KOSGEB´ten İmalatçı Kobi´lere KOBİGEL Müjdesi!

KOSGEB´ten İmalatçı Kobi´lere KOBİGEL Müjdesi!

 KOSGEB Kars İl Müdürü Lütfullah Aktaş, KOSGEB’in imalat sanayi için yeni hazırlamış olduğu KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında...

 KOSGEB Kars İl Müdürü Lütfullah Aktaş, KOSGEB’in imalat sanayi için yeni hazırlamış olduğu KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 1 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında başvurularının alınacağını söyledi.

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında;

1. “Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması”
2. “Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme”

Başlıklarında Proje Teklif çağrısına çıkıldığını belirten Aktaş, proje teklif çağrıları ile gelişmekte olan bölgelerde, imalat sanayi KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesini amaçladıklarını belirtti.

Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması konusunda hazırlanacak projeler için destek oranının Kars için %80 olduğunu kaydeden Aktaş, “Desteklenecek destek üst limiti 600 bin lira olup, bunun 200 bin lirası hibe, 400 bin lirası ise geri ödemelidir. Projeye başvuracak işletmelerin; İmalat sektöründe faaliyet göstermesi, 2014 - 2015 yılları verilerine göre; ortalama net satış hasılatının en az 200.000 TL, ortalama çalışan sayısı en az 2 olması ve 2014-2015 yıllarından herhangi birinde faaliyet karı elde etmesi koşullarını sağlaması gerekmektedir. Proje süresi en az 6 ay en fazla 12 aydır.” dedi.

“Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme adlı proje teklif çağrısında ise üst limiti 800 bin lira olup bunun 300 bin lirası hibe 500 bin lirası geri ödemeli destektir.” diyen KOSGEB Kars İl Müdürü Lütfullah Aktaş; “İlimiz için destek oranı %80’dir. Proje süresi en az 6 ay en fazla 12 aydır. Projeye başvuracak işletmelerin; yüksek veya orta-yüksek teknoloji alanında faaliyet göstermeleri gerekmekte olup ayrıca; 2014 - 2015 yılları verilerine göre; ortalama net satış hasılatının en az 300.000 TL, ortalama çalışan sayısı en az 3 olması ve 2014-2015 yıllarından herhangi birinde faaliyet karı elde etme şartlarına haiz olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kars’ta faaliyet yürüten imalatçı işletmeleri için bu destek modelinin önemli olduğuna işaret eden Aktaş, son olarak faaliyet gösteren imalatçı işletmelerin rekabet güçlerini artırmaları için bu programın bir fırsat olduğunu, KOBİGEL Destek Programı ile ilgili detaylı bilginin KOSGEB Kars Müdürlüğü uzman personelinden, kosgeb.gov.tr web adresinden ya da 444 1 567 no’lu KOSGEB Çağrı Merkezi’nden alınabileceğini belirtti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber