1. HABERLER

  2. ARPAÇAY HABER

  3. Çıldır Gölü'nde Sular Çekildi
Çıldır Gölü'nde Sular Çekildi

Çıldır Gölü'nde Sular Çekildi

Çıldır Gölü´nde, 5 ay tutulan su, 4 ay geçmeden tüketildi.

A+A-

Bu yıl, Ardahan Valiliği tarafından düzenlenen Çıldır Gölü konulu toplantıda, Çıldır Gölü ile ilgili çok önemli kararlar alınmış ve bu kararla birlikte, Arpaçay barajının su tüketimi durdurulmuş, Gölün su seviyesi 70-80 santim yükselmişti.

   Su seviyesinin yükselmesiyle göl kendini dezenfekte ederek temizlenirken, Gölde yaşayan balık türlerinde de önemli derecede artış görülmüştü.

   2019 başlarında su tüketimi durdurulması sonrası Gölün su seviyesi 5 ay içinde yaklaşık 70-80 santim yükseldi.

   Arpaçay Zorlu HES su tüketiminin durdurma zamanından sonra yeniden su tüketime başlamış ve 4 ay içinde Gölde su seviyesi yine eski derecesine düşerek, kıyıdan yaklaşık 10 metre içeriye çekildi.

    Kısacası alınan karar, gelinen noktada hiç bir işe yaramadı. Zorlu HES Barajı´nın pervasızca su tüketimine devam ederken, 5 ay kullanmadığı suyun acısını çıkarırcasına daha fazla su tüketimi yaptı, yapmaya da devam ediyor.

     Alınan karar şöyleydi, Çıldır Gölü´nü kurtarmaya yetmedi.

    DSİ 24. Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanında, Kars ve Ardahan il sınırları içinde yer alan bölgenin en önemli turizm değeri ve doğal gölü olan Çıldır Gölü ile ilgili konular, daha önce 19.02.2019 tarihinde Ardahan Valiliği Toplantı Salonunda, Kars Valimiz Türker Öksüz ve Ardahan Valimiz Mustafa Masatlı ´nın ortak başkanlığında, Bölge Müdürlüğümüz ve ilgili tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda detaylı bir şekilde görüşülmüştü.

    Bu toplantıda konuşulan önemli konulardan biri de, Çıldır Gölü etrafında bulunan sazlık alanların korunması suretiyle yörede Sarı Sazan olarak tarif edilen balık türünün korunması, yaşamaları ve üremelerine imkan sağlanmasının önemi ve gerekliliğine dikkat çekilmiştir.
Ayrıca bu konuda Çıldır Gölü Alt Komisyon kurulması ve alınacak kararlar çerçevesinde sürecin takip edilmesi kararlaştırılmıştır.

    Çıldır Gölünde yaşayan balık türünün üreme ve yaşam döngüsünün sürekliliğini sağlamakta önem arz eden sazlık alanların özellikle söz konusu balıkların üreme ve göle dönüş periyodunu oluşturan aylarda, göl su seviyesinin bu sazlık alana giriş ve çıkışlara izin verecek seviyenin altına düşürülmemesi önem arz etmektedir.
Geçmiş yıllarda yaşanan kuraklık, sulama suyu ihtiyacındaki artış, enerji üretimi ve Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu hattı çalışmaları nedeniyle gölü besleyen Doğu Derivasyon Kanalının tahrip edilerek akışın engellenmesi neticesinde, 2015 yılından 2018 yılı sonuna kadar yıllık ortalama 20 milyon m3 suyun göle akışının engellenmiş olmasından kaynaklı olarak Çıldır Gölü su kotunu belirtilen seviyede muhafaza etmek mümkün olamamıştır.

    Halihazırda su kaynağı Çıldır Gölü olan; Çıldır-I HES, Can-I HES ve Telek HES ile işletmede olan bürüt 3000 hektar sulama alanına sahip Arpaçay Sulaması I. Kısım bulunmaktadır. Ayrıca eksiklikleri nedeniyle henüz sulamaya açılamamış olan 11.400 ha. alana sahip Arpaçay Sulaması II. Kısım Sulaması da bulunmaktadır.

Çıldır Gölü Su Seviyesi Son Yılların En Üst Seviyesinde…

    Çıldır Gölü Alt Komisyonu, 08.03.2019 tarihinde toplanarak aldığı kararlar çerçevesinde DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından, konu DSİ Genel Müdürlüğümüz İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığına bildirilerek, sulama için bırakılan su dışında gölden su tahliyesi sağlanmayacak şekilde göl su seviyesinin sazlık alana geçişe izin verecek şekilde, Çıldır Gölü İşletme Çalışması yapılarak tüm ilgili taraflara bildirilmiş ve bu doğrultuda takibi sağlanmaktadır. Bu çerçevede göl su kotu gelen akımlara bağlı olarak önemli oranda artış sağlamış olup, halihazır mevcut su kotu, son yılların en üst seviyesi olan 1961,35 ‘e kadar yükselmiştir. Böylece balıkların üreme alanına giriş ve çıkışları, üreme döneminde sağlanmış olacaktır.

Çıldır Gölünün Sarı Sazanı Ve Üreme Alanları Korunuyor…

    17.05.2019 tarihinde, DSİ 24 Bölge Müdürlüğümüz heyeti tarafından göl alanında, gölü besleyen derivasyon kanallarında, Sarı Sazan üreme alanlarında yaptığı inceleme, tespit ve değerlendirmeler neticesinde aşağıdaki hususlar tespit edilmiş ve ilgili taraflara bildirilmiştir.

1- Sarı Sazan üreme alanı olan sazlık alan ile göl arasında önceki yıllarda yapılmış olan ulaşım yolu altında bırakılan büzlerden dolayı, sol sahilden sazlık alanı besleyen kaynak suyunun, üreme alanı olan sazlık alanı tam anlamıyla beslemesine engel teşkil ettiği, bu nedenle büz geçitlerin acilen sazlık alandan göle doğru su geçişine kapatılması suretiyle Çıldır Gölü ile balık üreme alanı olan sazlık alan irtibatının eski Eski Rus Köprüsü olarak ifade edilen geçitten sağlanmasının temin edilmesi önem arz etmektedir. Böylece sol sahilden sazlık alana gelen kaynak suyu sazlık alanı dolaşarak ve bir miktarda yükselerek, sağ sahildeki Eski Rus Köprüsü olarak ifade edilen geçitten göl ile bağlantı sağlanarak balık geçişlerinin sağlıklı bir şekilde ve uygun bir çerçevede temini sağlanabilecektir.

2- Söz konusu balık üreme alanı olan sazlık alanın çevresinin, alınan kararlar çerçevesinde, dışarıdan bu balık üreme alanına büyükbaş hayvan ve insan geçişlerinin ve müdahalesinin engellenmesi ve alanın muhafazası için, beton direkli tel kafes sistemi ile çevrilmesi uygun olacaktır.

3- DSİ tarafından yapılan işletme çalışması neticesinde, göl su kotunun bu yıl ve bundan sonraki yıllarda belirli dönemlerde 1962,00 kotuna kadar normal şartlarda çıkabileceği öngörüldüğünden, kurumumuz tarafından Çıldır Gölü için kamulaştırılan 1962,00 kotunun altında yer alan ulaşım yolu, sanat yapıları ve her türlü yapının bu kotun dışına çıkarılması can ve mal emniyeti açısından gereklidir. Tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel şahıslar kendilerine ait konularda bu doğrultuda gerekli tedbirleri almalıdır. 1962,00-1965,00 kotu aralığı ise irtifak hattı aralığıdır. Bu kotlar arasındaki alan, taşkın anında suyun çıkması muhtemel kotlar olup, bu aralıkta kalıcı konaklama tesislerine izin verilmemelidir.

    Belirtilen nedenlerden dolayı optimum bir işletmenin sağlanması ve gölün balık türü olan Sarı Sazan´ın üreme ve yaşam döngüsünün devamı için belirtilen tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlar ile özel şahıslar tarafından alınması gerekmektedir.

    Bölgemizin ve yörenin yanı sıra ülkemizin her yöresinden çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan, tarihi, doğal ve turizm ile Sarı Sazan Balığının ana vatanı olan ve en leziz şeklini burada bulabileceğiniz Çıldır Gölü´nü, geleceğe tüm güzellikleri ve özellikleriyle taşımak herkesin ortak çaba ve gayreti ile mümkün olabilecektir.

Haber ve Fotoğraf: Suat İncedere

1b20589c-62a9-42f7-9031-867caa4fa55f.jpg2ec71668-ff83-4da0-adde-c27566e0de21.jpga55d99ba-f612-482e-94ba-daa6f4c29614.jpgeb5e7b31-7ea6-45df-b99c-0e1585f10653.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum