Kars'ta Trafik Haftası

Kars'ta Trafik Haftası

Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen Trafik Haftasının açılış töreni, Halk Eğitim Merkezi...

Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen Trafik Haftasının açılış töreni, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi.

“Sevdiklerinizden Hızla Uzaklaşmayın, Yaşama Yol Ver, Kurallarda Hayat Var” sloganları eşliğinde kutlanan haftanın açılış töreni, Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Murat Taştan’ın haftanın anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı.

Kars’ın sevilen trafik polislerinden Adem Çakır’ın sunduğu programda, Yılın Trafik Polisi Ali Rıza Sarıdoğan, Yılın Jandarma Trafik Memuru Jandarma Başçavuş Adnan Antike ve Yılın Şoförü Kurban Ali Sümertekin’e ödülleri protokol mensupları tarafından verildi. Ardından da Trafik Haftası kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğrenim öğrencileri arasında resim ve karikatür dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Resim dalında 3. Olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa İ.Ö.O 6’ıncı sınıf öğrencisi Baran Uluğ’a ve Karikatür Dalında 3. Olan Hasan Harakani Anadolu Lisesi 12. Sınır öğrencisi Seyfettin Can Alpoğlu’na ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Yıldız takdim etti.

Resim dalında ikinci olan Hasan Harakani Anadolu Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Meryem Ateş ve Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Murat Ayırtır’a ödülünü Deftardar Hüseyin Savan verdi.

Resim dalında 1. Olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa İ.Ö.O 6. Sınıf öğrencisi Eylül Miraç Çetinkaya ve yine aynı okuldan Resim dalında 1. Olan Mahmut Şahin Kırsaç’a da ödüllerini Vali Yardımcısı Mehmet Halis Aydın takdim etti.

Öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Gazi Ahmet Muhtar Paşa İ.Ö.O öğrencileri tarafından “Trafik Canavarı” ve Mihrali Bey Ortaokulu öğrencileri tarafından da “Ehliyet Senin Neyine, Dön Şinasi Köyüne” adlı tiyatro oyunları sahnelendi. Öğrencilerin sahneye koyduğu oyun sırasında salonu dolduranlar kahkahalar attı. Öğrencilerin ortaya koyduğu performans uzun süre alkışlandı.

Daha sonrada keyif ve beğeni ile izlenen oyunları hazırlayan öğretmeler Arif Yekedüz, Ali Hakan Boylu, Elif Çiftçi Doğan ve Atakan İnan’a teşekkür plaketi verildi. Açılış töreni resim ve karikatür sergisinin gezilmesi ve kokteyl ile son buldu.

LÜTFEN AYAĞINIZI GAZDAN ÇEKEREK ‘’SEVDİKLERİMİZDEN HIZLA UZAKLAŞMAYALIM’’

Öte yandan Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Murat Taştan törende yaptığı konuşmada, “Yaşama Yol Ver, Kurallarda Hayat Var, Sevdiklerinizden Hızla Uzaklaşmayın” sloganını ifade etti.

Taştan, tüm ülkede olduğu gibi Kars’ta da Trafik Haftasını kutlamaktaki amacın, yol kullanıcıları olan sürücü, yaya ve yolcuları trafik güvenliğine yönelik bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için etkinlikler yaparak bir nebze de olsa trafik kazalarını ve muhtemel can kayıplarını azaltmak olduğunu söyledi.

Ayrıca kaza sonucu psikolojik, ekonomik ve sosyal kayıplarında ortaya çıktığını unutulmamak gerektiğine dikkat çeken Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Murat Taştan: “Trafik hizmetleri Başkanlığının bu yılki sloganı “Sevdiklerinizden hızla uzaklaşmayın” temalıdır.

Birçok araç kullanıcısı hızlı araç kullanmayı yeteneklerini kanıtlamak, özgürlüklerini somutlaştırmak, dikkat çekmek ve araçlarının performanslarını ortaya çıkarmak için yapmaktadır. Ancak her yıl meydana gelen kazaların yüzde 13 de aşırı hız kaynaklıdır.

Çünkü hız arttıkça sürücünün görüş açısı daralarak tünel görüşü oluşmakta ve sürücünün çevrede bulunan objeleri görmesi ve olası tehlikeleri algılayıp, tepki vermesi zorlaşmaktadır.

Hızlı seyreden bir araç kullanıcısının aracında en azından ABS, ESP, Emniyet kemeri ve Hava yastığı gibi güvenlik sistemleri bulunmakta sadece kendisinin kaza yapması durumunda bu güvenlik sistemlerinden faydalanmaktadır. Ancak motorlu ve motorsuz bisiklet sürücüleri ile yayalar gibi hiçbir güvenlik sistemi bulunmayan savunmasız yol kullanıcılarına çarpmalarda kaza sonuçları çok daha ağır olmaktadır. Netice olarak kaza ihtimali ve kaza sonuçları ile ilişkisi nedeni ile hız temel bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. “Lütfen ayağınızı gazdan çekerek ‘’Sevdiklerimizden hızla uzaklaşmayalım’’”dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber