Doğum yeri istatistikleri açıklandı: İşte şaşırtan sonuçlar

Doğum yeri istatistikleri açıklandı: İşte şaşırtan sonuçlar

 Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü, doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor. Türkiye’de ikamet eden nüfusun doğum yerleri incelendiğinde...

 Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü, doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor. Türkiye’de ikamet eden nüfusun doğum yerleri incelendiğinde her 10 kişiden birinin doğum yerinin İstanbul olduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı ’Doğum Yeri İstatistikleri’ni açıkladı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS), 2015 sonuçlarına göre ikamet ettiği ilde doğanların oranı yüzde 64,9 iken ikamet ettiği ilden farklı bir ilde doğanların oranı yüzde 31,3. Türkiye’de ikamet eden nüfusun yüzde 2’sinin doğum yeri ise yurt dışı. Doğduğu ilde yaşayanların oranının en yüksek olduğu il yüzde 90,1 ile Kahramanmaraş oldu. Bunu yüzde 89,4 ile Şanlıurfa ve yüzde 89,1 ile Adıyaman izledi. Doğduğu ilde yaşayanların oranının en düşük olduğu il yüzde 29,8 ile Yalova oldu. Bu ili sırasıyla yüzde 42,6 ile Kocaeli ve yüzde 43 ile Tekirdağ takip etti.
İSTANBUL’DA YURT DIŞI DOĞUMLULAR İLK SIRADA
En yüksek nüfusa sahip il olan İstanbul’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir yer olanlar arasında, yurt dışı doğumlular birinci sırada yer alırken, yüzde 2,5 ile Sivas ikinci ve yüzde 2 ile Ordu doğumlular üçüncü sırada yer aldı. İstanbul’da yaşayan yurt dışı doğumlular içinde ilk sırayı yüzde 23,7 ile Bulgaristan doğumlular aldı.
ANKARA’DA ÇORUM ZİRVEDE
İkinci büyük nüfusa sahip il olan Ankara’da ise, farklı bir yerde doğup Ankara’da yaşayanlar arasında, ilk sırada doğum yeri Çorum (yüzde 4,6) olanlar gelirken, ikinci sırada Yozgat (yüzde 4,1) ve üçüncü sırada Kırıkkale (yüzde 2,3) doğumlular yer aldı.
İZMİR’DE LİDER MANİSA
En yüksek nüfusa sahip üçüncü il olan İzmir’de ise en çok Manisa doğumlular (yüzde 3,7) ikamet ederken, Manisa’yı sırasıyla yurt dışı (yüzde 2,9) ve Erzurum (yüzde 2,3) doğumlular takip etti. Doğum yeri yurt dışı olup İzmir’de yaşayanlar içinde Bulgaristan doğumlular yüzde 40,3 ile ilk sırada yer aldı.
NEREDEYSE HER 10 KİŞİDEN BİRİ
Türkiye’de ikamet eden nüfusun doğum yerleri incelendiğinde yüzde 9,6’sının doğum yerinin İstanbul olduğu görüldü. İstanbul doğumluları sırasıyla, yüzde 4,3 ile Ankara, yüzde 3,3 ile İzmir, yüzde 2,8 ile Şanlıurfa ve Konya doğumlular izledi.
YURT DIŞI DOĞUMLULAR
Türkiye’de ikamet eden ancak yurt dışında doğan nüfusun, doğdukları ülkelere göre dağılımı incelendiğinde, ilk sırada yüzde 23,8 ile Bulgaristan doğumluların yer aldığı görüldü. Bulgaristan doğumluları sırasıyla, Almanya (yüzde 16,5), Irak (yüzde 6,1), Suriye (yüzde 4,8) ve Azerbaycan (yüzde 3,3) doğumlular takip etti.
Yurt dışı doğumlu olup Türkiye’de ikamet edenlerin yüzde 74’ü çalışma çağındaki (15-64 yaş) nüfustur. Bu nüfusun yüzde 45,6’sını erkekler, yüzde 54,4’ünü kadınlar oluşturdu. Yurt dışı doğumlu nüfusun yüzde 14,7’si çocuk nüfus olarak tanımlanan 0-14 yaş grubundadır. Bu nüfusun yüzde 51,5’i erkek iken, yüzde 48,5’i kadındır. Yurt dışı doğumlu nüfusun yüzde 11,3’ü yaşlı nüfus olarak adlandırılan 65 ve daha yukarı yaş grubunda yer almaktadır. Bu nüfusun yüzde 44,3’ünü erkekler, yüzde 55,7’sini ise kadınlar oluşturmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem