kazanabilen, ölümleri “iş kazası” olarak değerlendirilen profesyonel ordular, bir başka deyişle global gerillalar... Bu “gölge askerler” artık yeni dünya düzeninin değişmez parçaları. Sierre Leone’de hükümet deviren, Papua Yeni Gine’de isyancılarla hükümet arasında arabulucuk yapan, Kaddafi’nin sallanan koltuğunu korumak amacıyla Libya halkına kurşun sıkan bu kişilerin şimdiki iş yerleri ise yanı başımızdaki Irak ve Suriye... Bağlı bulunduğu devletin menfaatlerini koruma adına her türlü enerji yataklarını muhafaza için olmadık yöntemler deneyen, canlarını sıkanlara hayat hakkı tanımayan, sokaklarda atış talimi yapan bu insanlar, dünyanın yeni tartışma konusu. Türkiye’yi ilgilendiren yönü ise sınırlarımızı aşarak binlerce insanımızı şehit eden terör örgütünün kullandığı silahların tedarikçisi hatta gönüllüsü, Suriye’de ise Esad’ın katliamlarının ortağı oldukları yönündeki iddia. Faaliyetlerini 1947 Cenevre Sözleşmesine göre yürüten, ancak kanuni hiçbir sorumluluğu olmayan bu askeri şirketlerin çalışanları, dünyanın her yerinde aktif olarak faaliyette. Uçakları, gemileri, hatta kimyasal ve ağır silahları bile olan bu şirketler, dünyanın altını üstüne getiriyor.

BLACKWATER SURİYE’DE

Son olarak DAEŞ’in kalbi olarak bilinen Rakka’ya yönelik YPG operasyonunda görüntülenen ABD askerlerinin de özel askeri şirket olduğu ortaya çıktı. YPG arması ve üniformaları ile görüntülenen ABD’lilerin Suriye’de uzun müddettir faaliyette olduğu WikiLeaks dokümanlarıyla sızdırılmıştı. Felluce katliamıyla ve Irak’ta 17 sivilin katledilmesiyle ünlenen ve ABD tarafından ağır para cezalarına mahkûm edilen özel güvenlik şirketi Blackwater’ın Amerikan devletinin sözleşme yaptığı üç büyük şirketten biri olduğunu açıklayan WikiLeaks, bu ülkenin 2003 yılında Irak’ı işgali sonrasında şirketin paralı askerlerinin Suriyeli muhalifleri eğitmek üzere Irak’tan bölgeye geçtiğini belgeleriyle iddia etmişti.


İsmini “Irak’taki işkence görüntülerinin” ardından SCG International, daha sonra da Academi olarak değiştiren şirketin İcra Kurulu Başkanı James F.Smith, bir elektronik postasında, sözleşme yaptıkları Suriyeli muhaliflere eğitim, güvenlik ve istihbarat toplamada yardımcı olacaklarını belirtiyordu.


ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye’de bulunan Amerikan askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili olarak, “Geçmişte de ortaklarımızın simgelerini taşıdılar. Askerlerin DAEŞ’e karşı savaşan güçlere danışmanlık ve yardım görevi bulunuyor. Desteklerini, becerilerini ve kabiliyetlerini bu güçlerin etkinliğini geliştirmek için sunuyorlar. Askerlerimiz ön safta yer almıyor, bu savaşa öncülük etmiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem