1. HABERLER

  2. KARS

  3. CHP Kars Belediye Başkan A.Adayı Naif Alibeyoğlu'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
CHP Kars Belediye Başkan A.Adayı Naif Alibeyoğlu'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

CHP Kars Belediye Başkan A.Adayı Naif Alibeyoğlu'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars Belediye Başkan A. Adayı Naif Alibeyoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı

A+A-

Alibeyoğlu mesajında:  "Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Bunun bilinciyle eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar sadece engelli vatandaşlarımızın değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu sorunları çözmek için toplumun her kademesinin ortaklaşa çalışması gerekmektedir. Engelli olmak bir kusur değildir.

Hepimiz engelli olmak için bir potansiyeliz bu nedenle toplum olarak engellilere gereken ilgi ve desteği sağlamalı ve onları yalnız bırakmamalıyız.

Dünya nüfusunun yüzde 10'u Türkiye nüfusunun ise yüzde 12.29 ‘u engellidir. Yani ülkemizde çeşitli özürleri olan yaklaşık 7.5 milyon yurttaşımız var. Engellilik oranı erkeklerde %11.5; kadınlarda %13.45 dir. Engelli yurttaşlarımızda konuşma, işitme, eğitilebilir zekâ geriliği, ortopedik engel ve sürekli hastalık hali mevcuttur.

Engelli yurttaşlarımız için korumacı değil, onlara fırsat eşitliğini tanıyan bir düşünce ve uygulama içinde olmamız gerekmektedir. İş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan Engelli Yurttaşlarımızın he zaman yanlarında ve destekçileri olduğumuzu belirterek, hepimizin de bir engelli adayı olduğumuzu hatırlatarak Dünya Engeliler Günü`nü bu konudaki bilinç ve hassasiyetin daha da artması dileklerimle kutluyorum.” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.