Bugün seçim olsa hangi parti ne kadar oy alır?

Bugün seçim olsa hangi parti ne kadar oy alır?

 Ege Bölgesi'nde İzmir, Denizli, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde 8 bin 250 kişi üzerinde yapılan siyasi anket sonuçları açıklandı. Seçmenler,...

 Ege Bölgesi'nde İzmir, Denizli, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde 8 bin 250 kişi üzerinde yapılan siyasi anket sonuçları açıklandı. Seçmenler, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna çarpıcı yanıtlar verdi.

ORC (Objective Research Center) araştırma şirketi, 8 bin 250 kişi üzerinde yaptığı dev araştırma sonuçlarını İhlas Haber Ajansı (İHA) ile paylaştı. 19-25 Haziran 2016 tarihleri arasında Ege Bölgesi’nin 5 ilinde yapılan anketler, yaş, cinsiyet ve eğitim kotalarına göre tesadüfen seçilerek bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapıldı. Araştırmada bakanlar ve büyükşehir belediye başkanları değerlendirmeye alınmadı.

CHP İZMİR’DE DÜŞÜŞTE, AK PARTİ YÜKSELİŞTE

Araştırma sonuçlarında dikkat çeken sonuçlar yer aldı. İzmir’de yapılan ankette seçmenler, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 45.2 oy oranıyla CHP yanıtını verdi. Seçmenlerden 34.8'i AK Parti’ye, 10.5’i ise MHP’ye oy vereceğini söyledi. 1 Kasım seçimlerine göre değerlendirildiğine ise CHP’nin, MHP’nin ve HDP'nin oyları düştü. Oylarını İzmir’de yükselten tek parti ise AK Parti oldu.

EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ YİNE HAMZA DAĞ

En Başarılı Milletvekili sıralamasında ise anketlere göre AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ birinci oldu. İkinci sırada CHP İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır, üçüncü sırada ise AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar yer aldı. İzmirli seçmenlerin TBMM’de görmek istediği isimler arasında da Mehmet Ali Susam birinci, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ikinci sırada yer aldı. Seçmenlere yöneltilen sorulara göre ‘En Başarılı Belediye Başkanı’ sıralamasında yüzde 55 oy oranıyla Levent Piriştina birinci oldu. İkinci sırada yüzde 54.2 oyla Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, yüzde 54'lük oy oranıyla Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da üçüncü oldu.

AYDIN’DA AK PARTİ CHP’NİN HEMEN PEŞİNDE

Aydın’da yapılan anket sonuçlarında da “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna seçmenler, yüzde 40.5 oy oranıyla CHP yanıtını verdi. Sıralamada yüzde 35.2 ile AK Parti ikinci, yüzde 15.5 ile MHP üçüncü oldu. Aydın’da 1 Kasım genel seçimlerinden sonra oylarını tek yükselten parti AK Parti oldu.

AYDIN’DA EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ MUSTAFA SAVAŞ

Seçmen sonuçlarına göre Aydın En Başarılı Milletvekili yüzde 35.8 oy oranıyla AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş oldu. İkinci sırada ise yüzde 32.8 oyla CHP'li Milletvekili Bülent Tezcan ikinci sıraya yerleşti. İzmirli seçmenlerim TBMM’de görmek istediği isimler sıralamasında da Haldun Haşmet Aysan ilk sırayı göğüsledi. Aydın’ın En Başarılı Belediye Başkanı ise yüzde 52 oyla Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık olurken, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan yüzde 50.2’lik Alıcık’ın hemen arkasında yer aldı.

MANİSA’DA AK PARTİ YÜZDE 46.3 İLE BİRİNCİ

Manisa’da yapılan ankette ise seçmenler “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 46.3 ile AK Parti yanıtını verdi. AK Parti’nin hemen arkasında 28.1 ile CHP ikinci, yüzde 17.1 ile MHP üçüncü olabildi. Ankete göre Manisa’da En Başarı Milletvekili yüzde 46.1 ile Selçuk Özdağ oldu. Özdağ’ı yüzde 25.5 ile CHP'li Özgür Özel takip etti. Yanıtlara göre Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’de yüzde 57.4 ile En Başarılı Belediye Başkanı listesinde yerini koruyarak birinciliğini sürdürdü. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’te yüzde 52.5’lik oyuyla Çerçi’yi hemen peşinde yer buldu.

DENİZLİ’DE AK PARTİ BİRİNCİ, CHP İKİNCİ

Ege Bölgesi’nde geniş kapsamlı yapılan araştırmada Denizli ili de yer aldı. Vatandaşlar, bu ilde de “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 47.1 ile AK Parti yanıtını verdi. Denizli’de ankete göre ise CHP yüzde 35’lik oyla ikinci, MHP yüzde 12.5’lik oranla üçüncü sırada kendine yer bulabildi. Denizli’de En Başarılı Milletvekili kategorisinde yüzde 28.6 ile AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin birinci, yüzde 23 ile CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ikinci sırada yer alarak Tin’i takipte kaldı. Anketler En Başarılı Belediye Başkanı ise yüzde 54.5 oyla Merkez Efendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu çıktı.

MUĞLA’DA CHP DÜŞÜŞTE

Seçmenler Muğla’da 1 Kasım Genel Seçimlerinden sonra “Hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 47.5 ile CHP yanıtını verdi. AK Parti bu ilde 31.8’lik oranla oyunu artırırken, MHP yüzde 14.0’lük oranla üçüncü oldu. En Başarı Milletvekili sıralamasında yüzde 40’lık oyla CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ birinci; En Başarılı Belediye Başkanı sıralamasında ise Bodrum Belediye Başkanı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise yüzde 51.4’lük oranla birinciliği az bir farkla göğüsledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika