Iğdır Haber Turu

Iğdır Haber Turu

 SERDAR ÜNSAL ARAŞTIRMA İNCELEME DALINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ. Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Yılın Başarılı Gazetecileri...

 SERDAR ÜNSAL ARAŞTIRMA İNCELEME DALINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.
Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Yılın Başarılı Gazetecileri Yarışması’nda ödül kazananlar açıklandı.
Iğdır’dan yarışmaya katılan Araştırmacı gazeteci Yazar Serdar Ünsal,Ermeni mezalimini anlatan,bölgede Ermeni mezalimine uğrayan insanların hayat hikayesini araştırarak yazdığı “Yüreğim İrevan’da Kaldı”eseri MİTHAT TURGUTCAN ARAŞTIRMA-İNCELEME DALI’nda birinciliğe layık görüldü.

Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ardahan, Ağrı illeri ile ilçelerinde görev yapan yerel ve yaygın basın kuruluşlarından çok sayıda gazetecinin katıldığı yarışmada jüri iki gün süren çalışması sonucu 124 eseri değerlendirdi. Değerlendirme sonucu 14 ayrı dalda ödül ve mansiyon kazanan, teşvik ödüllerine layık görülenler belirlendi. Jüri ve yönetim kurulu ayrıca bu yılki yarışmanın Süleyman Necati Gazetecilik Başarı Ödülü olarak değiştirilmesini, her bir dala merhum gazetecilerin adlarının verilerek anılmalarını kararlaştırdı. Değerlendirmede bölge illerinden 20 basın kuruluşundan gazeteciler ödüllendirildi.

 

TURİZM HAFTASI YARIŞMALARI SONUÇLANDI

 

Turizm haftası dolayısıyla düzenlenen resim, şiir, kompozisyon, ses, taş köfte ve bozbaş yarışmaları sonuçlandı.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce Turizm haftası nedeniyle okullarda düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve ses yarışmalarının sonuçlanmasından sonra dünde Müdürlük bahçesinde düzenlenen yöresel taş köfte ve bozbaş yemekleri yarışması yoğun bir yarışmacı katılımıyla yapıldı ve sonuçlandırıldı.

Okullar tarafından yapılan ve Müdürlük tarafından yaplılan yarışmalarda dereceye girenlerin isimleri söyle; Bozbaş yemeği; 1.Fatma Birlik, 2.Sevda Teltay, 3.Hatun Demirci, 3.Store Güneş Taş köfte yemeği; 1.Sevda Kuas, 2.Store Güneş, 3.Mine İnanç, Ses yarışması; 1.Sevda Kuas, 2.Ebru Çağaç, 3.Kübra Susan, Resim yarışması; 1.Ece Lara Nur Tar, 2.Yıldız Dağhan, 3.Aybüke Tuna, Şiir yarışması; 1.Ercüment Akbey, 2.Suzan Kolçakan, 3.Eyüp Çalayır, Kompozisyon yarışması; 1.Gamze Eruüz, 2.Esra Yenigül, 3.Tuğba Turan.

Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri bugün yapılacak Turizm haftası kutlamaları törenlerinde verilecek. Yemek yarışmaları çeşitli kurumlardan davet edilen memurlar, serbest piyasada çalışan aşçı ve kurumdan bir kişinin katılımı ile oluşturulan 5 kişilik juri marifetiyle değerlendirildi.

 

IĞDIR’DA 'ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ' SEMİNERLERİ BAŞLADI.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel eğitime gereksinim duyan çocukların daha iyi eğitim almaları yönünde 81 ilde başlatılan ‘Özel Eğitim Hizmetleri’ seminerleri Iğdır’da başladı.

Kurtuluş İlkokulu konferans salonunda düzenlenen seminere İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Milli Eğitim şube Müdürü Sedat Bilir , özel eğitim öğretmeni Mehtap Olgun ve ilk,orta,lise müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Bilir, bu seminerlerin temel amacının okulöncesi, sınıf ve branş öğretmenleri ile okul idarecilerinin okullarda karşılaşılan özel eğitim sorunları hakkında bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Bilir,”Bu seminerlere il genelinde 2800 öğretmen ve idareci katılacaktır.Eğitim ilimizde özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin daha bilinçli bir şekilde eğitilmesi amaçlanmaktadır.”dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ise “Yaşadığımız hayat çerçevesinde her alanda özel eğitime muhtaç insanlar var .Bu yüzden özel eğitimin gündemimizde olması gereken önemli bir mevzudur.Dolayısıyla biz bu önemli konuya duyarsız kalamayız. Merkez ve ilçelerde bu seminerleri başlattık. Bir takım yeni bilgiler edinme yönünde bu seminerler önemli. Bir idarecinin okulunda özel eğitime muhtaç bireyin varlığının farkında olması, bir öğretmenin sınıfında özel eğitime muhtaç bir bireyin eğitimin nasıl olması gerektiği konusunda hassas olması lazım. Bu anlamda bakanlığımız, 81 ilde eş zamanlı resmi takvim dahilinde bu seminerleri başlattı. Biz zaman zaman bu tür etkinlikler yaparak, bu görevi ifa ediyoruz. Özel eğitim her an hepimiz için geçerli olabilir. Yapılan araştırmalarda toplumumuzda özel eğitime muhtaç birey sayısı yüzde 10'un altında değildir. Yine engelli birey oranı yüzde yüz 15-20'ler civarındadır. Dolayısıyla bu kadar önemli bir konuyu teğet geçemeyiz. Farkındalık oluşturmak için bugün burada açılışını yaptığımız bu seminerlerde güncel konuları ele alacağız. Özellikle tanımlama konusu çok önemlidir. Bir bireyin özel eğitime muhtaç olup olmadığını tanımlaması lazım. Daha sonra onu hayatımızla bütünleştirmek, çocukların fiziksel ve bedensel özellikleri, sunulacak eğitim, eğitim mekanları, yetiştirme metotları, eğitim programları alanlarında görevimizi itina ile yapmalıyız. Bu Çalışmalarda görev alacak olan idareci ve öğretmenleri kutluyorum." şeklinde konuştu.

Özel eğitim öğretmeni Mehtap Olgun’da Semineri düzenlemelerindeki temel amacın özel eğitim öğrencilerinin daha kaliteli eğitim almalarını sağlamak ,kaynaştırma öğrencilerimizin, özel eğitim ile ilgili okullarda karşılaştıkları sorunları daha iyi anlayabilmek, onlara daha kolay çözümler üretebilmek olduğunu söyledi.

 

IĞDIR GÜZEL SANATLAR LİSESİ MÜDÜRÜ ÖĞRETMENLERİ VE ÖĞRENCİLERİNDEN İL EMNİYET MÜDÜRÜYÜKSEL BABAL’A ZİYARET


Iğdır Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mustafa ALAGÖZ, Öğretmenler, Ayvaz NART, Hülya YOLCU ve Öğrencilerden Özgür DEMİREL, İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL’ı 19 Nisan 2016 günü makamında ziyaret etmişlerdir.

Gerçekleşen ziyarette, Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mustafa ALAGÖZ kendi yazmış olduğu “Şehirler Çaldı Beni” isimli Şiir kitabını İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL’a hediye ederken, birde şiir okumuştur. Öğretmen ve öğrenciler ise İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL’a olan sevgilerini ifade etmek amacıyla, İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL’ın resmini içeren iki adet kara kalem çalışması tablo ve alçıdan yapmış oldukları büstü hediye etmişlerdir.

İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL, kıymetli misafirlerine, anlamlı ziyaretlerinden ve takdim ettikleri manevi değeri yüksek hediyelerden dolayı çok duygulandığını ve bir o kadarda sevinerek, duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu dile getirerek teşekkür etmiştir. Konuklarıyla samimi ve içten ilgilenerek, günümüzde sanat anlayışı konusunda sohbet edip, kendisinin her zaman sanat ve sanatçının yanında olduğunu söylemiştir.

 

KURTULUŞ İLKOKULU KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
Kutlu Doğum Haftası Kurtuluş ilkokulunda düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.
Okul konferans Salonunda düzenlenen program Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.
Düzenlenen programda konuşan Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,” Bundan tam 1444 yıl önce insanlık Cahiliye devrini yaşıyordu. İnsanlar hak, adalet, dürüstlük gibi kavramları unutmuş, güçlü zayıfı eziyor, kız çocuğuna sahip olmak utanç vesilesi olduğundan diri diri toprağa gömülüyordu
20 Nisan 571 tarihinde, insanlığı karanlıktan aydınlığa, huzursuzluktan mutluluğa, sefaletten safahata ulaştıracak, insanlık tarihinin yönünü değiştirecek bir büyük mucize gerçekleşti. Âlemlere rahmet olarak gönderildiği Kur’an-ı Kerimde bildirilen Hz.Muhammed (SAV) efendimiz dünyaya teşrif ettiler.Bütün yaşamı boyunca Özü sözü bir olan peygamberimiz, kendisi için istediğini ümmeti için istemiştir. Sevgili Peygamberimizin en belirgin vasıflarından biride yapmış olduğu bütün işlerinde merhamet duygusunun olmasıydı. Ağzından hiçbir zaman kaba bir söz çıkmamış, hiç kimsenin kalbini kırmamış, her hareketinde merhameti ön plana çıkarmış ve bizlere merhametli olmamızı öğütlemiştir” şeklinde konuştu.
Program öğrenciler tarafından şiir ve ilahilerin okunmasından sonra yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile sona erdi.Programa Milli eğitim Müdür yardımcı Ahmet Gelal ,okul müdürü Salih Pala ve öğrenci velileri katıldı.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yerel Haberler