Kars´ta Konut ve İşyerinin Risk Tespiti Yapılıyor Mu

Kars´ta Konut ve İşyerinin Risk Tespiti Yapılıyor Mu

Kars'a Kentsel Dönüşüm Süreci kapsamında, 516 adet konut ve işyerinin risk tespitinin yapıldığı açıklandı.

 Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahmut Aydın, “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir.” dedi.

Aydın ayrıca, “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun gereğince yapı maliklerinden birinin veya kanuni temsilcisinin kentsel dönüşüm lisansı bulunan riskli yapı tespit firmasına müracaatı ile kentsel dönüşüm süreci başlamaktadır. Müracaat için malikin tapu belgesi ve kimlik fotokopisi gerekmekte olup başvuru için herhangi bir çoğunluk şartı aranmamaktadır. Riskli yapı tespit firmasınca hazırlanan riskli yapı dosyasının veri tabanına girişi yapılmakta ve dosya incelenmek üzere Müdürlüğümüze gönderilmektedir.” şeklinde konuştu.

Aydın daha sonra, “Müdürlüğümüzce incelenen riskli yapı dosyası onaylandıktan sonra Tapu Müdürlüğünce tapuya riskli yapı şerhi düşülmekte ve maliklere 15 gün içinde itiraz haklarının bulunduğu tebliğ edilmekte olup; İlgili belediyesine riskli yapının 60 gün içerisinde yıkılması için Maliklere tebligat yapılmaktadır. Güçlendirilmesi veya korunması gereken yapılar için ise İlgili Belediyece gerekli işlemler yapılmaktadır. Belirtilen işlemlerin ardından kentsel dönüşüm süreci tamamlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

Kentsel dönüşümle ilgili kentte yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Aydın, “Riskli yapı tespiti için İlimizde Bakanlığımızca Lisanslandırılmış 2 adet lisanslı firma faaliyet göstermekte olup; bu firmalarca İlimiz genelinde toplam 516 adet konut ve işyerinin risk tespiti yapılmış, risk tespit raporları Müdürlüğümüzce onaylanmıştır. 516 adet konut ve işyerinin 382 adedi Kars şehir merkezinde, 41 adedi Kağızman ilçe merkezinde, 53 adedi Sarıkamış ilçe merkezinde,37 adedi Selim İlçe Merkezinde,3 adedi Susuz İlçe Merkezinde yer almaktadır. Bu konut ve işyerlerinin 179 adedi yıkılmış olup bunların yerine yeni konut ve işyerleri yapılmıştır.” diye konuştu.

KİRA YARDIMI

Aydın, kira yardımıyla ilgili de şunları söyledi:

“Kanun gereğince İlimizde 2016 yılı itibariyle 18 ay boyunca 560 TL, kiracılar için ise bir defaya mahsus 1120 TL kira yardım bedeli ödenmektedir İlimiz genelinde toplamda 72 adet kira yardımı yapılmış olup; bunlardan 58 konut ve 9 işyeri olmak üzere toplamda 67’si malik, 5’ide kiracıdır. Başvurulardan bir kısmının kira yardımı ödemesi tamamlanmış olup, 2016 Mart ayı itibariyle 40 adet kira yardımı halen devam etmektedir. İlimizde 2016 Mart ayı itibariyle vatandaşlara ayda 17264,08 TL kira yardımı ödemesi yapılmaktadır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber