1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Kars'ta Anjiyo Cihazı Hizmete Girdi
Kars'ta Anjiyo Cihazı Hizmete Girdi

Kars'ta Anjiyo Cihazı Hizmete Girdi

Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin yeni Anjiyo Cihazı hizmete sokuldu.

A+A-

Lider Haber Ajansı/TURGUT KAYA 

Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yeni anjiyo cihazı, düzenlenen etkinlikle hizmete sokuldu. Anjiyo cihazı ve ünitesi, Vali Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, 65. Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç ve Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu’nun katıldığı törenin ardından hizmete sokuldu.

Yeni anjiyo cihaz ile yıllık ortalama 3 bin 500 hastanın sağlık hizmeti alacağını belirten Kafkas Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Rencüzoğulları, “Yılların emektarı son günlerde teknik sıkıntılar ile bizleri zor duruma sokuyordu. Geçtiğimiz ay böyle sıkıntılı bir dönem yaşadık ve o dönem bize ikinci bir cihazın ne kadar önemi olduğunu gösterdi. Başta sayın rektörümüz olmak üzere üniversite yönetimi ve hastane yönetimi olarak acil olarak aktarılan kayakla ikinci bir cihazı hastanemize ünitemize kazandırmış oldular. Bu cihazımızın en büyük özelliklerinden birisi her işlemi “Üç Boyutlu” olarak görebilmekteyiz” dedi.”

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu ise, “Anjiyografi ünitesinin Kars için çok ciddi ve acil bir ihtiyaç olduğunu, yıllık ortalama 3 bin 500 vakaya yani günlük ortalama 10 ila 15 hasta gelmekte maalesef bu rakam çok yüksek. Bu denli yüksek hasta sayımıza müdahale eden anjiyo cihazımızı ve ünitemizi bugün hizmete açıyoruz. Sayın Ahmet Arslan Bakanımız, bakanlığı döneminde Kafkas Üniversitesine ayırdığı parayı üniversite olarak kullanamadık bugün bu parayı böyle önemli bir cihaz ve ünitesi için harcadık” dedi.

Anjiyo cihazı ve ünitesi konusunda zaman zaman yaşanan sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirten Kars Vali Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz de konuşmasında;, “Kısa sürede üç boyutlu bir cihazın ve ünitenin ilimize ve bölgemize kazandırılmasından son derece memnunuz. İnsan hayatı çok kıymetli bunu en iyi elbette siz sağlık çalışanları, sağlık personeli ve doktorlarımız biliyor. Bu kadar kıymetli bir cihaz bu kadar kıymetli bir hizmet çok önemli idi. Çünkü kalbimiz insan hayatında temel organlarından biri. Teşhisi, tedavisine yönelik böyle bir cihazın ilimize ve hastanemize kazandırılması bizleri de çok mutlu etti. Elbette vatandaşımızın bizlerden beklentisi çok büyük, bölgede sağlık üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bununla beraber bölge hastanemizin yapım süreci işliyor. Bu anjiyo cihazı ve ünitesinin açılması için sizlerin ve Sayın Milletvekillerimizin ne kadar çaba sarf ettiğinizi yakinen bilmekteyim. Bu nedenle hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi.

Kars Milletvekili Yunus Kılıç, “Bugün burada önemli bir cihazımız olan ve bölgeye hizmet veren bir ünitenin açılışını yapmaktan gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Anjiyo cihazı ve ünitesi sağlık alanında önemli bir hizmet. Bizler Milletvekilleri olarak bu hizmetler için kaynak aktarmak adına her zaman her kapıyı çalıyoruz. Sağlık alanında hizmetlerimizin daha da kaliteli ve sorunsuz hizmet adına elimizden geldiğince ilimize hizmet getiriyoruz. Bugün bu ünitemizde yıllık ortalama 3 bin 500 hastamız şifa bulmakta. Doktor kadromuz güçlü ve 7 gün 24 saat hastalarımıza müdahale etmektedir” “dedi.

65. Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan da yaptığı konuşmada, “Araştırma Hastanesi ve Kars halkının ihtiyacı olan anjiyo cihazı ve ünitesinin ilimize kazandırılması konusunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde, Kafkas Üniversitesine belli miktarda kaynak aktarımı yaptık. Bakanlığım döneminde farklı bir amaçla üniversitemize kaynak aktardık. Ancak proje konusunda biraz sıkıntılar yaşandı. O dönem tahsis ettiğimiz kaynak ile bu cihaz ve ünitesi için kullanıldı. Ben ve Yunus Kılıç hocam ile Ankara’da her zaman kaynak oluşturmak adına adeta çırpınıyoruz. Dolayısıyla oluşturduğumuz kaynakların burada ilimizde hizmete dönmesi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor” dedi.

40d46ad2-1f25-46cc-b1a8-3fbfc0661f76.jpg32204cb0-3a32-4ecb-aa53-ac7813864796.jpgd94ec606-35bf-4c66-8877-d2a617059c37.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.