1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Hocalı Katliamında Hayatını Kaybedenler Kars’ta Anıldı
Hocalı Katliamında Hayatını Kaybedenler Kars’ta Anıldı

Hocalı Katliamında Hayatını Kaybedenler Kars’ta Anıldı

26 Şubat 1992’de  Ermeniler tarafından Hocalı’da gerçekleştirilen katliamda şehit edilen Azerbaycan Türleri için Kars’ta anma programı düzenlendi.

A+A-

1992’de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi'ndeki Hocalı'da yapılan katliamının 30. yıl dönümünü anma programı Haydar Aliyev parkında başladı. Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev ve katılımcılar Haydar Aliyev Anıtına karanfil bıraktıktan sonra program İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda devam etti.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından '30. Yılında Hocalı Soykırımı' fotoğraf Sergisinin yer aldığı salonda şehitler için saygı duruşu ve Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti milli marşları okundu.
Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Hocalı katliamını anlatan video gösterimi sunuldu ve “Hocalı şehitleri” adlı şiir seslendirildi.

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz anma töreninde yaptığı konuşmada; Hocalı Katliamının, tarihimizin en acılı sayfalarından biri olduğunu ve bu katliamın kendine “uygar” diyen dünyanın gözleri önünde gerçekleştirildiğini belirterek: “Bugün acılı, kederli, yaslı günümüz. Bugün, zulme maruz kaldığımız günün 30’uncu yılı. Bundan 30 yıl önce 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinin Hocalı kasabasında 63’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’i yaşlı olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türk’ünün, Ermeni silahlı güçlerince ve Rus desteğiyle vahşice katledildiği gün. Hocalıda ve diğer coğrafyalarda katliama uğrayan kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyorum. Hocalı Katliamı, tarihimizin en acılı sayfalarından biridir. Hukuk ve insanlık dışı bu kıyımla birlikte, mağdurların taşınır-taşınmaz mal varlıklarına el konulmuş, bölgede etnik arındırma uygulanması, ne yazık ki kendine “uygar” diyen dünyanın gözleri önünde gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle bir kez daha Hocalı’da ve dünyanın değişik coğrafyalarında hayatlarını kaybeden tüm soydaşlarımıza, kardeşlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mazlum Türk topluluklarının selamete, refaha ulaşmasını temenni ediyorum. Şükürler olsun ki 2020 yılındaki 44 gün süren savaş sonunda Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ geri alınarak şanlı bir zafer kazanılmıştır. Bu zafer, hepimizi mutlu etmiştir, gururlandırmıştır. Zira; her iki ülkenin üzüntüsü de mutluluğu da ortaktır.  Tek millet iki devlet olan Türkiye ve Azerbaycan’ın her alanda olduğu gibi Karabağ’da da verdiği haklı mücadeledeki dayanışma, yardımlaşma ve işbirliğimiz takdire şayandır. Bilinmelidir ki; Türkiye ve Azerbaycan tarih boyunca, her zaman iki dost ve kardeş ülke olmuştur ve öyle de kalacaktır. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve her konudaki stratejik ortaklığın ilelebet süreceğine inancımız tamdır.  Dost ve kardeş Azerbaycan ile ortak acımız olan Hocalı ve maruz kaldığımız diğer katliamları asla unutmayacağız. Hocalı soykırımına hukuki alanda da gerekli önemin verilmesi ve soykırıma sebep olanların layık oldukları cezaları almaları en büyük temennimizdir. Sözlerime burada son verirken Hocalı şehitlerimizle birlikte tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

2fc4b04a-b2ef-4f80-b3ca-40ee4d097542.jpg94d0c39d-0897-4125-92ee-480311228098.jpgb97f5688-7cb1-4e22-b751-3f49b714638d.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.