Kars´ta Fidan Dağıtım Seferberliği

Kars´ta Fidan Dağıtım Seferberliği

 Kars Orman İşletme Müdürlüğü, baharın gelmesiyle birlikte il genelinde fidan dağıtımına ve dikimine başladı. Kars Valiliği önünde, Sarıkamış...

 Kars Orman İşletme Müdürlüğü, baharın gelmesiyle birlikte il genelinde fidan dağıtımına ve dikimine başladı.

Kars Valiliği önünde, Sarıkamış Orman Fidanlığından getirilen 3 bin adet sarıçam fidanı, ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtıldı. Dağıtım sırasında uzun kuyruklar oluştu.

Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Savaş Ergin, dağıtılan fidanların 3 yaşında olduğunu belirterek, amaçlarının vatandaşların yeşile ve ağaca olan duyarlılıklarını arttırmak olduğunu söyledi.

Böylece vatandaşlarının evlerinin ve işyerlerinin önüne, bahçe ve tarlalarında ağaçların yeşermesini istediklerini de söyleyen Ergin, geleceğe dönük yeşil bir dünya hayaline biraz daha yaklaşmak istediklerini ifade etti.
Fidan dağıtımının ve dikiminin il genelinde devam edeceğini de açıklayan İşletme Şefi Savaş Ergin, fidan dağıtımlarına bu gün başladıklarını ve yarın da Cuma namazı sonrası Evliya Camisi önünde de devam edeceklerini bildirdi.

DİKMEK DEĞİL BAKMAK ÖNEMLİ

İsteyen vatandaşların müdürlüğe gelerek fidan alabileceklerini açıklayan Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Savaş Ergin: “Fidan dağıtımlarımız il genelinde devam edecek. İsteyen vatandaşlarımız Orman İşletme Müdürlüğüne de gelip fidan alabilirler. Vatandaşlarımızı eli boş çevirmeyeceğiz. Yeter ki her kes gelsin işletmemizden fidan alsın ve diksin. Tabii sadece fidanı dikmek yetmez. Diktikten sonra bakımını da yapmak son derece önemlidir. Yeteri kadar fidan stokumuz var. Fidanlar, 40 santim genişliğinde ve 40 santim derinliğinde açılan çukurlara poşeti çıkarıldıktan ve alt temizliği yapıldıktan sonra dikilmelidir. Ayrıca fidanların belli aralıklarla dikilmesi ve sıkça sulanması da fidanın tutmasına ve gelişmesine katkı sağlar. Fidanı diktikten sonra mutlaka can suyu verilmedir. Kurak mevsimlerde ve yaz aylarında, akşam ile sabah saatlerinde de su verilmelidir. Fidanın sudan faydalanması içinde etrafının çanak şeklinde açılması gerekir. Ayrıca ilk ve son baharda da fidanların çevresinin en az bir metre çapalanarak etrafındaki otlardan ayıklanması çok önemlidir. Her yerde ağaçların yeşermesini hedefliyoruz. Sadece fidan dağıtmakla kalmıyoruz. Okul ve cami bahçelerimiz ile mezarlıklarımızı da ağaçlandırmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda işletmemizin tahsisli sahalarında ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceğiz. Ani Ören Yeri ve Selim Yolu kenarlarında fidan dikim çalışmalarımız devam edecek. Biz vatandaşımızdan sadece dikilen fidanları korunmalarını istiyoruz. Yangınlara karşı da vatandaşlarımızın ücretsiz olan ‘Alo 177’yi aramalarını istiyoruz. “dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber