Orman Ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Tüfekci Kars´ta

Orman Ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Tüfekci Kars´ta

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, beraberinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Genel Müdür...

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, beraberinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, AK Parti Kars Koordinatörü Ziya Özdemir ile birlikte bakanlığının alanına giren projeleri ve yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Kars’a geldi.

AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Selahattin Beyribey ile birlikte Kars’a gelen Tüfekçioğlu’nu Kars Harakani Havalimanında, Kars Valisi Günay Özdemir, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kars Bölge Müdürü Murat Doğanay ve partililer karşıladı.

AK Parti Kars İl Başkanlığınca düzenlen İl danışma meclisi toplantısına da katılan Tüfekçi, ilk olarak Vali Günay Özdemir’i makamında ziyaret ederek, Kars ziyaretleri ile ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Vali Günay Özdemir, Orman ve Su İşleri Bakan yardımcısı Harun Tüfekçi’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Bakanlığın Kars için hayata geçirdiği içme suyu ve sulama projesi gibi birçok projenin hayata geçirilmesinin Karslıları ve kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Kars’ta, içme suyu, baraj ve sulama ile ilgili birçok projeyi uygulamaya koyduğunu belirten Vali Özdemir: “Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, sulamalarla ilgili gerçekten belli konularda yatırım konusunda söz vermişti ve yerine getiriliyor. Bu nedenle Sayın Bakanımıza bu hizmetlerinden dolayı sizin şahsınıza teşekkür ediyorum. Geçen yıl hem Digor’da hem de merkezde ceviz fidanlığı oluşturduk Sayın Bakanımızın sözünden sonra ve bölgemizde de gerçekten verimin artıracağı önemli bir projeydi. Bundan sonra da bu projeyi devam ettireceğiz. Sizlerin desteği ile barajlarla ve sulama projeleri devam ediyor ve ya döneminde faaliyete geçecek. Bundan dolaylıda tarım ve hayvancılığın çok önemli bir ivme kazanacağına ve bu sayede de ilimizdeki vatandaşımızın gelirini önemli düzeyde artacağına inanıyorum. Bu nedenle size ve sayın vekillerimize çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

TÜFEKÇİ: BAKANLIK OLARAK KARS’I ÖNEMSİYORUZ

Vali Özdemir’in konuşmasının ardından gazeteciler açıklamada bulunan Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Bakanlık olarak Kars’ı önemsediklerini söyledi. Kars’a özgü birçok proje başlattıklarını söyleyen Tüfekçi, başta içme suyu olmak üzere sulama suyu ve daha birçok alanda doğa koruma, milli parklar, Sarıkamış Şehitlikleri Anma alanları ve metroloji alanında önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini ifade etti.

80 Bin Karslının içme suyu olarak kullanacağı Selim Barajı inşaatının tamamladıklarını ve barajın su kaçırmasını da önleyeceklerini de açıklayan Tüfekçi: “Yılda 17,5 milyon küp suyu vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. İçme suyu ishale hattı önemliydi ve ishale hattınızda yaptık bitirdik. Yine içme suyu arıtması önemliydi. Onu da yaptık bitirdik. Bakanlık ve Devlet Su İşleri olarak içme suyu önceliğimiz var. 50 bin nüfusu geçen yerlerde 1’e 1 bu konulara el atıyoruz. Bakanlığımız olarak 2003’ten itibaren bu çalışmalara öncelik verdik.” Dedi.

KARS’A 690 MİLYON TL TUTARINDA YATIRIM YAPTIK

DSİ olarak Kars’a 690 Milyon TL yatırım yaptıklarını da belirten Bakan Yardımcısı Tüfekçi:

Kars’a yaptığımız bu yatırım çok ciddi bir yatırımdır. Daha önemli yatırımlarımıza devam edeceğiz. Selim barajı çok önemli, Selim barajında 52 milyon cm3 suyumuz var. Buna benzer ufak göletlerimiz de var. O göletlerde de bu sular olduğu gibi içme ve kullanma suyu olaraktan kullanmasını artan kısmını da yine sulamada kullanmasını arzuluyoruz.

KARS ÇAYI VE BAĞLANTI DERELERİ ISLAH EDİLECEK

Başta Kars Çayı olmak üzere bağlantı derelerinin de önümüzdeki yıllarda ıslah edileceğini de belirten Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, ayrıca şu açıklamalarda bulundu. “Dere ıslahı olarak diyebileceğimiz büyük bir projemiz var. Kars Çayının çok ciddi anlamda yan kollarıyla beraber ıslahı gerekiyor. Bu büyük bir projeye, bu büyük projeye 2017-2019 yılında start vermeyi düşünüyoruz.

KARS, ORMAN FAKİRİ

Bakanlığımızın önemli birimlerinde biri ormandır, Kars ilinde maalesef orman yeterli gözükmüyor. Bunun değişik sebepleri var ve mera alanı çok fazla. Mera alanına da ağaç dikme imkânımız yok. Kars’ın hayvancılığın başkenti olduğunu biliyoruz. 2003’ten 2016’ya kadar 38 milyon civarında ormana fidanımızı Kars ilimizin toprakları ile buluşturduk ama bunu yeterli görmüyoruz. 2016’da 1 Milyon 210 Bin fidan dikim hedefimiz var.

KARS’A 2 MİLYON 300 BİN TL KREDİ DESTEĞİ VERDİK

Kars’ta 2 Milyon 300 Bin TL kredi desteği verdik. 2 yıl geri ödemesiz, 5 yılda çok düşük bir rakamla faizle vatandaşın kullanımına sunduk. Vatandaşta güneş enerjisi olsun, büyük baş hayvan olsun bu tür projelerle destekleniyor. Yine Orman Kooperatife 50 bin TL civarında destek verdik ve bunları yeterli görmüyoruz. 5 Bin orman köyüne 5 Bin geliri getirici eylem planı dediğimiz projeye devam edeceğiz.

KARS MİLLETVEKİLLERİMİZ AHMET ARSLAN VE SELAHATTİN BEYRİBEY, ÇOK ÖNEMLİ PROJELER YÜRÜTÜYOR

Kars Milletvekillerimiz Ahmet Arslan ve Selahattin Beyribey, çok önemli projeler yürütüyor. Arslan ve Beyribey, Bakanlığımıza projelerin bir an önce tamamlanması ve hazırladıkları başka projelerin hayata geçirilmesini istiyor. Çalışmaların devamını arzu ediyorlar. Kağızman Barajı diye ifade ettiğimiz Digor Barajı ve onla alakalı olaraktan çalışma başlattık. Proje çalışmaları devam ediyor. Vekillerimiz bunu da yakından takip ediyor. Bu projede bittiği zaman çok önemli bir sulama projesi hayata geçmiş olacak. Kars’ımızın gerek içme suyu, gerek sulama gerekse de taşkın korumayla da alakalı Orman ve Milli Parklarla ilgili hiçbir eksiği kalmasın arzusu içerisindeyiz. Sarıkamış’ta yaban hayatı kurtarmakta ve rehabilitasyon merkezi ile ilgili yerle alakalı çalışmamız var. Sarıkamış ile alakalı bu çalışmayı yürütüyoruz. “

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber