Kars'tan 80 İle Kurban Sevkiyatı

Kars'tan 80 İle Kurban Sevkiyatı

Kars'tan 80 ile bugüne kadar yaklaşık 16 bin büyükbaş, 25 bin de küçükbaş hayvan sevkiyatı yapıldı

  Kars’tan 80 ile bugüne kadar yaklaşık 16 bin büyükbaş, 25 bin de küçükbaş hayvan sevkiyatı yapıldı

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan Kars'tan 80 kente büyük ve küçükbaş kurbanlık hayvan sevkiyatı yapılıyor.

Hayvan varlığı bakımından ülkenin ilk 5 kenti arasında yer alan Kars'ta TIR’lara yüklenen kurbanlık hayvanlar, batı illerine götürülüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, bugüne kadar 15 bin büyükbaş ve 16 bin küçükbaş kurbanlık hayvan sevkiyatı yapıldığını belirterek, “Yaklaşık 20 gündür kurban ile ilgili tüm önlemlerimizi aldık. Vatandaşın, hem dışarıdan gelenlerin alım-satımı rahat yapması hem de Karslı hemşehrilerimizin kurbanlığı rahat alacağı ve satacağı ortamı hazırladık” dedi.

“Belki Türkiye’de diğer illerimizde bu düzeyde bir hayvan sevkiyatı olmadığı için bizim düzeyimizde bir hazırlık olmamıştır” diyen Dr. Düzgün, “Çünkü biz burada toplam 20 tane veteriner hekimimizi sadece sevkiyat biriminde görevlendirdik. Yani hayvan naklinde bir arkadaşımız, kontrolünde bir arkadaşımız, pasaport birimde bir arkadaşımız, dezenfeksiyonda bir arkadaşımız, il ve ilçeler bazında 20 tane veteriner hekimimiz yaklaşık 15 gündür sadece sevkiyat biriminde kurbanlık hayvanların rahat satılması ve gönderilmesi hususunda yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Düzgün, “Geçtiğimiz 15-20 günün içerisinde yaklaşık 15-16 bin düzeyinde büyükbaş, 25 bin düzeyinde de küçükbaş hayvan sevkiyatı yaptık diğer illere tahmin ediyoruz. Bundan sonra 45 bin adet büyükbaş, yine 50 bin düzeyinde de küçükbaş hayvan sevkiyatı yapacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan, kurban sevkiyatının yapıldığı Kars’ta zaman zaman aksilikler de yaşanıyor. Çamura saplanan hayvan yüklü TIR, yine hayvan yüklü başka bir kamyonun yardımıyla çekilerek kurtarıldı.

Kars’tan 80 ile 15 günlük bir sürede yaklaşık 16 bin büyükbaş, 25 bin de küçükbaş hayvan sevkiyatı yapıldı. Bu sayının bayrama kadar 45 bin büyükbaş, 50 bin küçükbaş hayvana yükselmesi bekleniyor. Kars’tan İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne ve İzmir başta olmak üzere 80 ile günlük yaklaşık 2 bin kurbanlık hayvan sevkiyatı yapılıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber