Dbp ve Hdp Yüksek´in Tutuklanmasını Protesto Etti

Dbp ve Hdp Yüksek´in Tutuklanmasını Protesto Etti

 DBP ve HDP Kars İl Örgütleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in tutuklanmasını protesto eden bir basın...

 DBP ve HDP Kars İl Örgütleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in tutuklanmasını protesto eden bir basın açıklaması yaptı.

DBP ve HDP il örgütleri parti binası önünde bir araya gelerek basın açıklamasının yapılacağı Faikbey Caddesi üzerinde bulunan At Heykeli önüne yürümek istedi. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polis, gurubun yürümesine izin vermedi. Kısa süren tartışmanın ardından topluluk dağılarak küçük guruplar halinde slogan atmandan At Heykeli önünde yeninden bir araya geldi.

Burada Demokratik Bölgeler Partisi Kars İl Eşbaşkanı Önder Fidanboy, gurup adına hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Fidanboy açıklamasında, DBP Eşgenel Başkanı Yüksek’in tutuklanması ve benzeri gelişmeler ile baskıların Kürt sorununu demokratik yollarla çözmek istemeyen bir anlayışın ürünü olduğunu söyledi. Bu tutuklamanın Kürtleri siyaset dışına itme amacı taşıdığını da ileri süren Fidanboy: “Yüksek gibi birçok parti yönetimiz ve üyelerimiz haksız yere gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. 7 Haziran’dan sonra Türkiye’de yaşanan bütün acılar ve yıkımlar planlı, programlı şekilde bir rejimin inşasına doğru adım adım ilerlemektedir. Bir el tarafından kongrelere müdahale çabası vardır. Kongrelere yapılan müdahaleler Türkiye’nin siyasi tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır.

Eş Genel Başkanımızın tutuklanması da işte böyle bir rejimin inşasının çabasıdır. Eğer birlikte yaşamadan umudumuzdan hala vaz geçmemişsek, Türkiye’de yaşanılan bu vahşete, fikrimiz ve etnik kimliğimiz ne olursa olsun dur deme zamanıdır. Türkiye’nin demokratikleşmesi, ülkemizde de bölgemizde barışın egemen olması için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Barışın ve hukukun bu topraklarda egemen olması için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber