Davutoğlu'ndan sağlık çalışanlarına müjde

Davutoğlu'ndan sağlık çalışanlarına müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hekimlerin emekli maaşlarının artmasını sağlayacağız. Emekli aylıklarını 2 bin 100'den 3 bin 100'e çıkartacağız" dedi.

Van İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı programına Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra Van Valisi İbrahim Taşyapn, AK Parti Van milletvekilleri Beşir Atalay ve Burhan Kayatürk, 81 ilin sağlık müdürleri de katıldı. ‘Sen’ filminin izletilmesinin ardında kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1,5 yıl içerisinde 5 defa Van’a geldiğini belirterek, “Ne zaman ruhum daralsa, Van’a geleceğim. Terörün mağdur ettiği ailelerle buluşuyoruz. Bunu Mardin’de başlatmıştık. Arkasında Erzincan’ın kurtuluşuna katıldık. Silopi’ye gittik. Giderken bazı kaygılar taşıyoruz. Acaba yüzlerini gergin mi göreceğim diye, ancak vatandaşlarımızın yüzündeki tebessün gördük ki bu terörü hep birlikte yok edeceğiz. Hepsinin başı dikti, hepsi ‘Allah devlete zeval vermesin’ diye dua etti. Burada gördüğün vakur duruş, tüm bölgeye yayılır. Kardeşi kardeşe düşürmek isteyenler bilsinler ki bunu hiçbir zaman başaramayacaklar” dedi.
Ankara’daki saldırıdan dolayı Van ziyaretini iptal ettiğini dile getiren Davutoğlu, “Nevruz öncesi baharın müjdesini Van’dan vermek istiyorum. Bazıları ‘bu bahar’ diyorlar, ancak bu bahar inşallah dağlarımız, şehirlerimiz, barış, huzur, sevinçle, mutlulukla karşıladığı bir bahardır. Bunun için buradayız. Her bir vatandaşlarımızla buluşacağız, ne barikatlar, ne bombalar devletin milletiyle buluşmasına engel olamayacaktır. Bu şehrin her köşesinde tarih var. Bütün yollar buradan geçiyor. Van Kafkasları Mezopotamya bağlayan bir merkez.
Bugün de Türkiye’nin sembol şehirlerindendir. Bizim için İzmir neyse Van da odur. Bizim yüreğimizin bir yarısı güneyde bir yarısı kuzeyde, yüreğimizin bir parçasını hiç birinden ayırmayız. Batının derdi sıkıntısı bizi ne kadar ilgilendiriyorsa, doğunun da o kadar ilgilendiriyor. Biz Türkiye’nin bütün renklerini kucaklayan bir siyasetin temsilcileriyiz. Her köşesine yakınız. Emin olunuz Türkiye bu zor günleri geride bırakacak. Türkiye demokrasiden, hukuktan, barıştan, kardeşlikten asla vaz gezmeyecek. Hepimiz bu ülkesinin eşit vatandaşıyız” diye konuştu.
Bütün sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutlayan Davutoğlu, “Terörle mücadelede gösterdikleri destansı mücadeleden dolayı kutluyorum. En hikmetli mesleklerin başında hekimlik gelir. Bundan dolayı sizleri tebrik ederim. Biliyorsunuz Aziz Sancar’la hepimiz gurur duyduk. Sağlık personelimiz bazen çok zor şartlar altında çalışıyor. Teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit düşen sağlık çalışanlarımızı rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
Ambulansın ‘can kurtaran’ olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Şimdi soruyorum ambulansa silah doğrultan insan mı? Taşıdığı kişinin kim olduğunu bilmiyorsun, böyle bir alçak saldırı olabilir mi? Hastaneye saldıran insan mı? Bu bölgede görev yapan sağlık çalışanlarına saldırmak insanlık mı? Şırnak Uludere Devlet Hastanesine silahla saldıran alçaklar hangi değerleri savunuyor. Bu alçaklara en iyi cevabı aziz vatandaşlarımız verecektir. Görevi başında alçakça katledilen sağlık personelinin kahramanlıklarını kelimeler anlatmaz. Siz zor zamanda bu milletin yanında oldunuz biz de sizin yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.
Cizre’de ambulans gönderilmediği iddialarına da değinen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu alçakça bir propagandan başka bir şey değil. Bütün yaralıları sağlığına kavuşturur, varsa bir suçu adalete teslim ederiz. Bu ziyaretlerimizin bir sebebi bölge insanımıza teşekkür etmektir. Saldırılara karşı devletin yanında oldular, çünkü irfan sahibi bölge insanı teröre karşı dimdik ayakta olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye hedeflerine kararlılıkla ilerleyecek inşallah, o güzel günlere hep beraber ulaşacağız. Türkiye özgürlük ülkesi olacak. Allah bu millete yardım etsin, yolumuz açık olsun. Bizler asırlar boyunca bütün insanlığa örnek olan bir medeniyetin neferleriyiz.
İnsana hizmet bizim için ibadettir. Bu ülkede ne yazık ki karda kışta hastalar hastaneye yetiştirilmediği için yollarda hayatını kaybediyordu. Annem de bu zorlu şartlarda hastaneye götürülmek için giderken yolda hayatını kaybederken ben 4 yaşındaydım. Bugün Türkiye’de yaşanan gelişmeleri görünce duygulanmamak elden değil. Şimdi dağ köylerinden helikopterle alınıp hastaneye getiriliyor, Türkiye’de artık bu tür acı olaylar konuşulmuyor. Gurur duyuyoruz. Kudretli devlet teröre haddini bildirir ve hastasını en iyi hastanede tedavi eder. Hiçbir insanımızı mağdur bırakmadık.”
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet için de çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başbakan Davutoğlu, “Deprem felaketinden sonra Van’da nasıl konut inşa ettiysek, Cizre ve Sur’u yeniden inşa edeceğiz. Açıktan tek bir vatandaş bırakmayacağız. Van depreminden sonra kimse aç ve açıkta kalmadı. İşte göreceksiniz en kısa zamanda yeni Silopi, yeni Cizre ve yeni Sur eskisi gibi daha güzel olacak” şeklinde konuştu.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, bugün Türkiye için çok anlamlı bir günde anlamlı bir şehrinde 14 Mart’ı kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “14 Mart bu memleketin hekimlerinin bayramıdır. İşgale karşı direniş ruhunun canlandığı bir gündür. Bu bayramın ruhu, insanları yarınlara umutla, güvenle, istikbale bakabilme günüdür. Bugün de çok değerli Başbakanımızla Van’ da 14 Mart arefesinde bayramı kutlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Van; bu milletin kardeşlik yolunda önemli bir merkezdir. 3 yıl önce Tıp Bayramı’nı yine Van’da kutlamıştık. Bu milletin kardeşliği bizim için önemlidir. İnsanımızın ve milletimizin her anında yanındayız. Derdine derman arayanın yanında olmak ve onlara sağlıklı bir yaşam vermenin onuru ve gururunu yaşıyoruz. Bu milletin hekimleri olarak onurlu gururluyuz.
Terör ile ilgili yaşadığımız sıkıntılarda en ağır bedeli ödeyen bu bölgenin insanıdır. Sağlık hizmeti sunmak adına sağlık çalışanlarımız hastasına ve insanına ulaşma gayreti içerisindedir. 355 bin insanımız göç etti. Bunların bir kısmı yakınları, bir kısmı devletin imkanlarından faydalandı. Bunların hepsi yeni adreslerinde tespit edilerek yeni adreslerinde takip eden bir mesleğin mensuplarıyız. En çok dua alan bir mesleğin mensubu olarak onur duyuyorum. Bu mesleğin en büyük tatmini manevi tatmindir. Zaman zaman yüreğimizi kanatan, hak etmediğimiz olaylarla karşılaşmak bizi üzüyor. Hizmetlerin önüne engel koyarak değil yanlış yapanın karşısında caydırıcı tedbirlerin alınması için sıfır tolerans için yeni eylem planları oluşturduk” diye konuştu.
Sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçmek için düzenlemeler yapılacağını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu "Sağlık çalışanlarını tehdit edenler ve sağlık çalışanlarına hakaret edenler tutuklanacak. Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarına ilişkin düzenleme yapacağız. Hekim ve diş hekimlerinin emekli aylıklarını 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerimizin aylıklarını 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkaracağız. Emeklilik yaşı 67'ye çıkarılacak. Sağlık çalışanlarımız tuttuğu nöbet saatine göre 90 güne kadar fiili hizmet zammından yararlanacaklar. Sağlık çalışanları 3 yıla kadar erken emeklilik hakkı elde edebilecek" dedi.
Yılın doktorlarına sertifika verilmesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu da meslektaşlarının günün kutladı.
Sertifika dağıtım töreninde geçici kamplarda görev yapan Dr. Furkan Şahin’in ise sertifikasını aldığı esnada özçekim yapması dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika