Kars'ın İsmi Gazi Kars Olacak Mı?

Kars'ın İsmi Gazi Kars Olacak Mı?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kars’ın adının ‘Gazi Kars’ olarak değiştirilmesi için Kanun Teklifi verdi.  Gerekçede,...

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kars’ın adının ‘Gazi Kars’ olarak değiştirilmesi için Kanun Teklifi verdi.

 Gerekçede, ‘Kars halkının Türk milli mücadelesinde gösterdiği fedakârlıktan ötürü şehre Gazi unvanı verilmiştir. 1921 yılında yapılan Moskova ve Kars Antlaşmaları ile yeni sınırlarına kavuşan Kars, Cumhuriyet'in ilanından sonra aynı adlı ilin merkezi yapılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir ile binlerce kahraman askerimizin verdiği mücadele tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Kars iline gazilik unvanının verilmesi bölge halkı tarafından haklı gerekçelerle talep edilmekte ve kentin verdiği mücadelenin gazilik unvanıyla yeniden tescillenmesi oldukça önemlidir. Böylelikle vatan toprağını korumak için canlarını feda eden 93 Harbi, Sarıkamış ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhu da şad edilecektir. Bu sebeple Kanun Teklifimizin yasalaşarak Kars iline ‘Gazi’ unvanı verilmesi büyük önem taşımaktadır.’ ifadelerine yer verildi.

Kanunun yasalaşması durumunda son yüzyılda bölgesinde 1 bir buçuk milyon insanının yaşamını yitirdiği Kars ile birlikte, savaş dönemindeki kahramanca mücadeleleri nedeniyle farklı unvanlar alan bazı iller listesine, yeni bir şehir daha eklenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber