Hizmet Birliği Seçimi Yapıldı

Hizmet Birliği Seçimi Yapıldı

 Kars Merkez ve Köylerine Hizmet Götürme Birliği 2016 yılı Nisan ayı Dönem Başı Olağan Meclis Toplantısı, Birlik Başkanı Vali Günay Özdemir...

 Kars Merkez ve Köylerine Hizmet Götürme Birliği 2016 yılı Nisan ayı Dönem Başı Olağan Meclis Toplantısı, Birlik Başkanı Vali Günay Özdemir başkanlığında toplandı.

Toplantıda muhtarlara yönelik konuşan Vali Özdemir bir birine komşu, suyu olan köylerin suyu olmayan köylere su vermeleri için muhtarlara talimat verdi.

Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen meclis toplantısına, Vali Günay Özdemir, İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Kaymakamı Erdinç Dolu, bazı İl Genel Meclis üyeleri ve 72 köy muhtarının çoğunluğu katıldı.

Meclis toplantısında, 2017 Yılı Dönem Başı Toplantısına kadar Birlik Encümeninde görev almak üzere 2 İl Genel Meclis üyesi ve 2 de muhtar üyenin seçimi de yapıldı.

Gerçekleştirilen seçim sonucunda, Necati Dallı 51, Nizamettin Karabulutlu 49 ve Güven Çelik ise 25 oy aldı. Bu sonuca göre Necati Dallı ve Nizamettin Karabulutlu, İl Genel Meclis üyeliğine, Aydınalan Köyü Muhtarı Memet Bulut ile Kozluca Köyü Muhtarı Hasan Yiğitpaşa da meclisin muhtar üyesi seçildi.
Meclis toplantısında sırasıyla, 2015 yılı bütçesi, gelir - gider kesin hesapları, 2015 yılı faaliyet raporları, 2016 yılı mali ek bütçesi, bütçe içi ödenek aktarımı ve 2016 yılı için birlik encümen üyelerine ödenecek huzur hakkı tutarının belirlenmesi gibi konular da görüşüldü.

VALİ ÖZDEMİR, 4 MAHALLE VE 7 KÖYDE 11 ADET TAZİYE EVİ YAPTIK

Toplantıda konuşan Vali Günay Özdemir, 2015 yılı yatırım programı kapsamında, Kars merkezdeki 4 Mahalle ile 7 köyde 11 adet prefabrik sosyal amaçlı taziye evi yapıldığını belirterek, Yenişehir Mahallesinde Kur’an kursu ve taziye evinin doğalgaz dönüşüm işin yapıldığını ve Arap Baba Camisisinin de taziye evine dönüştürülmesi işinin ihale edildiğini söyledi.

Vali Özdemir, 8 köy yolunun proje kapsamına alındığını ve bu köylerden 7’sinini yapıldığını da belirterek, 18 köydeki içme suyu projesinden 15’inin tamamlandığını açıkladı.

2015 yılı içerisinde köylerde yürütülen içme suyu çalışmalarında bir ödenek sıkıntısı yaşanmadığını söyleyen Vali Özdemir: “Kaynak sıkıntısı olmayan köylerimizin su problemlerini çözdük. Su problemi çözülmeyen birkaç köyümüz kaldı, bu köylerimizde ise kaynak sorunu var. Köye Hizmet Götürme Birliği için Kars merkezde genel bütçeden, Özel İdareden ve değişik kaynaklardan gelen paraları harcamaktayız. Bu birlik içerisinde öncelikle köylerimizin içme suyu, alt yapısı ve sosyal ihtiyaçlarıyla ilgili faaliyetleri hep beraber değerlendiriyoruz.”dedi.

Birbirine komşu bazı köyler arasında su kaynağı konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu da belirten Vali Özdemir, öncelikli olarak muhtarların ve köy halkının bir birlerine su vermesini istedi.
Suyun yaşamın temel kaynağı olduğunu ve suyun en büyük hayır olduğuna da işaret eden Vali Özdemir: “Su bütün köylerimizin temel ihtiyaçlarının başında gelir. Geçen yıl hepsini programa aldık bunlarla ilgili de bütün çalışmaları yaptık. Bu senede birinci önceliğimiz yine su konusu olacak. Problemleri de yine çözmeye çalışıyoruz, muhtarlar da kendi arasında çözmeye çalışıyor. Özellikle Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünden ve genel müdürlükten bakanlıktan gelen sondajla ilgili bu sene pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Milletvekillerimiz Ankara’dan ciddi bir destek sağladılar, bu konuyu bu sene çözeceğiz.”dedi.

TAZİYE EVİ YAPIMINA KÖY HALKI DA DESTEK VERMELİ

Her köye bir taziye evi yapmak için köy halkından da destek vermesini isteyen Vali Özdemir konuşmasında ayrıca: “Kars merkezdeki mahalle ve köylerimizde taziye evi yapmaya devam edeceğiz. Ama köylülerimizin de taziye evi yapımına katkı sunmaları gerekir. Çünkü bu konuda katsı sunan köylerimizden hepsine taziye evi yaptık. Geçen yıl iyi bir kaynağımız vardı. Bu konuda merkezi bütçeden ciddi bir kaynak aktarıldı. Elimizde yine o kaynak var. O kaynağı yine devam ettireceğiz. Köylerimizi ve merkezde de yine camilerimizin bahçesinde taziye evleri ile ilgili talepleri kesinlikle değerlendireceğiz.

YAYLA YOLLARIMIZIN BAKIM VE ONARIMLARINI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kars’ın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Yayla yollarımızın bakım ve onarımlarına bu yılda devam edeceğiz. Geçen yıl hepsini devam ettirmemiz mümkün olmadı. Bu sene bunları kendi imkanlarımızla merkezi bütçeden aldığımız desteklerle de yayla yollarında aynı şekilde bakım ve onarıma devam ettiriyoruz. Hayvan içme suları ile ilgili gölet yapımlarımız da devam ediyor, bunla ilgili proje ve projesiz devam edecek.

BU YIL BÜTÇEMİZ BİRAZ GEÇ GELDİ

Bu sene bütçenin geç kabul edilmesinden dolayı, merkezi bütçeden gelecek olan paralar ve diğer destekler henüz gelmedi. Bazı muhtarlarımız yollarla ilgili ve alt yapı ile ilgili bize gelmek isteyenler oldu. Program belli olmadığı için para da belli olmadığı için muhtarlarımıza ‘Bu toplantıdan sonra gelin görüşelim’ dedim. Elimizdeki para miktarı belli olsun ki biz muhtarlarımızla ona göre bir program yapalım. Önümüzdeki haftada hem köyler hem de diğer kaynaklarla ilgili konumuz belli olacak.

KALKINMA BAKANLIĞI VE DAP’TAN E TALEPLERİMİZ OLDU

Kalkınma Bakanlığı’ndan gecen yıl ve bu yıl talep ettiğimiz paralarla hizmet etme peşindeyiz. Erzurum DAP’ tan talep ettiğimiz projeler var. Bunlar netleşirse bütün köylerimize bir şeyler yapmaya çalışacağız. Bizim amacımız her köye bir veya iki hizmet götürmektir. Adaletli bir şekilde davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Önceliğimiz ihtiyacı olan köyleri ilk sırada tutmak. Geçmiş yıllarda yaptığımız bütün yatırımları özellikle suyla ilgili konularda muhtarlarımızın bu konuya sahip çıkmasını istiyorum. Birçok muhtarımız elektrik parasını ödemekte zorlanıyor. Köylerde su sayacı yok. Eğer su sayacı taktırabilirseniz, su parası toplama konusun da kolaylık sağlamış oluruz. Su parası toplarken de köylünün su kullanımına göre fiyatlarınızı belirleyin. Bazı köylerimiz de beş hayvanı olan ile elli hayvanı olan arasın da bir adalet olması gerekiyor.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber