Kars´a Leylekler Gelmeye Başladı

Kars´a Leylekler Gelmeye Başladı

 Baharın müjdecisi olarak bilinen ve havaların soğumasıyla başka bölgelere göç eden leylekler, Kars’a gelmeye başladı, Kars’ta özellikle...

 Baharın müjdecisi olarak bilinen ve havaların soğumasıyla başka bölgelere göç eden leylekler, Kars’a gelmeye başladı,
Kars’ta özellikle Dikme ve Kümbetli Köyleri’ne her yıl gelerek yuva yapan leylekler, bu yılda havaların ısınmasıyla birlikte gelerek yuvalarını yaptılar.
Kuzey Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, baharın müjdecisi leyleklerin Kars’a döndüğünü belirtti.
Çoban, havaların ısınmasıyla birlikte baharın müjdecisi leyleklerin sürüler halinde Türkiye’ye göç ettiğini ve diğer kuşlardan farklı olarak ilk önce erkek leyleklerin göç ettiğini, dişisi gelmeden yuvayı hazırladığını söyledi.
Kuzey Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, “Erkek leylekler dişilerden daha önce göç ederek yuvayı hazırlamaya başlar. Her yıl havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yuvaya önce erkek leylek gelir. Hızlı bir şekilde geçen yıl bırakıp gittiği yuvayı tamir etmeye başlar. Yaklaşık bir hafta sonra ise dişi leylek yuvaya gelir. Dişi leylek genelde 4 yumurta yapar. Yavrular 5 hafta içinde yumurtadan çıkmaya başlar. Yaklaşık 1,5 ay içerisinde yavrular yuvadan uçacak büyüklüğe erişir” dedi.
Kars’ın Kümbetli ve Dikme Köyü’ne leylekleri her yıl gelerek yuvalarını yaptıklarına dikkat çeken Emrah Çoban, leyleklerden dişinin yavrularını korumak erkeğin de yavrularını beslemekle sorumlu olduğunu, baharda gelen leyleklerin havaların soğumasıyla birlikte sıcak ülkelere göç ettiğini kaydetti.
Öte yandan havaların ısınmasıyla birlikte Kümbetli ve Dikme köylerine gelen leylekler, yuvalarını da yapmaya başladı. Köylüler ise her yıl leyleklerin köylerine geldiğini ve leylekleri köylerinde koruduklarını vurguladılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber