1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Kars Emniyet Müdürlüğü uyardı
Kars Emniyet Müdürlüğü uyardı

Kars Emniyet Müdürlüğü uyardı

Kars Emniyet müdürlüğü Trafik tescil ve Denetleme Şubesi’nin yaptığı tespitlere göre Kars’ta Amerikan Pres Plakanın yaygın olarak kullanıldığı...

A+A-

Kars Emniyet müdürlüğü Trafik tescil ve Denetleme Şubesi’nin yaptığı tespitlere göre Kars’ta Amerikan Pres Plakanın yaygın olarak kullanıldığı belirlendi.

Konuyla ilgili Valilik aracılıyla yapılan açıklama şöyle:

29 Ekim 2016 tarihli 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararadi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

A- KHK’nin 20 nci maddesi ile 2918 sayılı Yasanın 23 üncü maddesine göre;

1-Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.

2-Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı yere takan sürücülere 92 Türk Lirası para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya kadar araç trafikten men edilir.

3-Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir. Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 günlük süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir.

4-Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

5-Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır.

B-KHK’nin 21 inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine eklenen fıkraya göre;

Basılı kağıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımı veya dağıtımını yapanlara 10.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır.

İlimizdeki gözlemlerimize göre;

1-APP (Amerikan Pres Plaka) plaka kullanımın yaygın olduğu,

2-Soğuk hava nedeni ile araçların ön kısmında bulunan plakanın panjur üzerinden itibaren kapalı tutulduğu,

3-Araçların ön veya arka plakalarının uygun durumda bulunmadığı gözlenmiştir.

İlimizde bu eksikliklerden dolayı 25 araç sahibi veya sürücüsüne 14.248 Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştır.

Vatandaşlarımızın cezaya maruz kalmamaları için yukarıda belirtilen konulara hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.