Kalp ve damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedenidir

Kalp ve damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedenidir

Kars Sağlık İl Müdürlüğü tarafından “10-16 Nisan Kalp Sağlığı Haftası” ile ilgili olarak yapılan açıklamada, bulaşıcı olmayan hastalıklarının yüzde 47'sinin kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığı ifade edildi.

Turgut KAYA 

Yapılan açıklamada, tüm dünyada yılda 17 milyon kişinin yaşamını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden dolayı kaybettiği de belirtilerek, kalp ve damar hastalıklarının (KDH), bir numaralı ölüm nedeni olduğu vurgulandı.

Bulaşıcı olmayan hastalıklarının yüzde 47'sinin kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığına da dikkat çekilen açıklamada; Kardiyovasküler hastalıklar değiştirilebilir risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Dünya Sağlık Örgütü uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve değiştirilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini bildirmektedir.

DEĞİŞTİRİLEBİLİR RİSK FAKTÖRLERİ

Sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivitenin az olması, alkol kullanımı, hipertansiyon, obezite ve diyabet, LDL yüksekliği/HDL düşüklüğü/Trigliserit yüksekliği.

Risk faktörlerinin bir arada görülmesi ise bireyin riskini katlayarak artırmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarından korunmada tek bir risk faktörünün değil, tüm risk faktörlerinin birlikte ele alınması ve müdahale edilmesi çok önemlidir.

Bu nedenle 40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler. Risk değerlendirmesinde öncelikle yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bilgileri alınmakta, kan basıncı ölçülerek ve total kolesterol değeri bakılarak 10 yıl içinde bazı kalp damar hastalıklarından ölüme ilişkin risk hesaplanmaktadır. Hesaplama sonrasında aile hekimi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık vermekte, risk durumuna göre gerekli durumlarda sağlıklı hayat merkezlerinden destek alınmasını sağlamakta, daha ileri tetkik ve tedavi planı için ise uzman hekime yönlendirmektedir.

Aile hekimlerimiz tarafından yapılan tarama ve izlemler ile hastalık riski olan bireyler erken tespit edilmeleri, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık verilerek takip edilmeleri, kronik hastalığı olan bireylerin daha fazla sorun yaşamadan hayatlarını idame ettirmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflenmektedir.” Denildi.

whatsapp-image-2023-04-11-at-09.57.14.jpeg

Kaynak:lider haber ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık