1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Burulday: Başbakanımız esnafımızı sevindirdi
Burulday: Başbakanımız esnafımızı sevindirdi

Burulday: Başbakanımız esnafımızı sevindirdi

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (KESOB) Başkanı Adem Burulday, Başbakan Yıldırım´ın ´50 bin liralık kredi şartlarını karşılayan herkese destek verilecek´ sözlerinin tüm esnafları sevindirdiğini söyledi.

A+A-

 Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (KESOB) Başkanı Adem Burulday, Başbakan Yıldırım’ın “50 bin liralık kredi şartlarını karşılayan herkese destek verilecek” sözlerinin tüm esnafları sevindirdiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım’ın Çankaya Köşkü’nde esnaf temsilcileriyle yaptığı buluşmaya katılan Kars ESOB Başkanı Adem Burulday, Başbakan Binali Yıldırım’ın, esnafa bir yıl ödemesiz olmak üzere üç yıllık destek verileceğini belirterek “50 bin liralık kredi şartlarını karşılayan herkese destek verilecek” sözlerinin sevinçle karşılandığını söyledi.

Başkan Burulday ayrıca, Başbakan Yıldırım’ın, esnafın 253 milyon liralık borcunun da yapılandırıldığını, sicili bozuk esnafa da af getirileceğini açıklamasının da bu sevinci artırdığını sözlerine ekledi.

İşte Başbakan Binali Yıldırım konuşmasından detaylar:

“Bizim esnafımız, sınırsız kar etme arzusunu yenmiş, iş ahlakından taviz vermeyen esnaftır. Türkiye ekonomik krizleri aşabildiyse burada sizin sağlam duruşunuzun çok büyük katkısı vardır. 2002’den beri gerçekleştirdiğimiz atılımlarda sizin katkınız çok büyüktür.Ak Parti olarak cumhurbaşkanımızın liderliğinde yola çıkarken dedik ki; İnsanı yücelt ki devlet yaşasın... 2002’den bu yana bütün düzenlemelerimizde insan merkezde oldu. İnsanın olmadığı yerde ne yaparsanız yapın kıymeti yoktur. Biz bu millete efendilik değil hizmetkarlık yapmaya geldik. Sosyal devlet vatandaşının sesine kulak veren, sesini duyuramayanları bulup ona destek olandır. Bugüne kadar yanınızda olduk, bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Esnafımız için bir çok adım attık. Ana başlıkları ile şöyle: Sizin camianızın konuştuğu bir şey vardı; emekli olup dükkan açtığınızda vergi ödüyordunuz. Bunu kaldırdık. Geçte olsa kaldırdık. Kredi kullanabilen kooperatif sayısını iki katına çıkardık. Kredi kullanan esnaf sayısı 130 bine çıktı. Kadın kooperatifleri başlattık. Destek sistemini hayata geçirdik. Şimdi bir milyonun üzerinde esnafa 60 milyon lira kredi kullandırdık. Nereden nereye... Bunun da yarı faizini biz karşılıyoruz. Esnafa bir yıl ödemesiz, 3 yıllık destek veriyor. Bunun için bir kaynağı var... 2016 için 15 bin esnafımıza bu imkanı veriyoruz. Müracata bakıyoruz 250 bine dayandı. Şartlara bakacağız tutturan kim varsa vereceğiz. Yani 15 bin kişinin üzerine bu kaynak çıkacak. Gerekirse başka kaynaklardan aktaracağız. Bunun bir planlaması var... Başka imkanlardan faydalanıyor mu? Tüm işlemler gözden geçirilecek.

Hem bankaların verileceği krediler, hem devletin verdiği destekler... Bunların hepsinin sağlıklı işlemesi için esnafın sicilinin düzgün olması lazım. Bunun için sicil affı getiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Sicil affı düzenlemesi bu hafta mecliste görüşülecek ve yürürlüğe girecek.Esnafı, yeni kuracağımız esnaf ahilik fonu ile koruma altına alıyoruz. Anayasa görüşmelerinin ardından bu konuyu da genel kurula getireceğiz. Bütün bu uygulamalar esnafımıza, sanatkarımıza hayırlı, uğurlu olsun.

Biliyorsunuz genç girişimcilere, kadınlara desteklerimiz var. Daha önce açıkladık, bunların uygulaması devam ediyor. Sıfır faizli kredi uygulama kapsamında bugüne kadar az önce bahsettiğim program dahilinde 48 bin 355 esnafa 1.5 lira dağıtmışız. Esnaflarımızın kamu kurumlarına olan borçlarında ödeme kolaylığı getirdik. Emekli olduktan sonra esnaflık yapmaya devam edenlerin aylığından kesilen yüzde 15’i kaldırdık.” (kha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.