Kars´ta Lojistik Köy Hayal Mi?

Kars´ta Lojistik Köy Hayal Mi?

  Kars'ta lojistik hayal mi? İlk Projesi 2011 yılında hazırlanan ve geçen süre içerisinde bir türlü temelleri atılmayan Lojistik Merkez vatandaşları...

  Kars'ta lojistik hayal mi?


İlk Projesi 2011 yılında hazırlanan ve geçen süre içerisinde bir türlü temelleri atılmayan Lojistik Merkez vatandaşları huzursuz etmeye devam ediyor. Temeli atıldı, atılacak, projesi hazırlandı, hazırlanacak denilen ve sonunda sondaj çalışmalarına başlanan Lojistik Merkez sadece sözde kaldı.

Oysaki 12.07.2012 Perşembe günü Karslılara açıklama yapan AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan Kars’ın Lojistik Merkezine kavuşacağını müjdelemişti. Arslan bizler birileri gibi laf üretmiyoruz, tam tersine Kars’a hizmet ediyoruz. Lojistik Merkez, Lojistik Köy kesinlikle Kars’ta kurulacaktır demişti.


Her yıl işsizlikten dolayı göç veren Kars’ta Bakü- Tiflis- Kars (BTK) Demiryolu Projesi’nin tamamlanması, buna paralel Lojistik Merkez ile ilgili bir adım atılmaması iş umuduyla bekleyen Karslıları kentten göçe zorluyor. Lojistik Köy Planlaması yapılan birçok ilde çalışmalar devam ederken, Kars´ta yaprak kımıldamıyor. Lojistik Köy konusunda sınıfta kalan şehirde, bitirici adımlara ne zaman geçileceği ise bilinmiyor. Yüzlerce insanın istihdam edileceği ve Kars´ı ticaret merkezi yapacak olan LOJİSTİK KÖY, Karslılarca heyecanla bekleniyor. Lojistik Merkez için 2011 yılından bu yana bırakalım bitmesini tek bir çivi bile çakılmadı.


Kars halkının ve kamuoyunun yakından takip ettiği Lojistik Merkez’in, 2011 yılında bir animasyon gösterimiyle kamuoyuna duyurulduğunu hatırlatan vatandaşların, Ak Parti iktidarının bu ve buna benzer projelerle halka ve işsiz insanlara umut ektiğini ileri sürdüler.

Bu projenin bu anlamda içi boş bir proje olmamasının en büyük temennileri olduğunu ifade eden vatandaşlar: “2011 yılından bu yana bırakalım bitmesini bir tek çivi bile çakılmaması endişelerimizi haklı çıkarmaktadır. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunulmuş, yapılan açıklamalarda; lojistik köy merkezinin 3 Mart 2015 tarihinde ihalesi yapılmış, 447 milyon liraya Ataç şirketine verilmiştir. İşin bitim süresi 180 gün olduğu ve 20 Ekim 2015 tarihinde de lojistik köy uygulama projesi bakanlığa sunulacaktır. Yine yapılan açıklamada 2016 yılında inşaat projesinin hazırlanacağı söylenmiştir. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere birçok çelişki ve belirsizlik olup açıklanmaya muhtaçtır” dedi.

“AK PARTİ KARS MİLLETVEKİLLERİNE SESLENİYORUZ”

Vatandaşlar kamuoyunun yuvarlak cümlelerle aldatılmadan, halkın anlayacağı açık bir dille sorularının cevaplanmasını talep ettiğini dile getirdiler.
2011 tarihinden itibaren halkın gündeminde olan bu proje neden beş yıl geçmesine rağmen hala yapım aşamasına geçirilmemiştir diyen vatandaşlar, sorularının AK Parti Kars Milletvekilleri tarafından cevaplandırılarak kamuoyunun aydınlatılmasını istediler:
“3 Mart 2015 tarihinde ihale edilen projenin resmi adı ve kapsamı nedir? 447 milyon lira yani eski parayla 447 trilyona ihale edildiği söylenen proje araştırma projesi mi yoksa yapım projesi midir? Araştırma projesi ise 447 milyon lira astronomik bir rakam değil midir? Yok, eğer yapım projesi ise neden herhangi bir inşaat çalışması yoktur. Ekim ayında uygulama projesi bakanlığa sunulacak denilmektedir. Ortada henüz bir uygulama projesi olmadığı halde ve bakanlığın bile onaylayıp onaylamayacağı meçhulken, her şey tamamdır, oldu-bitti denilerek Kars halkı ve işsiz kardeşlerimiz neden oyalanmaktadır? 2016 yılında inşaat projesi hazırlanacak denilmektedir, peki inşaat projesi hazırlanmadan ihale bedeli nasıl ortaya çıkarılarak hesaplanmıştır. Bunun adı doğmamış çocuğa isim biçmekten başka nedir? 3 Mart 2015 tarihinde ihaleye çıkarılan ve 447 milyon yani eski parayla 447 trilyona Ataç şirketine ihale edilen projenin içinde idare, işletme ve diğer bütün yapıları kapsamakta mıdır? Kapsamakta ise neden 2016 yılında inşaat projesi hazırlanacaktır denilmektedir.”
Öte yandan yapımı yılan hikâyesine dönen Lojistik Merkez Karslıların her gün gündemini oluşturuyor. Lojistik Merkez, kahvehane, berber, kafe ve her yerde vatandaşlar arasında tartışılıyor. Karslılar geçen süre içerisinde Lojistik Merkez’in yapılacağı umudunu kaybediyor. Lojistik Köy’ün Erzurum’da yapıldığını hatırlatan vatandaşlar Kars’ın Lojistik Merkezi’ni ise rüya olarak gördüklerini ifade ediyorlar.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber