Hdp Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Kars´ta

Hdp Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Kars´ta

Halkaların Demokrat Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, halkın siyasi iradesini, temsiliyet gücünü, direnme kabiliyetini ve mevzilerini teslim...

Halkaların Demokrat Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, halkın siyasi iradesini, temsiliyet gücünü, direnme kabiliyetini ve mevzilerini teslim almaya çalışanların tarihin karanlığına gömüldüğünü belirtti.
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin başlattığı 'Demokratik Siyaset Buluşmaları' çerçevesinde Kars'ta partililere seslendi. Dört bir yandan 'yaşamıma dokunamazsın, irademe dokunamazsın' diyen bütün direnen halkları Kars'tan sevgiyle selamladıklarını ifade eden Yüksekdağ, "Yıllar boyunca bizlere, halkımıza zulmü dayattılar, ölümü, savaşı dayattılar. Denediler yanıldılar. Saldırdılar yenildiler. Ve yıllar boyunca aynı şeyi yapmaktan vazgeçmediler. Bakın bugün bize bu saldırıları dayatanlar, tarihe, geçmişe şöyle bir göz ucuyla bakacak cesarete sahip değiller. O geçmişe baktıklarında eğer göz ucuyla gördükleri dahil, onların yakın gelecekteki yenilgisidir, yenilgisi. Sizden önce bu siyasi iktidardan önce defalarca bu halkın siyasi iradesini, temsiliyet gücünü, direnme kabiliyetini ve mevzilerini teslim almaya çalışanlar tarihin karAnlığına gömüldüler" dedi.

"HALKIMIZ GAZA, TAZYİKLİ SUYA, SİLAHA, BASKIYA, YASAĞA İNAT HER YERDE HAKKINA SIMSIKI SAHİP ÇIKIYOR"


"O nedenle düne bakmaktan korkuyorlar. Bu alanlara, meydanlara bakmaktan korkuyorlar. Bizim yüzümüze bakmaktan korkuyorlar" diyen Yüksekdağ, "Çünkü her baktıklarında, çünkü bizim yüzümüze, çünkü bizim direnişimizin tarihine her baktıklarında kendi yenilgileri ve kendi sefaletlerini görüyorlar. Ve bizler anlımız ak, yüzümüz pak olduğu müddetçe onların karşısında dimdik duracağız. Ve her yere döndüklerinde bizi görecekler. Direnen onurlu bir halkın yüzünü görecekler. Bakın 3 günden beri demokratik siyaset buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Siirt'te, Kurtalan'da, Batman'da, Kızıltepe'de ve bugün Kars'ta. Her yerde halkımızla buluşmaya devam edeceğiz. Her yerde halkımız kendi siyasi iradesine sahip çıkmaya devam edecektir. Halkımızın bu sahiplenmesini görenler bu meydanlarda buluşmayalım diye elimizi, omzumuzu, sözümüzü birleştirmeyelim diye yine saldırı silahlarıyla üstümüze geliyorlar. Ama kar ediyor mu? Asla, asla, dün Kızıltepe'de kar etmedi. Batman'da kar etmedi. Kurtalan'da, Siirt'te kar etmedi. Halkımız gaza, tazyikli suya, silaha, baskıya, yasağa inat her yerde hakkına sımsıkı sahip çıkıyor. Onlar zulme karşı mücadelenin ne demek olduğunu bilmezler. Onlar direnmenin, emeğiyle, hakkıyla, alın teriyle kazanmanın ne demek olduğunu bilmezler" diye konuştu.

"ADALETSİZLİKLE, SÖMÜRÜYLE İKTİDAR KURMAYI KENDİLERİNE MARİFET BELLEMİŞLER"


Halkın iradesini çalanlara halkın asla ve asla hakkını helal etmeyeceği söyleyen Yüksekdağ, "Onların bütün kazançları hırsızlık üzerine kurulu, parayı da hırsızlıkla kazanıyorlar. İktidarı da hırsızlıkla, gasp ederek kazanıyorlar. Onların kazancı haramdır haram. Bu dünyada da, öte dünyada da bu halk, iradesini gasp ettikleri, çaldıkları bu halk, hakkını asla ve asla helal etmeyecek. Zulmedenlere, çalanlara, gasp edenlere, hakkımızı helal etmeyeceğiz. Bu dünyada da, öte dünyada da iki elimiz yakalarında, nefesimiz, soluğumuz enselerinde olacak. Bizden kurtulamayacaklar. Her zaman kolay zaferlerle yan gelip yatmayı, halkı sömürmeyi zulmetmeyi, adaletsizlikle, sömürüyle iktidar kurmayı kendilerine marifet bellemişler. Ve onların karşısında tek bir parti çıkıyor diyor ki, 'hayır' yapamazsınız. Bu parti Halkların Demokratik Partisi'dir" ifadelerini kaydetti.
HDP Kars İl Başkanlığı'nca organize edilen 'Demokratik Siyaset Buluşmaları'nda Yüksekdağ'a, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen de eşlik etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber