Günay Özdemir´in Engelliler Haftası Mesajı

Günay Özdemir´in Engelliler Haftası Mesajı

 Kars Valisi Günay Özdemir, bugün başlayan Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Özdemir'in yayınladığı mesaj şöyle: Her yıl 10-16...

 Kars Valisi Günay Özdemir, bugün başlayan Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Özdemir'in yayınladığı mesaj şöyle:
Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında Birleşmiş Milletlere üye olan tüm ülkelerde kutlanan Engelliler Haftası, toplumun azımsanmayacak bir parçasını oluşturan engelli vatandaşlarımızın sorunlarının gündeme getirildiği, hayata onların penceresinden bakılarak farkındalık yaratıldığı önemli bir haftadır.

Doğuştan veya daha sonradan bazı sebeplere bağlı olarak gerçekleşen engelli olma hali, her insanın karşılaşabileceği durumlardan biridir. Bu nedenle hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri engelli vatandaşlarımızın en temel insani hakkıdır. Unutmayalım ki, sosyal hayatta engellilere sağlanan imkân ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber; insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır.

Devletimiz son yıllarda kanun ve yönetmeliklerle engellilerin bakımı, sağlığı, eğitimi, istihdamı ve toplumsal hayata katılımını kolaylaştıracak önemli mevzuat düzenlemeleri yapmıştır. Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ve tüm vatandaşlarımız devletimizin yürüttüğü çalışmalara, insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının bir ifadesi olarak gereken desteği vermelidir.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, onları desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürmelerini sağlamak hepimizin sosyal sorumluluğudur. Bu bağlamda; 14 Mayıs günü “Empati Günü” olarak ilan edilmiş olup, 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü Ani Örenyeri’nde engellileri anlamak adına sağlıklı bireylerin bir saatliğine de olsa engelli bireylerin yaşamak zorunda olduğu tekerlekli sandalye, görme engelli bastonu, koltuk değneği vb. malzemelere bağlı kalmayı deneyimleyecekleri empati faaliyetlerini içeren bir program düzenlenecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Engelliler Haftası'nın, toplumda engelli vatandaşlarımıza karşı olan hassasiyetin artmasına katkıda bulunmasını temenni eder, tüm engelli vatandaşlarımıza huzur, mutluluk ve başarı dolu günler dilerim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber