Kars´ta KÜSİ Toplantısı!

Kars´ta KÜSİ Toplantısı!

 Kars’ta Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama Geliştirme Kurulu Toplantısı yapıldı. Yüksek Planlama Kurulunun 18.06.2015 tarih...

 Kars’ta Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama Geliştirme Kurulu Toplantısı yapıldı.
Yüksek Planlama Kurulunun 18.06.2015 tarih ve 2015/25 sayılı kararı ile onaylanan “Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Strateji ve Eylem Planı (2015-2018) gereği Kars’ta kurulan KÜSİ Planlama Geliştirme Kurulu, 2016 Yılı 1. Dönem Komisyon Toplantısı Vali Günay Özdemir başkanlığında yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Kars Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Arda Soner Tatlı, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Metin Erdoğan, ilgili daire ve kurum amirleri ile oda ve dernek başkanları katıldı.

Toplantı; Vali Özdemir’in açılış konuşmasının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü T. Tarık Kocagöz ve Türkiye KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Öziç‘in “Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Strateji ve Eylem Planı (2015-2018)” ve KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulunun görevleri hakkındaki konuşma ve sunumları ile devam etti.

“Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Strateji ve Eylem Planı (2015-2018)”, Ülkemizin; orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde AFRO-AVRASYA (Afrika-Avrupa-Asya)’nın tasarım ve üretim üssü olma vizyonu çerçevesinde oluşturulmuş, Türk Sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretildiği, nitelikli iş gücüne sahip ve aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüşümünü hızlandırmak amacına odaklanıldı. Bu doğrultuda sanayide bilgi ve teknolojiye dayalı yüksek katma değerli yerli üretimin geliştirilmesi, kaynakların etkin kullanıldığı daha yeşil ve rekabetçi sanayi yapısına dönüşümün sağlanması, sosyal ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayan ve nitelikli işgücüne sahip sanayinin geliştirilmesi stratejik hedefleri belirlendi.

Bu amaçla; Sanayide Teknolojik Dönüşüm Gerçekleştirilmesi, Sanayi Altyapısının Güçlendirilmesi, KOBİ’lerin Finansmana Erişim İmkanlarının Artırılması, Sanayide Yeşil Üretimin Özendirilmesi, Yatırım ve İş Ortamının İyileştirilmesinin Sağlanması, Ülkemizin Uluslararası Ticaret ve Yatırım Kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi, Sanayide İhtiyaç duyulan Nitelikli İnsan Gücü’nün İstihdam edilmesine yönelik faaliyetlerin yürütülmesi, Bölgesel Gelişmeye Katkı Sağlamak Üzere Sanayi Politikalarının Geliştirilmesi gibi takip edilecek 8 politika ortaya konuldu.

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama Geliştirme Kurulu toplantısı, 2016 Yılı 1’inci dönem kurul kararları alınması ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber