1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. KAÜ'de akademisyenlerden birlik mesajı
KAÜ'de akademisyenlerden birlik mesajı

KAÜ'de akademisyenlerden birlik mesajı

 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan kanlı terör saldırısına bir tepki de Kars Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü’nden...

A+A-

 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan kanlı terör saldırısına bir tepki de Kars Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü’nden geldi.

Kafkas Üniversitesi rektörlüğü önünde toplanan akademisyenler, 10 Aralık’ta yaşanan hain terör saldırısına tepki göstererek, saldırıda şehit olanlar için dua okudular. Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan ve rektör yardımcılarının da katıldığı kınama açıklamasında teröre karşı birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan tarafından yapılan basın açıklamasında; “Ülkemizin toprak bütünlüğüne, halkımızın birliğine, refah ve huzuruna, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığına ve insanlığın temel haklarına karşı yıllardır sinsice ve kalleşçe terör eylemleri yürüten bölücü hainler, 10 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul'da giriştikleri saldırılarla güvenlik görevlisi ve sivil 50'ye yakın yurttaşımızı şehit etmiş, 150'den fazla yurttaşımızı da yaralamışlardır.” dedi.

‘Ülkemiz özellikle son yıllarda zor bir sürecin içinden geçmektedir. PKK, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütleriyle ülkemiz üzerinde kirli bir oyun oynanıyor.’ diyen Rektör Özcan; “Gerek terör saldırıları, gerek darbe kalkışması gerekse ekonomik oyunlarla sürekli önümüz kesilmeye çalışılıyor, ülkemizin istikrarı ve huzuru bozulmak isteniyor.. İşte biz bugün de bu tuzakları bir defa daha boşa çıkarmak, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak için teröre karşı tek ses, tek yürek olduk demek için Kafkas Üniversitesi olarak bir araya geldik. Şunu herkes bilmelidir ki hiçbir terör saldırısı bizi korkutamaz. Kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar er veya geç yüce adalete hesap vereceklerdir. Masum insanların katledilmesinin açıklanabilir hiçbir haklı sebebi yoktur. İnsanları korkutarak, katlederek terör hiçbir sonuç alamayacaktır. Bizim yapmamız gereken Laz’ı, Çerkez’i, Kürt’ü ve Türk’ü ile birlikteliğimizi korumak, kardeşliğimizi pekiştirmektir. Hiçbir gerekçe masumlara yönelik bu ve benzeri terör saldırılarını haklı gösteremez. Huzur ve güvenliğimizi hedef almış bu alçak saldırıyı, terörü, teröre destek verenleri ve terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu kirli güçlere en sert tokadın 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nde de atıldığının altını çizen Prof. Dr. Özcan, “Canı pahasına destanlara namzet bir mücadele veren necip milletimiz atmıştır. Şer odakları bilmelidir ki; dün olduğu gibi bugün de aziz milletimiz bir olarak, diri olarak, tek vücut ve tek yürek olarak tüm kirli planları ve senaryoları boşa çıkaracaktır. Terörden, krizden ve kaostan beslenen ve medet umanlar her zaman hüsrana uğrayacaktır. Şunu herkesin çok iyi bilmesi lazım: Terörün dili, dini, ırkı yoktur. Terörün tek hedefi insanlıktır. Bakınız İstanbul’daki terör saldırısı tam da 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde ve İslam dünyası için çok önemli olan Mübarek Mevlid Kandili’nin arifesinde yapılmıştır. Yani bir kez daha gördük ki terör örgütleri için hiçbir insani değerin, hiçbir kutsalın kıymeti yoktur.” Şeklinde konuştu.

Kafkas Üniversitesi olarak teröre karşı, devlete sağdık bireylerin yetişmesi adına çalışmalarını aralıksız yürüttüklerini kaydeden Özcan, “Türkiye Cumhuriyetinin değerlerini her daim savunan üniversite olarak ırkçı söylemleri, dinsel, mezhepsel ayrımcılıkları ve her türlü terörü şiddetle lanetliyoruz. Egemenlik haklarından ödün vermeden, meşru savunma hakkı kapsamında terörün her türlüsüyle, bütün kurumlarıyla mücadele eden devletimizi yürekten desteklediğimizi ülkemizin şiddetten uzak, barış ve refah içinde yaşaması yolundaki inanç, tutum ve çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi saygıyla sunarız. Şehitlerimize rahmet, yaralı olanlara acil şifalar; ailelerine sabırlar dileriz. Milletimizin başı sağ olsun.” diye konuştu.

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan’ın açıklaması ardından akademisyenler tarafından saldırıda şehit düşen polis ve vatandaşlar için dualar okundu.  kha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.