1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsmet Hagi: Kars, kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak
İsmet Hagi: Kars, kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak

İsmet Hagi: Kars, kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak

Kars Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar'ın, Kars'ta dahil olmak üzere 81 ilin tamamında bu yıl kuru tarım alanlarında ekili buğday ürününün kuraklık verim sigortası kapsamına alınacağı

A+A-

 İsmet Hagi: Kars, kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak
KAFKAS HABER AJANSI
Kars Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar’ın, Kars’ta dahil olmak üzere 81 ilin tamamında bu yıl kuru tarım alanlarında ekili buğday ürününün kuraklık verim sigortası kapsamına alınacağı ifadesinin Karslı çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandığını açıkladı.
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yıllardır talep ettikleri kuraklık sigortasının buğdayda başlayacağını bildirerek, “Bu yıl 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürünü kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak. Son yıllarda üretim döneminin başlangıcından itibaren başlayan afetlerin üretim dönemi boyunca devam etmesinin, tarım sektörünün afetlere karşı daha fazla korunmasını gerekli kıldığı. Halen üreticilerin tarımda yaşanan afetlere karşı yeteri kadar korunamadığını, bin bir emekle ürettiği ürünü yaşadığı bir afette kaybedebildiğini, tüm yılın gelirinin yok olabildiğini belirtmek istiyorum. Bu durum üst üste yaşandığında üreticilerin tarım sektöründen çekilmelerine neden olabildiğine de dikkati çekiyorum.” dedi.
Bayraktar daha sonra şunları söyledi: “Ülkemizde 2006 yılından bu yana uygulanan devlet destekli tarım sigortaları sistemi, tarım sektörünün afetler karşısında korunması bakımından büyük bir görev üstlenmektedir. 2006 yılından buyana tarım sigortalarında kapsama alınan riskler ve ürünler yıldan yıla genişletildi. Ancak bugüne kadar tarım sigortalarında kuraklık gibi ülkemiz ve çiftçimiz için çok önemli riskin kapsamda olmaması büyük bir sorundu. Çiftçimiz, buğday tarlasını sigorta yaptırıp prim ödediği halde kuraklık yaşaması Durumun da herhangi bir tazminat alamıyordu. Bu eksiklik, Birliğimizin de girişimleriyle bu yıl giderildi. Yapılan çalışmalar sonucu 2017 yılında 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürünü kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak. 2017 yılında ilçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuraklık başta olmak üzere, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları, sigorta teminatı kapsamında olacak. Bitkisel ürünlerini, seralarını, büyük ve küçükbaş hayvanlarını, kümes hayvanlarını ve su ürünlerini sigortalayan üreticilerin ödemesi gereken sigorta priminin yüzde 50’sinin, don teminatında üçte ikisinin devlet tarafından karşılanmakta. Buğday ürününde uygulanacak olan ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında ise toplam sigorta priminin yüzde 60’ını devletin ödeyecek.
İlçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday ürününde, dolu paketi dışındaki; kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalmasının sigorta kapsamına alındı. Kuraklık sigortası kapsamında belirtilen riskler nedeniyle yüzde 30 ve üzerinde zarar gören çiftçilerin tazminat alacaklar. İlçe bazlı kuraklık verim sigortasının yanı sıra, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan üreticilerimizin en büyük sorunlarından biri olan hırsızlık ile açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları ölüm riski sigorta kapsamına alındı. Meyve ağaçları ve asmaların kendileri ve fidanlarının dolu, yangın, fırtına, hortum, heyelan, deprem, sel ve kar ağırlığı riskleri nedeniyle, Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerinden biri olan kirazın ise yağmur riski dolayısıyla sigorta kapsamına girdi.
Kuraklık verim sigortasının buğdayda kapsama alınmasını başlangıç yılı olarak değerlendirmekteyiz. Özellikle iklim değişikliği nedeniyle gelecek yıllarda tarım sigortasının öneminin daha da artacağına dikkat çekmek istiyorum. Bu nedenle tarım sigortasında asıl hedef tüm ürünlerin her gelişim evresinde yaşanan tüm risklere karşı koruyacak şekilde genişletilmesi olmalıdır. Tarım sigortası kapsamında halen yer almayan risklerin yaşanması durumunda çiftçi zararlarını karşılayacak şekilde destekleme yapılmalıdır. Ayrıca, tarım sigortalarının daha fazla üreticiye ulaşması daha fazla çiftçinin tarım alanlarını sigorta yaptırması için sistemde yaşanan sorunlar gözden geçirilmeli, çiftçiyi daha fazla teşvik edici yollar aranmalıdır.”
Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın bu önemli açıklamalarını üreticilere ve üyelerine tek tek duyurdu. Konuyla ilgili deaylı bilgilendirmelerde yapan Hagi, bu umut dolu ve müjdeli haberlerin sevinçle karşılandığını ve gelecekte çiftçileri önemli günlerin beklediğini ifade etti.
Hagi ayrıca, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a, bu önemli açıklamalarda bulunduğu, her zaman çiftçilerin hakkını layıkıyla koruduğu, imkanların sunulmasında ve kolaylıklar sağlanmasında büyük bir görev üstlendiği için çiftçiler ve üyeleri adına teşekkür etti. (kha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.