1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Kars Ardahan Bölge Barosu´nda ´CMK, HMK ve İstinaf´ eğitimi!
Kars Ardahan Bölge Barosu´nda ´CMK, HMK ve İstinaf´ eğitimi!

Kars Ardahan Bölge Barosu´nda ´CMK, HMK ve İstinaf´ eğitimi!

Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi ile Kars Ardahan Bölge Barosu´nun ortaklaşa düzenlediği Meslek içi Eğitim Semineri başladı.

A+A-

 Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi, Kars Ardahan Bölge Barosu’nun katılımlıyla meslek mensuplarına yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.

Kars Adliye Sarayı Konferans Salonu’nda düzenlenen “CMK, İstinaf ve HMK-İstinaf” konulu eğitim seminerine Seminer sorumlusu Av. Rüstem Kadri Septioğlu, Eğitmenler CMK-İstinaf Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız, HMK-İstinaf Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Kavasoğlu, Av. Turgay Demirci, Kars Ardahan Bölge Baro Başkanı Av. İbrahim Baştimar ile Kars Ardahan Bölge Barosu’na kayıtlı avukatlar ile stajyer avukatlar katıldı.

Meslek içi eğitim seminerine meslektaşlarının gösterdiği ilgiden dolayı memnuniyetini dile getiren Kars Ardahan Bölge Barosu Başkanı Av. İbrahim Baştimar, “Bu seminer istinaf semineri diyoruz. Biz buna, Türkiye Barolar Birliği ile Kars Ardahan Bölge Barosu’nun ortaklaşa hazırladığı bir eğitim semineridir. 2005 yılından itibaren mevzuatımızda önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikler özellikle Hukuk Mahkemeleri Kanunu ve Ceza Mahkemeleri Kanunu’nda oldu. 2005 yılından önce verilen kararlar yani ilk derece mahkemelerinin vermiş olduğu kararlar, taraflarca temyiz ediliyordu ve bu temyiz mahkemesine gidiyordu. Yasada ki değişiklikle ilk derecedeki mahkemeleriyle temyiz arasında üçüncü bir yol kuruldu. Buda İstinaf Mahkemesi’dir. İlk derece mahkemelerinin verdiği kararlara karşı temyiz mahkemesine gitmeden önce İstinaf mahkemelerine gidiliyor. İstinaf Mahkemeleri de başlangıçta 20 bölge için uygun görülmüşken, 20 Temmuz 2016 tarihinden itibaren şuan Türkiye’de 7 bölgede İstinaf Mahkemeleri yani Bölge Adliye Mahkemeleri kurulmuştur. İlimizde Erzurum’daki Bölge Adliye Mahkemesi’nin yargı çevresi içerisindedir” dedi.

Daha sonra söz alan Eğitim semineri sorumlusu Av Rüstem Kadri Septioğlu, “Biz eğitim kurumu olarak yaklaşık 20 alanda çalıma yapıyoruz. Elimizden geldiğince Türkiye’nin her tarafında meslektaşlarımıza ulaşmak istiyoruz. Bunu yaparken de akademisyenler, yargıçlar ve meslektaşlarımızdan yardım alıyoruz. Biz bugün HMK istinaf ve CMK istinaf olmak üzere sunum yapacağız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından seminere geçildi. Seminerde; Büyük ilgi gören ve Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av Rüstem Kadri Septioğlu, sorumluluğundaki seminerde, Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Kavasoğlu ve Av. Turgay Demirci katılımcılarla bilgilerini paylaştı. İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.